| anonim_4396 a întrebat:

Să vă spun şi eu ce "mă macină".
de ceva timp, mi s-a" pus" pata pe un băiat.e mai mare decât mine cu 3 ani jumate...eu am 20, el are aproape 24.
De cunoscut,mă cunoaşte.el e prieten foarte bun cu tatăl meu, deci ştie cine sunt, ştie câţi ani am, unde lucrez...etc.
Locul meu de muncă se află la câteva străzi de casa lui, deci ne vedem aproape în fiecare zi.el trece mereu prin faţa mea, uneori chiar şi de 5-6 orilaughingEi bine,de câte ori trece pe lângă mine,mereu mă salută. însă noi doi,singuri,faţă în faţă,nu am avut niciodată ocazia să vorbim.
şi cum ziceam,de fiecare dată când trece,mereu mă salută...dar,mai sunt şi zile în care atunci când trece şi mă vede,se uită şi,dacă vede că mă uit şi eu la el,întoarce privirea şi, fiind cu maşina (el trece mereu numai cu maşina), calcă acceleraţia la maximlaughing.aşa se manifestă el.
intr-o zi, tot aşa, era cu maşina.şi s-a tot plimbat pe lângă mine.a trecut pe lângă mine de vreo 5 ori şi de fiecare dată m-a salutat.
el acum e singur,nu are prietenă...şi de câteva luni,s-a învăţat să umble aşa,hoinar. însă,din câte ştiu eu,el până acum nu prea a avut relaţii serioase,adică până acum a umblat doar cu fete din astea,"de-o noapte",ca să le zic aşa.
La prima vedere, el ar putea părea un tip fiţos, însă nu e deloc aşa.
Cei care îl cunosc, ştiu că în realitate e un băiat de nota 10. fără să-l laud,e deştept,harnic,ştie să se descurce.el vara e aici acasă,iar pe timp de iarnă,de obicei pleacă în Italia.

acum,întrebarea mea e următoarea. oare mă place? având în vedere ceea ce v-am povestit.
când eu am avut prieten,el a ştiut.şi după ce m-am despărţit de prietenul meu,iarăşi a ştiut.dar,eu stau şi mă întreb,dacă mă place,sau dacă e interesat de mine,de ce nu face el primul pas?
ai mei, ştiu şi ei despre asta(familiile noastre se cunosc), mi-au zis ca "testează" terenul.şi că poate îi e ruşine.
mie îmi place el, însă nu ştiu cum să-i dau de înţeles lucrul ăsta.
voi ce credeţi despre toată treaba asta?happy

38 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Sfatul meu e altul. Nu te indemn sa il opresti, de ce? Pentru ca parintii lui acasa sigur i-au spus cate ceva din toata povestea asta, deci el stie ca il placi, si ii place sa se joace un pic cu tine. Poate ii poti spune flirt. happy Asadar, el trebuie sa faca urmatorul pas, nu trebuie sa il "agati" tu. Nu cred ca e atat de mototol, daca chiar vrea, sa nu poata sa opreasca masina in dreptul tau si sa te intrebe ce faci, sa discute cu tine. Are niste manifestari cam ciudate, si greu de inteles ce vrea exact, dar poate e bine sa astepti de la el ceva, odata ce i-ai dat de inteles ca il placi. Bafta iti doresc, sa ne povestesti daca ai ceva noutati :*

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Cred ca nu m-am exprimat eu prea bine. familia lui nu stie ca mie-mi place de el...doar ai mei stiu...am zis doar ca familiile noastre se cunosc.
si nu, nu e mototol...de obicei e chiar "dezghetat", dar acum, nu stiu ce s-a intamplat cu el.
cat despre oprit, nu cred ca se pune problema. daca fac lucrul asta(sa-l opresc eu), dupa aia poate isi schimba parerea despre mine.happy

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Auslesse):

Pai de asta zic, pe urma o sa pari disperata. Daca chiar te place va face el primul pas, daca nu, lasa-l in pace happy

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ei bine, aseara in timp ce eram la munca(lucrez la un supermarket, dupa cum v-am mai spus), un prieten a venit si m-a chemat repede afara.Am iesit,si cand colo, ce sa vad? tocmai baiatul pe care-l plac, era oprit cu masina in fata supermarket-ului.El cand m-a vazut, m-a privit, eu la randul meu, l-am privit...si de fiecare data cand ma uitam la el..si el se uita la mine.big grin

