| anonim_4396 a întrebat:

O sa incep prin a spune ca am 21 de ani si ca sunt virgina. Nu e din cauza ca nu as fi avut cu cine sau cand sa o fac dar imi este teama. Am citit atatea pe internet, reviste etc despre sarcini nedorite aparute chiar si folosind protectie (tot timpul ma gandesc "cum s-a intamplat unora mi se poate intampla si mie"). Am un iubit intelegator si am discutat despre asta, a ajuns sa imi zica si daca s-ar intampla sa raman insarcinata el si-ar asuma fara sa stea pe ganduri, responsabilitatea. problema e ca atunci cand am fost pe punctul de a o face, si asta nu numai o data, zeci de mii de ganduri mi-au venit im minte, gen: "ce fac daca se rupe prezervativul". Am inteles ca in cazut fetelor virgine, la primul contact sexual exista un risc mai mare sa se rupa prezervativul. O prima intrebare ar fi: Ce paerea aveti despre fetele vinrgine la 21 de ani? big grin Fetelor, voi la ce varsta v-ati inceput viata sexuala si ce tip de protectie ati folosit? Ce sa fac? Help! happy :*

13 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

N-ar trebui sa te preocupe atata durerea de la dezvirginare. Pana la urma esti femeie. Ce-o sa faci cand o sa nasti? Prezervativele nu se rup asa usor (poate doar daca sunt tinute in conditii improprii, sunt expirate sau nu esti foarte lubrifiata in timpul actului sexual). Ca sa fii sigura ca nu se intampla nimic, e bine sa folosesti doua metode in paralel (cum ar fi prezervativ si metoda calendarului sau metoda coitului intrerupt). Prezervativul ofera protectie de 98%, in cazul in care e folosit perfect. In cazul in care nu e folosit corect (baiatul nu se retrage imediat dupa ce ejaculeaza, prezervativul nu e bine pus etc.), protectia scade la vreo 75%. Cum e greu pe termen lung, sa tii cont de toate aspectele, cel mai bine e sa folosesti, cum ti-am zis, doua metode. Si nu, nu folosi doua prezervative, cum te-a sfatuit cineva. Prezervativele se freaca intre ele si se pot rupe. Unul ajunge.

| BiancaMadalina93 a răspuns (pentru Alcyon):

Nici nu aveam de gand sa apelez la doua prezervative. happy Multumesc pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste te rog raspunsul meu!
http://www.tpu.ro/......i-acum-am/

| BiancaMadalina93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda... e putin pe langa subiectul pe care l-am pus eu in discutie. Mersi oricum!

| BLeur a răspuns:

Bună.

Sincer, o părere foarte okey despre fetele virgine la 21 de ani. Ştii, decât să o faci pe la 14-15 ani cu unul, după cu altul şi tot aşa, mai bine stai până găseşti băiatul potrivit. E mai okey aşa decât să ai 10 + acte sexuale cu 10 băieţi diferiţi, înţelegi tu ce vreau să spun.; dd
Nu sunt fată, dar majoritatea îşi încep viaţa sexuală la 15-16 ani, puţine sunt la 13-14 şi clar nu folosesc niciun prezervativ. Însă, mai sunt unele cu cap care-şi risipă banii munciţi de părinţi pentru 2-3 prezervative, nu că ar fi scumpe dar ştii tu, la vârsta de 14-15 ani poţi face altceva cu banii.
Ce să faci? E clar că băiatul cu care eşti acum într-o relaţie, te iubeşte. Dacă ai spus că de durere nu îţi este teamă, încearcă măcar să vezi cum este cu prezervativ, nu fără. Termină cu gândurile negative. Dacă ştii cum se pune un prezervativ, nu are cum să se rupă, spun eu.

| TheRealDaniel a răspuns:

Nu-s fata dar cred ca esti un pic prea mare pentru ca fi inca teama de durere, daca ai zis ca ai citit pe net chestii probabil ai observat ca nu este asa dureros, in cazul fricii de a ramane insarcinata, nu iti face griji, probabilitatea de a se rupe este foarte mica. eu cred ca este momentul sa o faci, lasa fricile deoparte, esti indeajuns de matura incat sa-ti asumi riscuri si responsabilitati

| BiancaMadalina93 a răspuns (pentru TheRealDaniel):

Nu imi este frica de durere, chair deloc. Multumesc pentru raspuns! happy

| TheRealDaniel a răspuns (pentru BiancaMadalina93):

Pentru nimic.

| Nishuman a răspuns:

Cred ca esti destul de mare si nu trebuie sa-ti fie asa frica, daca se rupe prezervativu si nu ejaculeaza in tine..nu-i mare problema tongue

| Rapidistu_Ionut_1994 a răspuns:

Eu am o parere mai mult decat buna despre fetele virgine ca rar se mai gasesc in ziua de azi... la 13-14 ani deja multe sunt satule. Daca nu vrei sa faci sex nu face si gata.