| MariaMarty a întrebat:

Am mare nevoie de un sfa...deci sunt total confuza..nici nu stiu ce mai simt..peste cateva luni fac 17 ani si sunt o persoana timida,(pana ma cunosti) ..si din cauza timiditatii, nu am avut multe relatii.dar cateva care le-am avut am pus mult suflet in ele chiar daca au fost scurte..si acum sunt pusa intr-o situatie in care nu stiu ce simt.pur si simplu zambesc ca proasta la un coleg din clasa pe care il plac de aproape un an (si el e la fel de timid ca mine si da semne ca ma place) si cel mai rau e ca nu prea vorbim. ..si ma rog, ma gandesc la el..si mai multe deci il plac..doar ca in timpul asta de 1 an de cand imi place colegul asta de clasa am mai avut 2 relatii scurte..si cu unu din baieti treburile au ramas oarecum neterminate.(din vina mea recunosc)..si ma rog, au trecut cateva luni de atunci, si el are alta relatie..toate bune si frumoase,deci nu ma deranja.dar saptamana trecuta l-am vazut pe acest baiat cu noua iubita,si pur si simplu inima a inceput sa-mi bata atat de tare, si m-a luat un val de caldura, de tremurat. ceva ce n-am mai simtit de mult timp..si intrebarea este pe cine plac? adica fata de unu ranjesc ca idioata numa cand il privesc,si ma simt atat de mine avandu-l aproape,chiar daca nu vb unu cu altu ca suntem "muti"amandoi, iar cu fostul, nu stiu dar inima imi bate atat de tare. si multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot, si dau funda happy

Răspuns Câştigător
| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Ok, simplu. Atata timp cat tu nu esti in control de sentimente in ambele cazuri, iti pot spune eu ce inseamna, in mare parte. In cazul "mutului" e clar semn ca-l placi destul de mult, mai ales ca zambesti incontrolabil. Nu e pentru ca e inteligent sau are o fata amuzanta, e pentru ca il placi mai mult decat ar trebui (greu ca si coleg dar poti incerca). Fostul? iti poate batea inima din 2 motive, unul, cel mai probabil, pentru ca te enerveaza faptul ca a trecut peste tine si se simte bine (nimeni nu vrea asta), este orgoliu cel mai probabil, sau, pentru ca inca mai ai sentimente pentru el si nu vrei sa-l vezi cu alta, vrei sa fie cu tine. Dar sa tii minte, il numesti FOST, cu un motiv, s-a intamplat ceva ce se poate intampla din nou. Sfatul meu este sa vorbesti pe facebook cu mutul tau din clasa, sa vezi daca mai zambesti la fel de prosteste dupa ce aflii ce are in cap, si ce parere are despre tine. Mult noroc big grin

| MariaMarty explică (pentru AdevărulGolGoluţ):

Iti mutumesc mult pentru sfat happy..si da fostul e mai afemeiat de fel..deci nu are rost sa imi pierd timpul cu el..deci raman tot la "mut" pentru ca de el cred ca imi place cu adv. fata de fostul ai dreptate, e ciuda, e sentimentul ala ca am fost inlocuita happy

| AdevărulGolGoluţ a răspuns (pentru MariaMarty):

Atunci e clar pentru tine ca trebuie sa faci primul pas, daca el devine mut cand e cu tine laughing E simpatic intr-un fel, chiar daca el e baiat si ar trebui sa faca primul pas, nu e nimic rau cand o fata ia initiativa big grin

| MariaMarty explică (pentru AdevărulGolGoluţ):

Da dar imi da senzatia ca il mananc cand tace asa in preajma mea..si nu stiu, parca n-as crede ca ma place..totusi..cu alte fete vorbeste, numai cu mine face asa..si intr-un fel asta ma descurajeaza, adica fac primul pas.dar daca omu nu vorbeste e cam aiurea.dar mersi de sfatlaughing

| AdevărulGolGoluţ a răspuns (pentru MariaMarty):