Intre timp, prietenul asta care m-a chemat afara, l-a intrebat:"bai cristi(asa il cheama), nu vii si tu inauntru? ca vrea fata (eu) sa te vada."Baiatul a zis ca nu intra pentru ca e imbracat in pantaloni scurti, dar a zis ca merge acasa sa se schimbe si dupa aia se intoarce.inainte,mi-a "aruncat" un zambet (apropo, are un zambet superb) si dupa aia a plecat.a mai trecut de cateva ori cu masina si dupa aia s-a dus acasa si s-a schimbat.A venit aranjat, cu freza facuta, a intrat in supermarket, m-a salutat, m-a intrebat de un anumit produs si intr-un final a mancat o inghetata.a stat vreo 20 de minute, s-a invartit pe acolo, iar la plecare a claxonat si mi-a facut cu mana.

astazi, iarasi a trecut prin fata mea de cateva ori, a claxonat, m-a salutat si mi-a zambit!happypana acum nu venea deloc la supermaket...iar acum vine..astazi si-a facut cale cu un prieten.

tot aseara,prietenul asta care m-a chemat,i-a zis baiatul in felul urmator:Cristi,vezi ca fata a venit pe jos,diseara cand termina programu',du-o si tu acasa"! iar el i-a zis " nu pot,pentru ca-s prieten cu taica-su"...

deci, eu din comportamentul si din vorbele lui, am inteles ca lui i-ar placea de mine, dar ii e teama sau rusine de tatal meu si de tatal lui...(avand in vedere ca ei sunt prieteni cu totii).

cam lunga povestea, dar sper c-o sa ai rabdare..si o sa-mi zici parerea tahappy

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Auslesse):

Aaaa..deja incepe sa imi placa big grin.Pai clar ca da semne ca te place, si odata ce incepe sa vina si se aranjeaza pentru tine inseamna ca e interesat. Da, intr-adevar poate asta il cam opreste, faptul ca parintii vostrii se cunosc, dar pana la urma, doar se cunosc, ce daca? nu sunteti rude sau ceva. Daca e sa fiti impreuna poate ca e cu atat mai bine ca parintii sunt prieteniwinking O sa treaca el si peste faza asta cu parintii daca cu adevarat te vrea. Important e ca a facut "primul pas". Cand mai vine poate incerci sa il intrebi de ce a zis aia cu taica-to, si de ce ii e frica. Poate reusesti sa aduci discutia la un punct interesant- voi doi- big grin Multa bafta! pupici! :*

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

De aranjat, nu stiu daca s-a aranjat pentru minelaughing..de obicei, asa ii place lui sa umble cand iese undeva.rude nu suntem,in nici un caz...iar familiile noastre se cunosc, avand in vedere ca tatal meu e prieten cu tatal lui, iti dai seama ca ai lui ma cunosc pe mine, si a mei pe el.
eu ma bucur ca, pana la urma, el a fost cel care a facut primul pas si a "spart " gheata.sa vedem ce-o sa urmeze! Sper ca ceva frumos!happy
multumesc pentru parere!happy

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Cat despre faza cu tata, nu mi-a zis mie treaba asta.i-a zis-o prietenul care m-a chemat pe mie afara.si asta mi-a zis mie!

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Auslesse):

Lasa ca prinde el curaj big grin Daca intr-adevar e interesat de tine nu o sa tina cont de asta happy

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Astazi iar a trecut..si iar m-a salutat! prietenu` asta care a vorbit cu el zilele trecute, a zis ca vorbeste iar cu el, sa vada ce zice despre minehappy

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Auslesse):

E bine ca exista un intermediar intre voi sa transmita de la unul la altul laughing)

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Da,dalaughing sa vedem ce-o sa iasahappy:X

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Iarasi eu..cu aceeasi poveste! astazi eram in fata magazinului,a trecut,m-a salutat,iar la vreo ora cam asa,a venit la magazin,era c-un prieten de-al lui! m-a salutat si dupa aia si-a luat un suc.
la scurt timp,a aparut un prieten de-al meu si i-a zis ca vrea o fata nr lui,el i-a zis c-o sa-l dea,dar mai tazriu. dupa aia a inttrebat cine e fata, prietenul asta al meu i-a zis ca-s eu, si din cate mi-a zis, el chiar parut interesat, cand i-a zis ca vreau sa vorbesc cu el.si dupa aia,iar a zis ca ii da nr, dar mai tarziu.
in cele din urma a plecat si la plecare, iar m-a salutat!
acum, ce-a vrut sa zica, cu asta? ca-i da nr mai tarziu? de ce nu i l-a dat atunci?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Auslesse):

Poate vroia sa te faca geloasa..sa vada cum reactionezi. Daca esti indiferenta sau nu. atatea zile au trecut si inca nu face nimic. hmm, nu stiu ce sa mai inteleg de la el, ar trebui sa actioneze in vreun fel. Poate ca ar trebui sa nu ii mai dai prea multa atentie, sa fi putin mai indiferenta sa il vezi cum reactioneaza.Fa-i pe suparata intr-o zi si cand te saluta raspunde-i sec, nu-i zambi, si poate o sa te intrebe ce ai. Daca nu ii pasa. Ce sa mai zic, cred ca pana acum trebuia sa faca ceva.

