| Didi908 a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca am facut sex neprotejat dar sperma nu a ajuns in vagin sau in preajma acestuia. Eu stiam ca nu se poate dar daca da, cam cate sanse ar fi de a ramane?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, de la lichidul acre umezeste capul penisului pe toata durata erectiei. Riscul este cuprins intre 4 si 27% in functie de perioada ciclului menstrual in care te aflai.

| whatevernvm a răspuns:

Impusca-te, pls

| corbulalbrosu a răspuns:

O fata poate ramane insarcinata DOAR daca are menstruatie si DOAR daca intretine contacte sexuale neprotejate si acestea se petrec neaparat IN PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. In consecinta trebuie sa stii ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite in mod obligatoriu minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca concomitent/in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in trompa uterina, care asteapta sa fie fecundata de un spermatozoid. De asemenea poate ramane insarcinata incepand din ziua a 3-4 a, a ciclului menstrual daca acesta este de tip NEREGULAT. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL FEMEII (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar astfel spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si apoi in trompele uterine. Lichidul preejeculator NU CONTINE spermatozoizi in momentul producerii acesteia de catre glandele bulbouretrale deci nu se poate ramane insarcinata prin intermediul acestui lichid. Daca sexul are loc in afara perioadei fertile probabilitatea de a ramane insarcinata este minima, nesemnificativa, chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in mod intentionat. Intarzierea inceperii menstruatiei poate sa apara din cauza unor dereglari hormonale de moment dar NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT. Probabilitatea aparitiei unei sarcini conform descrierii tale este exclusa deoarece teoretic este IMPOSIBILA. In primele luni sau chiar primii ani de viata sexuala este indicata folosirea unei metode de protectie adecvata cel putin in preajma perioadei fertile. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila si actul sexual a fost neprotejat, este posibil sa ramai gravida din cauza lichidului preejaculator care contine cativa spermatozoizi.

| pufulescu a răspuns:

Sunt niste sanse, dar la fel de mici ca acelea de a castiga la Loto.

| Ezeru a răspuns:

Nu exista nici o sansa de a ramane insarcinata. Spermatozoizi trebuie sa fecundeze ovarul. Daca acestia nu ajung in vagin nu au cum sa ajunga la ovar.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ezeru):

Fecundarea unui OVAR ar reprezenta ultima minune a lumii. rolling on the floor

| DaRyuSN a răspuns:

Da, poti sa ramai de la lichidul preejaculator (cel care lubrifiaza penisul), este posibil ca acesta sa contina spermatozoizi. Posibilitatea nu foarte mare, dar exista.