| Milenna a întrebat:

Poti sa ramii insarcinata dor de la mingiieri cu penisul pe vagin si plus la asta esti virgina?

15 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| Milenna explică (pentru bursuc001):

Menstruatia mi-a venit? deci nu pot fi insarcinata da?

| bursuc001 a răspuns (pentru Milenna):

DEPINDE de aspectul/durata mentrei avute, precum şi a următoarei menstruaţii...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti rămâne însărcinată si daca ești virgina.
Poti rămâne mult mai repede însărcinată fiind prima oara.

Si nu, nu poți rămâne însărcinată doar de la mangaieri.

Dar sincer, s au mai întâmplat cazuri, cazuri foarte rare, in care lichidul eliminat de bărbat, ca lubrifiant sa ajungand in interior, acesta conținând sicativa spermatozoizi.
Plus de a est lucru depinde si Ince perioada a lunii te aflii.

In concluzie, nu! Nu poți rămâne insarcinata!

| Milenna explică (pentru anonim_4396):

La mine nici cilcul nu este regulat deci nu pot ramine insarcinata da?

| Milenna explică (pentru anonim_4396):

Daca nu ai un ciclu regulat atunci sunt putine sanse sa ramii insarcinata asa?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Milenna):

Se pare ca esti total lipsita de informatiile strict necesare unei fete de varsta ta si aflate mai ales in situatia ta, adica cu un prieten dornic sa faca sex in viitorul apropiat. Dintr-o astfel de joaca nevinovata se poate ajunge intro situatie disperata. Este indicat sa incepi sa te informezi temeinic si asta cat mai urgent.Sincer,sper sa o faci este spre binele tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Milenna):

Atât timp cat menstruația este una neregulata, însărcinată poți rămâne in orice zi a lunii, deoarece nu ai de unde sa știi când organismul tau elimina un ovul care urmează a fi fecundat, daca este cazul.

In cazul menstruației regulate, mai sunt zile in care șansă de a rămâne însărcinată este mica!

Oricum, rost, nu poți fi însărcinată happy

| Clausd10 a răspuns:

Daca el elimina lichid prespermatic pe vagin si ajunge in interior, sunt sanse sa ramai insarcinata daca au trecut mai putin de 2 zile de la ultima lui ejaculare. Daca sunt mai multe, sansele se reduc spre zero. Daca nu a facut asta in apropiere, sansele sunt nule. Bun, acum legat de ciclu, nu are relevanta daca acesta este regulat sau nu. Poti ramane insarcinata. Sotia mea il are neregulat si avem un copil.
Ideea de baza la intrebarea ta este ca daca tot il iubesti pe prietenul tau asa de mult incat ati ajuns in acest punct si vreti sa va simtiti bine amandoi, sfatuieste-l sa o faca cu prezervativ. Va veti simti si mai bine amandoi eliminand teama unei sarcini. Iubiti-va atent si frumos!

| Milenna explică (pentru Clausd10):

El nu a facut sex niciodata, deci inseamna ca sansele sunt nule da?

| cristina790 a răspuns (pentru Milenna):

Daca el nu a facut sex niciodata, nu inseamna sa sansele sunt nule.Atat lichidul preejaculator cat si lichidul ejaculator este eliminat de toti barbatii, indiferent daca a avut sau nu contact sexual.In cazul in care te aflai in perioada fertila a lunii, sansele de a ramane insarcinata cresc chiar daca nu ai fost penetrata.Nu te ingrijora, sansele sunt putine dar nu 0.Pentru linistea ta asteapta 21 de zile de la aceasta "mangaiere" si fa un test de sarcina.Pe viitor mai multa atentie, Pupici

| Milenna explică (pentru cristina790):

Poate sa iau niste contraceptive de 72 de ore?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Milenna):

Sansele de o posibila sarcina in viitor sunt cu atat mai mari cu cat ambii sunteti neinitiati. Amandoi sunteti virgini si cel mai grav nu aveti cunostintele necesare uneui cuplu in pragul inceperii viatii sexuale. Ar fi bine sa gasesti pe cineva sa iti explice detaliat si asta daca se poate urgent.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Milenna):

Doamne fereste, sa faci o asemenea prostie. Pastila de a 2 zi se ia in cazuri cu totul speciale nu asa decapul tau, doar la recomandarea unui medic ginecolog. Sper sa nu dai dovada de IRESPONSABILITATE.

| Clausd10 a răspuns (pentru Milenna):

Nu ma refer la un act sexual in sine, ci daca a ejaculat efectiv in 2 zile