Clar, dar asta nu inseamna decat ca e intimidat de tine, i-e teama ca orice ar spune, nu e destul de bine pentru tine, blocaj psihologic big grin

| MariaMarty explică (pentru AdevărulGolGoluţ):

Doamne..si o prietena mi-a spus ca "sunteti 2 prosti care se plac reciproc dar nici unul nu actioneaza"laughing ..deci cred ca o sa le spun la niste colegi mai indrazneti ca il plac si ne baga ei in vorba happy

| AdevărulGolGoluţ a răspuns (pentru MariaMarty):

Mai bine nu, o sa iasa bazaiala si desi crede-ma, e amuzant, pentru el nu o sa fie, rezolva "in casa" cum se spune big grin

| MariaMarty explică (pentru AdevărulGolGoluţ):

..sa rezolv in "casa" ..ar fi usor dar el face naveta pentru ca sta intr-un sat indeapartat si eu stau in oras..deci singurul mod de a vorbi cu el este face to face..ca la telefon nu stiu.n-am numarul lui si mi-e jena sa il cel laughing si face to face mutim ..deci nu stiu dar ma gandesc sa le spun la 2 colege mai apropiate ca il plac..si nu stiu mai departe cu dumnezeu inainte laughing

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca are gagica nu poti sa mergi la el, daca e singur bagate pe felie de vorbit poti chiar daca iti tremura mainiile.

| MariaMarty explică (pentru mgtow):

E singur singurel...si eu nu tremur in preajma lui, dar imi apare un zambet tamp pe fatahappy si el devine agitat, si muteste... laughing dar cred ca o sa apelez la ceilalti colegi mai indrazneti ca sa vb cu el happy

| Miauti a răspuns:

Ai incercat sa vb pe mess cu el? Din punctul meu de vedere si mai ales ca am trecut prin o astfel de experienta, te as sfatui sa i spui tu sentimente si o singura intrebare. Indiferent ce raspuns it va da, te vei linisti.

Oricum nu e vb despre el, e vb ca nu ai cu cine vb despre sentimentele tale. Oricum mai ai putina rabdare happy.

| MariaMarty explică (pentru Miauti):

Pai am vorbit despre sentimentele mele pentru colegul din clasa cu prietenii,(putini dar buni), chiar i-am "torturat"laughing..mai ales ca e la fel de timid ca mine,un coleg de clasa chiar l-a impins de mai multe ori de la spate sa-l faca sa vorbeasca cu mine, dar el pur si simplu devine agitat si "muteste" in preajma mea...dar nu am vorbit cu prietenii despre fostul, mai ales ca atunci cand l-am vazut cu iubita, am fost chiar amuzata, si nu am aratat ca ma doare ..si am tinut in mine, prefacandu-ma ca nu ma deranjeaza si nu e asa..si de asta, nu vreau sa arat nici prietenilor ca ma doare si tot tin in mine.

| AgathaRo a răspuns:

Maria am citit de 3 ori, mi-e putin cam greu sa inteleg, avand in vedere ca si eu ma aflu/aflam in situatia ta iti pot da niste sfaturi care te-ar ajuta sa "diminuezi" timiditatea.
Socializeaza cu persoana respectiva incet incet. Poti face primii pasi, gen buna, ce faci.Te integrezi in grupul lui de prieteni, o bere, o samanta, o savarina, o gluma. Dupa 2-3 zile ar trebui sa puteti face o conversatie, dupa mai multe zile de conversatii va apropiati mai mult. Pana faceti iesiri in oras, el isi va da seama ca ii porti sentimente pentru el. Asteapta momentul oportun si spune-i ce simti.
In legatura cu fostul iubit ar trebui sa incerci sa il lasi pe domeniul trecutului, nu are rost sa te consumi fizic sau psihic, el cred ca are o satisfactie (fostul) sa te vada asa.
Poate sa-ti fie de folos, eu daca m-as afla in situatia ta asa as proceda.
Succes!