| OsimplaFata21 a întrebat:

revin cu acceasi intrebare deoarece sunt oarecum speriata! Am facut sex cu iubitul meu pentru prima data pe 15 august si in acceasi seara mi-a venit menstruatia desi trebuia sa imi vina pe 20, acum 2 saptamani am facut iar sex dar mentionez ca am folosit prezervativ si nici macar nu a apucat sa ejacuelze nici in interiorul prezervativului. Sunt speriata deoarece practic trebuia sa imi vina menstruatia desi stiu ca sunt sanse nule sa fiu insarcinata in conditiile astea.E posibil sa fie o dereglare hormonala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor prezentate si precizate in prezenta intrebare reiese ca ciclul tau menstrual este NEREGLAT din moment ce luna trecuta menstruatia a pornit mai devreme cu 5 zile fata de data calculata. Astfel ca avand in vedere acest aspect devine cat se poate de posibil ca cilul menstrual actual sa fie MAI LUNG decat a fost precedentul ciclu menstrual sau decat ar fi ''normal'' sa fie. Din acest motiv sangerarea menstruala ar putea sa inceapa la o data ulterioara care in acest moment este imposibil de anticipat astfel ca aceasta afirmatie de-a ta : ''Sunt speriata deoarece practic TREBUIA SA IMI VINA menstruatia desi stiu ca...'' este incorecta, gresit si eronata. In cazul ciclului menstrual de tipul NEREGULAT este cu totul IMPOSIBIL de a putea stabili, calcula sau macar chiar si doar aprecia care va fi momentul in care va porni urmatoarea menstruatie. In concluzie NU exista niciun motiv sa fii ingrijorata din moment ce formarea sarcinii este evident IMPOSIBILA si de asemenea este foarte evident si faptul ca ciclul menstrual este NEREGULAT si menstruatia poate sa inceapa cu o asa zisa ''intarziere'' mai mare sau mai mica. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| LaraClarice a răspuns:

Nu cred că au motiv de îngrijorare. Ți-a întârziat. De obicei, după primul contact, se schimba ciclul menstrual, deși nu e o regulă.
Ai grijă să vă protejați mereu, indiferent că o faci in perioada,, nefertilă". Există situații în care ovarul eliberează mai multe ovule, la intervale de timp diferite, si nici nu-ți dai seama.
Ai grija de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Singura explicatie ar fi, ca ai un ciclu neregulat.

Totusi, poate explici, de ce esti speriata?

| OsimplaFata21 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu, desi ne-am protejat si nu a apucat sa ejaculeze, niciodata nu mi-a intarziat menstruatia, adica am avut un ciclu regulat care imi venea intotdeauna cu 2 zile mai devreme decat luna precedenta.Nu am mai patit niciodata si eram oarecum speriata in legatura cu asta!

| Violleta2022 a răspuns (pentru OsimplaFata21):

Ciclul menstrual poate saintarzie 3-4 zile, fara motive!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Stai linistita. Chiar daca ti-ar fi venit menstruatia pe 20, iar baiatul ar fi ejaculat in vagin tot nu aveai cum sa ramai gravida, deoarece perioada nefertila este de 12 zile pana la prima zi a menstruatiei.
In primul rand pune mana si citeste ce inseamna menstruatia (era sa zic ca sa stii cu ce se mananca, dar este ceva dizgratios).
Da, primul sex poate sa produca o dereglare. Stii ca o dorinta foarte mare, exacerbata a femeii de a face sex poate duce la o ovulatie apriorica termenului? Mu ma refer la acest caz.