| Anon31241212 a întrebat:

Buna, TPU! Poate ma ajutati voi cu o parere in ceea ce ma priveste. Am fost atat de ranita in trecut incat am incercat sa-mi fac relatii, totul mergea bine, dar totusi simteam ca nu ma pot atasa si le spuneam in fata ca nu are rost sa mai continuie fiindca nu ma simt in stare. Am dorinta de a-mi impartasi iubirea, imi doresc sa iubesc si sa pot oferi, dar simt ca am devenit pur si simplu o stana de piatra. Ma simt atat de nefericita. Sunt o persoana care sunt destul de atragatoare, pentru mine nu conteaza doar planul sexual sau lucrurile superficiale, dar dupa o perioada in care chiar incerc sa fac sa mearga o relatie cu cineva pentru care am o simpatie si il plac, dar ma plictisesc, ma lasa rece si nu stiu ce ar trebui sa fac. Nu stiu daca ma intelegeti, dar este groaznic cand vad ca ma suna fostul doar ca sa-si bata joc de mine, imi spune ca ma iubeste si ca sa ne impacam si dupa ma arunca deoparte, nu inteleg de ce-mi face asta si e inevitabil sa nu-l vad fiindca avem prieteni comuni. Nu mi-e frica ca voi fi ranita sau tradata in viitor, pur si simplu nu ma pot atasa de nimeni, dar recunosc ca m-as intoarce oricand la el, chiar daca m-a ranit enorm si m-a mintit. Faza e ca eu consider ca merit pe cineva care sa ma respecte si sa ma trateze frumos, chiar daca nu sunt o persoana perfecta. Nu suport umilinta pe care mi-o provoaca fostul meu si as vrea sa scap de sperantele si gandurile in ceea ce il priveste. Am judecat recunosc in trecut relatiile acestea toxice si iata ca am trait pe pielea mea. Sunt multi baieti care si-ar dori sa fie cu mine, dar care mi-au spus ca ma considera mult prea puternica pentru ei sau ca le e frica ca voi domina, ca sa zic asa. Nu stiu... Nu mai simt nimic efectiv si cand il vad pe fost parca mi se accentueaza amaraciunea, nu mai inseamna nicio persoana nimic pentru mine, nu stiu ce ma leaga de fost, nu stiu de ce imi face asta, mi-as fi dorit sa fi fost totul bine intre noi, mereu ma gandesc la cum ar fi fost daca ar fi fost sinceritate intre noi si toate bune. Imi doresc sa fiu cu cineva care sa ma merite, dar desi dau de o gramada de baieti foarte calumea, nu pot sa ma atasez. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Am trecut și eu prin ceva similar.
Cred doar că nu ai găsit persoana potrivită pentru tine.
Pe o parte a baricadei se află bărbații de care nu ești atrasă iar pe cealaltă fostul de care încă ești atrasă, cu toate că esti conștientă de faptul că nici el nu este persoana potrivită pentru tine.
Nu te gândi ca un adolescent, bănuiesc că ești mai matură și poți mai mult decât să îți bați joc de propria persoană.
Nu ești o stană de piatră. Doar că toate acele dezamăgiri și-au spus cuvântul. De regulă așa te simți după ce ai avut parte doar de rateuri. La fel m-am simțit și eu.
Pe moment, uită de luceferi si focusează-te pe altceva. Când o să fie momentul, își va face apariția și al tău.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar aparent tu chiar iti doresti sa fii cu cineva, orice ar fi, daca ai zice ca te-ai intoarce la fostul tau... desi nu iti era bine. Pai? Cum vine asta?

Ok, ai niste asteptari pe lume, niste dorinte, nu este nicio problema. Ca om este meritul, dreptul si de ce nu obligatia TA, sa fii fericita si sa te simti bine in aceasta viata. Deci legat de acest capitol, nu ar trebui sa te simti ciudata.

Daca chiar asta vrei, asa o sa primesti. Vezi tu... nu multa lume stie ce vrea, nu multa lume vorbeste cu sine insasi si pune la punct anumite lucruri. Si te feliciti pentru ca stii ce vrei. Vrei fericire? Vrei liniste? Vrei sa fii iubita? Atunci asa o sa fie. Doar ca aceste lucruri nu vin imediat, vin in timp. Sau mai bine zis... vine sansa sa le ai.

De ce trece lumea prin momente grele? Pentru ca trebuie sa invete ceva din ele, altfel... nu ar avea momente grele. Si acesta, este un moment greu, pentru tine. Poate pentru altcineva este usor, dar pentru tine nu. Si de asta trebuie sa inveti sa treci peste si sa fii mai puternica.

