| Steluta444 a întrebat:

pe data de 23 mai pe la 23:30 am facut sex neprotejat si cealalta zi asta fiind 24 mai pe la ora 13 am luat Escapelle iar pana azi 26 mai nu am vazut nici o dereglare sau scurgere maronie cum am inteles ca trebuie sa se intample sau chestii de genu. Credeti ca nu si-a facut efectul sau? Va multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma folosirii pastile nenorocite si blestemate Escapelle, se poate produce (insa nu in mod obligatoriu) o posibila reactie de aparare/adversa a organismului fata de invazia acelor hormoni sintetici exustenti in continutul produsului. Aceasta reactie adversa, de moment se poate produce in urmatoarele 4-8 zile de dupa administrare si se prezinta sub forma unor sangerari de scurta durata de 1-2 rar 3 zile, slabe cantitativ care practic nu pot fi confundate cu sangerarea menstrual (se manifesta in mod diferit in functie de caracteristicile fiecarui organism feminin). Adevaratele probleme care pot fi foarte neplacute, tracasante si mai ales ''durerile de cap'' stresante provocate de teama/frica sau paranoia, apar/se produc de obicei dupa prima menstruatie. Roaga-te de pe acum ca viitoarele cicluri nenstruale sa nu fie prea/foarte dereglate si de asemenea ca menstruatiile sa NU fie atipice/anormale. In cazul in care folosirea pastilei a fost absolut necesara si nu in mod iresponsabil sa ai parte de multa sanatate fiindca in mod absolut sigur vei avea b=nevoie de asa ceva in lunile viitoare. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca nu ai avut scurgeri inca asta nu inseamna ca nu si a facut efectul mai ales ca pilula a fost luat dupa 13 ore. Efectele secundare se vor resimti o perioada destul de lunga avand in vedere ca aceasta deregleaza ciclul menstrual. Probabil in cateva zile o sa ai acea falsa menstruatie -efectul pilulei de a doua zi -nu ti face griji in legatura cu o posibila sarcina.