| edward99 a întrebat:

Buna all. Acum intru in clasa a 8-a si ma gandesc sa dau la stiinte sociale.Nu sunt fan mate fizica si chimie, de asta am si ales acest profil. Cine imi poate da niste informatii mai amanuntite in legatura cu materiile care se predau la stiinte sociale( cand/daca scap de mate fizica si chimie)

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Eu am fost la Stiinte sociale cu profil de intensiv engleza. Materiile de baza pentru profil sunt romana, istoria, geografia, engleza, logica, psihologia, filosofia si sociologia (pe ultimele 4 le vei face in ani diferiti, cate una in fiecare an, timp de 2 ore pe saptamana).
Romana se preda in jur de 3-4 ore pe saptamana, istoria, la fel, iar engleza 3 ore si un optional, in care inveti despre cultura si civilizatie, literatura sau istoria tarilor vorbitoare de engleza (asta nu stiu daca se face la toate liceele, insa la mine asa a fost).
Cat despre matematica, fizica si chimie si biologie vei face pana in clasa a X-a inclusiv, deci 2 ani, cate 2 ore de matematica si fizica si cate o ora de chimie si biologie. Asta e valabil si pentru muzica si desen, pe care le faci tot pana in clasa a X-a, cate o ora pe saptamana.

| edward99 explică (pentru thegatekeeper):

Multumesc mult, funda happy

| thegatekeeper a răspuns (pentru edward99):

Cu multa placere.

4 răspunsuri:
| Imagirlhi a răspuns:

Am o veste proasta:nu scapi de mate si fizica.Dar faci mai putine ore. Faci economie si româna..Cam asta faci mai mult

| edward99 explică (pentru Imagirlhi):

Si istorie geografie si germana fac mai mult ca vreau bilingv.Dar am mai citit pe net ca din a 11-a nu se mai face chimie bio si fizica plus ca nu se da bac la mate