Cum sa zica ca nu vor sa fie cu tine ca ii domini? Pai si care ar fi problema in asta? Mult prea puternica pentru ei? Ce inseamna asta, ii bati? thinking
Nu stiu peste ce fel de baieti ai dat dar... nu prea este ok.

Banuiesc ca stii si ai observat ca uneori iti doresti ceva si dupa realizezi ca nu asta este chiar ce te-ar fi facaut sa te simti mai bine. Asa poate este si cazul de fata, ceea ce credem ca ne face fericiti... poate nu ne face.
Din acest motiv, iti zic sa nu sari in relatie cu oricine doar pentru a avea o relatie. Cel mai bine este sa lasi totul deoparte si sa iti vezi de treaba ta, sa pe pui pe picioare, sa fii puternica si sigura pe tine si sa fii deschis, constienta de fiecare moment. Invata sa te bucuri si sa te iubesti asa cum esti sau poti sa schimbi ceva pentru asta si apoi incepe sa cauti iubirea.

Nu este o regula ca acum trebuie sa se intample, dar tu daca accepti o relatie cu oricine, poate acel baiat ideal pentru tine... o sa treaca pe langa tine si nu o sa il mai vezi. Desi ar fi cam imposibil, persoana respectiva o sa ajunga la tine si tu la ea, inevitabil si orice ai face.

Lucrurile se intampla cum trebuie sa se intample, daca o sa privesti in viitor (daca ai putea sa zicem) te-ai vedea pe tine tot aici, tot in aceasta intrebare, tot cu aceasta mentalitate, pentru ca exact asa a trebuit sa fie, exact de acele persoane a trebuit tu sa dai si exact asa a trebuit tu sa gandesti acum, nu exista o alta cale. Si toate acestea pentru a te putea face pe tine fericitawinking

O sa dai si de persoana respectiva, iti garantez, o sa te simti iubita, o sa iti ofere siguranta necesara, o sa te inteleaga si nu o sa iti mai faci nicio grija referitor la aceste lucruri, pentru ca atunci cand o sa fie, nici nu o sa mai conteze ca a trecut atat timp sau ca s-au intamplat aceste lucruri, pentru ca o sa fii fericita.

Nu exista o reteta secreta pentru asta, doar sa fii deschisa si sa fii contienta de fiecare moment. Si sa te bucuri happy Nu iti place relatia actuala? Te desparti. Ai facut asta deja? Atunci ai facut ce trebuia. Nu iti place nici sa stai singura? Atunci o sa vina si partea cand o sa fii iubita cu adevarat, acea iubire pe care chiar o vrei si care este pentru tine. Toate acestea vin la rand, una dupa alta.

Asa ca tine ochii larg deschisi, ca nu stii cand apare oportunitatea, pe care oricum nu o sa o rateziwinking

Hai, bate pumnul si fii puternica. Nu te-am ajutat mai deloc pentru ca... nu prea am cu ce, nu prea avem cu ce, tot ce trebuie sa se intample cu tine, este deja in tine. De tine depinde totul. Hai ca poti!

O seara minunata iti doresc! ^_^

| Andreeush a răspuns:

Dacă te sună fostul nu înseamnă că trebuie să îi raspunzi.
Dacă vezi că nu ești capabilă să ai o relație normală de ce te mai complici? Caută altă ocupație.

| Paul754880338 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa restabilesti echilibrul in ceea ce te priveste. Mentionezi prea des ca ai ceva superlative, apoi spui ca nu esti perfecta. Asta denota o preocupare excesiva fata de persoana ta. Apoi nu cumva prin suferinta atat de meticulos descrisa in textul intrebarii, ai vrea atentie si compasiune? Asta contravine cu ce spuneai sau spuneau despre tine ca esti prea puternica. Analizeaza-te cu mai mare atentie si acolo inauntrul tau trebuie sa descoperi ceva numit modestie si smerenie. Asta se asorteaza si scoate in evidenta feminitatea, nicidecum puterea si dominatia pe care o mentionezi ca fiind vazute de alti la tine. Stii., exista o categorie de falsi modesti care spun : " ce sa fac toti ma vad frumoasa"

| NarcisIfrim a răspuns:

Cat timp nu il vei lasa pe fostul in trecut, si vei trai prezentul, nu vei avea nici o sansa.
si partea cu jignirile daca un caine latra la tine, tu te pui in 4 labe si latri la el?
rupe absolut orice contact si traieste viata..nu merita sa traiesti in trecut.

| Nyarlathotep a răspuns:

Nu te supara, dar ai sa sfarsesti singura. Asta e parerea mea.