| crazy_5962 a întrebat:

Buna TPU.rasp urgent! intru acum in clasa a 8 si sunt nelamurita, la ce profil ma sfatuti sa dau, ma gandeam la filologie sau la stiinte sociale(am auzit ca la stiinte sociale fac fizica si chimie doar pana in clasa a 10 iar mate tot pana atunci)vreau sa mentionez ca am media de 9:33 pe cei trei ani de gimnaziu.si acum cu siguranta media mea va mai creste. ajutati-ma si sfatuiti-ma la ce profil sa dau.rasp cat mai multe!

3 răspunsuri:
| SufletDeCopil a răspuns:

Pai si la filologie este tot la fel. Din clasa a10a nu mai faci fizica chimie matechatterbox ...si nici nu dai bacul la mate #:-s

| alexanelly a răspuns:

Depinde ce iti place mai mult.Eu una sunt la mate-info si o s dau bacullaughing). Daca vrei sa faci istorie 4 ore p saptamana si ecolomie, stiintze sociale.sau o gramada de limbi straine.Mai ai timp veziz ce iti place mai mult intr-un an te hotarasti tu.succes la examene.

| Alexandra_6680 a răspuns:

Depinde ce iti place cel mai mult. Daca iti place romana, limbile straine poti da la filologie; daca iti plac meteriile gen geografia, istoria, economia poti da la stiinte sociale [astea doua fiind profil uman]... daca iti plac materiile "exacte" si logice gen matematica, fizica, chimie, biologie poti da la chimie-biologie [stiinte ale naturii] sau mate-info.
La profil real, ce-i drept e mai greu, mai ales la bac pentru ca este matematica [unde pica cei mai multisad], in schimb la profil uman e mai usor.
Nu trebuie sa decizi in functie de unde este mai usor, important este sa poti sa iti gasestii o facultate si o meserie care sa iti placa si pe care sa te bazezi.
Bye:*