| raulberara99 a întrebat:

Pastilele anticonceptionale afecteaza menstruatia pe termen lung? chiar si dintr-o singura administrare?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastilele anticonceptionale se folosesc doar daca sunt prescrise de un medic ginecolog care le prescrie in urma unor analize de sange (coagulare) si hormonale si pe baza rezultatelor obtinute. O singura administrare presupune folosirea celor 21 de pastile existente pe o folie/blister si va determina reglarea si inceperea menstruatiei. Probabil ca intrebarea ta se refera de fapt la folosirea pastilei contraceptive denumita si de a 2-a zi care de asemenea se foloseste numai la indicatia medicului ginecolog, si intotdeauna produce dereglarea pe termen lung de mai multe luni de zile a activitatii hormonale, a ciclului menstrual si momentul de producere a menstruatiilor urmatoare. Sanatate!