| Ke4LoN a întrebat:

de la o vreme am inceput sa fiu pur si simplu deprimat din cauza ca imi doresc si eu o prietena, am o gramada de prieteni care au iubite si deja nu mai suport imi doresc si eu pe cineva care sa imi fie aproape si sa comunice cu mine.Sunt un baiat sensibil care se ataseaza prea mult de trecut sau de persoanele la care am tinut, fiindca vreau atat de mult o prietena uneori incerc sa impresionez lumea de care imi place dar dau gres la final aratand ca un prost, sunt glumet ma comport cu bun simt dar pana acum toate fetele de care mi-a placut m-au refuzat si am inceput sa devin foarte timid sa imi fie rusine de ce am facut sau de un lucru legat de mine, sa imi fie frica sa spun ceea ce simt.Desi nu stiu ce este in capul meu sa am o iubita la 13 ani, mi se pare cam imposibil(desi majoritatea prietenilor mei au) imi doresc sa existe cineva care sa se intereseze si de mine sa ma intrebe ce mai fac cum ma mai simt sa imi spuna "iubire" sa adorm si sa ma trezesc cu gandul la aceea persoana, adica aceste chestii pentru mine chiar inseamna foarte mult. Datorita faptului ca am fost refuzat de atat de multe ori am inceput sa am si o parere proasta despre mine, am inceput sa am senzatia ca pur si simplu e ceva gresit la mine am inceput sa cred ca sunt urat ca am o forma fizica groaznica (desi merg la sala) si nu stiu ce sa mai fac.Sufar pe ascuns nimeni dintre prietenii mei nestiind lucrurile astea fiindca nu vreau sa le umplu capul cu problemele mele, asa ca m-am gandit ca aici probabil ma poate ajuta cineva care a mai trecut prin asa ceva sau care imi poate da niste sfaturi.

Orice raspuns este de ajutor, multumesc!

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Cred ca stiu care e problema, tu iti doresti atat de mult sa ai o prietena incat probabil esti prea insistent atunci cand vorbesti cu o fata si aceasta ori se sperie ori isi pierde interesul, e ok sa fii putin insistent pentru a arata unei fete ca tii cu adevarat la ea insa ce-i prea mult strica si daca o lasi mai moale putin si te concentrezi si pe alte aspecte ale vietii s-ar putea ca fata potrivita sa apara cand te astepti mai putin. Nu te mai compara atat cu ceilalti baieti de varsta ta pentru ca nu ai de ce, conteaza ca in primul rand tu sa ai incredere in tine, sa fii multumit de persoana care esti si nu ar trebui sa te preocupe vietile celorlalti, pentru ca ceea ce vezi tu din exterior la o persoana e de multe ori doar o 'masca' si poti fii sigur ca nu esti singurul care are indoieli uneori, probleme etc. Incearca sa gandesti mai pozitiv si sa ito dai seama ca poti gasi fericirea si in alte lucruri, nu doar intr-o relatie.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spui puiule, nici daca vrei nu ai cu ce sa satisfaci o iubita la 13 ani!
Te sfatuiesc sa incepi mai usor, prin a-ti face o prietena, ca iubitele se "manaca" mai tarziu, dupa 17-18 ani, cand ai si cu ce.

La 13 ani, te sfatuiesc sa-ti faci o prietena dintre colegele de la scoala, dintre vecine sau verisoarele vecinelor tale.
Greseala pe care o faci consta probabil in glumele pe care le spui. Uneori oamenilor nu le plac bufonii si ii evita.
Poate se impune mai multa seriozitate si daca ai avea ochi si pentru alte fete, sunt sigura ca exista cineva timid, care are ochi si pentru tine, trebuie doar sa te opresti si sa privesti in jur, s ao vezi pe cea care te priveste.
Fii mai putin pretentios, nu targheta doar fete populare, ca si cele tacute sunt la fel de ca tine, timide, retrase si libere.

| gazza01 a răspuns:

Hei! Eu nu stiu de ce voi, pustii din ziua de azi va doriti sa cresteti asa de repede... Capul sus si distreaza-te, iubita ai timp sa-ti faci ca doar nu esti batran! Nu trebuie sa fim toti la fel, nici nu putem. Asa cum nu putem nici sa avem toti acelasi lucru, poate tu ai ceva ce altii n-au...

| ShadedCanvas a răspuns:

"Imi pare rau sa-ti spui puiule, nici daca vrei nu ai cu ce sa satisfaci o iubita la 13 ani!"
Hai ca am ras din nou la modu' de prezentare. Oricum,'esenta' sper ca o intelegi, dupa cum ti-a explicat AnaMaria.Nu pui in discutie o iubita la varsta asta, tocmai din cauza 'iubirii' in sine.
Spui ca te-au refuzat fetele; incearca sa te apropii ca un prieten, nimic mai mult.Relatia amicala tot poate sa existe.In orice caz, nu te ingrijora nici de colegii tai, nu e 'iubire' nici pe acolo.Prieteni.Atat.