| anonim_4396 a întrebat:

Sa va povestesc. Parul meu se ingrasa foarte repede ceea ce ma face sa imi ies din minti. Faza e ca daca il spal duminica seara, luni arata bine iar marti incepe sa se ingrasa bretonul si la radacina si ii da deja un aspect neplacut asta insemnand ca trebuie sa il spal luni seara sau in cel mai bun caz marti seara. Recomandati-mi si mie un sampon sau vreun tratamet pe care l-ati incercat si a dat rezultate.

Răspuns Câştigător
| mirella17 a răspuns:

Wash & go Herbal Fresh Shampoo
iti lasa parul matasos si are efect big hug Funda?

2 răspunsuri:
| ValentinaPorondi a răspuns:

Sebumul are rolul de a mentine hidratarea parului in mod natural. Situatia se complica atunci cand glandele sunt hiperactive si produc prea mult sebum. Acesta problema este frecventa mai ales in cazul persoanelor tinere si a celor care au parul fin, iar pe langa aspectul neplacut poate cauza si caderea excesiva a parului.
Insa, pe langa cauzele genetice, cele datorate tipului de par, dereglarile hormonale, tratamentele medicamentoase sau stresul, ingrijirea neadecvata este cauza principala care favorizeaza surplusul de sebum. Vestea buna e ca problema se poate ameliora daca respecti urmatorii pasi:

1. Foloseste un sampon adecvat. Specialistii recomanda un sampon pentru curatare usoara. Cum il alegi? E foarte important sa nu contina sulfati, intrucat acestia curata in exces sclapul, uscandu-l. Evita sampoanele de tipul 2 in 1, nu vor face decat sa incarce si mai tare parul. Acelasi lucru este valabil si pentru sampoanele adresate bebelusilor.

2. Spala-te pe cap cu apa calda, cea fierbinte favorizeaza aparitia sebumului in exces. Chiar este recomandat ca ultima clatire sa fie facuta cu apa aproape rece pentru a sigila cuticula si a oferi un plus de stralucire parului.

3. In timpul samponarii, maseaza cu blandete scalpul pentru a favoriza circulatia sangelui la radacina.

4. Aplica balsamul doar pe varfuri si clateste foarte bine. Pentru parul gras, se recomanda utilizarea unui balsam de tip leave in, pentru a fi sigure ca il tinem departe de radacina.

5. Usuca parul la o temperatura medie. Ai ghicit, temperatura ridicata a uscatorului faciliteaza si ea aparitia sebumului

6. Evita sa sa iti treci prea des mana prin par. Desi este placut sa iti atingi parul cand e proaspat spalat, acest obicei introduce in par praf si bacterii care incarca parul.

7. Prelungeste perioada dintre spalari cu ajutorul sampoanelor uscate. Pe langa faptul ca sunt extrem de utile atunci cand nu avem timp sa ne spalam parul, in urma utilizarii frecvente, acestea elimina si sebumul abundent cauzat de spalarile dese. Evident, nu trebuie sa abuzezi de acest produs.

Retine ca aceasta tendinta a parului de a deveni uleios la scurt timp de la spalare, nu poate fi rezolvata in totalitate si clar nu trebuie sa te determine sa iti speli parul zilnic. Dar, daca urmezi acesti pasi, vei ajunge sa te bucuri de un par curat pana la 3-4 zile.

| dani12 a răspuns:

Si eu patesc la fel si dp mine cea mai buna solutie e sa te speli de 2 ori pe cap de 2 ori pe saptamana la dif de 2 3 zile cu orice sampon eu de cand patesc asta nu fol decat Garnier Naturals cu drojdie de bere si rodie uite aici un link sa vezi cum arata http://www.avantaje.ro/......ie-1564174 pe mine m-a ajutat sper sa te ajute si pe tine pa pa