| anonimrx777 a întrebat:

Buna TPU! Pentru a merge la ginecolog, pentru un consult in ceea ce privește luarea anticoncepționalelor, trebuie sa am peste 18 ani? Iar dacă am 17 ani, pot merge si neînsoțită de un parinte?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti minoră nu poti merge la medic singură, vorbeste cu mama ta sa te ducă

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti merge singura la ginecolog dupa 16 ani.

Personal nu ti-as recomanda anticonceptionale ca nu te protejeaza de bolile grave cu transmitere sexuala si apoi, efectele secundare ale acestor pastile sunt foarte serioase si de lunga durata, putand produce modificari majore in sistemul tau hormonal, ingrasare, slabire excesiva, migrene, infertilitate, tumori mamare si ovariene, cancere samd.

Recomand cu tarie folosirea PREZERVATIVULUI, care este foarte ieftin, usor de folosit si nu are nici un efect secundar pentru nimeni, protejandu-te in totalitate, atat impotriva unei sarcini nedorite cat si impotriva tuturor bolilor cu transmitere sexuala.

| dullcat a răspuns:

Buna.La 17 ani inca esti minora, deci trebuie sa mergi cu un parinte. De la 18 in sus poti merge si singura.

| ajutdoarazi a răspuns:

Nu poti fara un parinte...