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ei bine, ieri eram la magazin.a venit c-un prieten de-al lui, si prietenul asta al lui a intrat si si-a luat un suc.cum am mai zis,noi doi,avem un prieten comun,care era si el de fata,ieri.
Ei bine,baiatul de care-mi place mie,a ramas in masina(nu a coborat) si l-a chemat pe prietenul asta comun la el, zicandu-i in felu` urmator:''hai sa-ti dau nr de telefon''. prietenul asta s-a dus si baiatul i l-a dat, stiind ca e pentru mine! numai bine ca, eu ieri dintr-o prostie mi-am blocat cartela SIM + ca n-aveam nici un cod la mine, adica puk-ullaughing...prietenul asta i-a zis baiatului"vezi ca n-o sa te poata suna azi, pentru ca si-a blocat cartela", iar el a zis:"spune-i sa introduca PUK-ul" si dupa aia a plecat, asa stiu eu.aseara iar a trecut prin fata magazinului si a claxonat!
acum,avand in vedere ca "mi-a dat" nr de telefon,eu cred ca nu ii sunt chiar indiferenta.
Dar,problema mea e alta,mi-e oarecum asa sa-l sun.mi-e teama ca-si va schimba parerea despre mine! desi stie ca vreau sa vorbesc,cu el.
ti se pare normal ca eu, fata, sa-l sun pe el, baiat? si cum sa-l iau? adica nu vreau sa-si schimbe parerea despre mine! el e un baiat ok, as putea zice chiar ca nu prea tine cu "vrajeala".happy

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Auslesse):

Pai odata ce a lasat numarul inseamna ca vrea sa fie cautat, si el nu il are pe al tau, deci asteapta ceva de la tine. Daca iti e rusine sa il suni ii poti da un mesaj, vezi ce iti raspunde si apoi il suni. Nu isi va schimba parerea despre tine deloc, doar el o cere.Sau ii dai mesaj sa iti aduca o cartela la magazin ca i-o platesti ca nu mai ai credithee heesi ii lasi si nr tau big grin Eu intelesesem gresit, ca alta vrea numarul lui, in fine big grin sorry. e cam incet baiatu asta laughing, nu prea avanseaza ii place sa se joace tongue

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ok,m-am hotarat, in sfarsit.maine,o sa-mi fac putin curaj, si-o sa-i trimit un mesaj, sa vedem!happy

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Am vorbit astazi cu el la telefon,dar foarte putin.L-am salutat,l-am intrebat ce face,mi-a raspuns politicos, mi-a zis ca era la masa, mi-am cerut scuze si mi-a zis ca nu e nici o problema...si...cam atat, l-am lasat sa manance linistit.
acum are nr meu.sa vedem! daca intr-adevar vrea ceva, ma poate suna.ramane de vazut!happy

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

+ ca azi am aflat de la unprieten ca, baiatul peste 4 zile pleaca in Italia, timp de 2 saptamani.
deja " mi s-a dus" tot elanul.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Auslesse):

Pai daca sunt doar 2 saptamani...dar sti ce. a inteles ca esti interesata de el, daca intr-adevar vrea ceva de la tine sa te caute, tu nu trebuie sa mai faci nimicwinking Poarta-te normal, saluta-l, atata tot. Daca chiar vrea, stie ce are de facut.winking

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Asa e! mi-ai mai ridicat putin moralu`. oricum,asa am zis si eu, din moment ce l-am sunat, cred ca si-a dat seama ca ma intereseaza persoana lui, ca doar nu-l sunam degeaba! acum, sa vedem!

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Auslesse):

Pai i-ai dat destul de inteles. Acum depinde de el daca vrea ceva sau nu, ca doar nu te rogi de el. Nu il face sa se simta atat de important, lasa-te tu curtata, si cautata. Daca nu vrea nimic, asta e, mai sunt si alti baieti :*

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ei bine, aseara dupa ce-am iesit din baie, m-am dus in camera mea, cu gandul sa ma pun la somn.inainte,insa,mi-am verificat telefonul si cand colo, ce sa vezi? aveam un mesaj de la el, m-a intrebat ce fac, i-am raspuns si din vorba in vorba mi-a zis ca are de gand sa plece vreo 2 saptamani in Italia, si dupa aia se intoarce...am vorbit mai multe lucruri, am tot vorbit asa vreo ora jumate.iar la urma, mi-a zis c-o sa mai vorbim si astazi, mi-a urat noapte buna.etc...si-un pupic happy:*
tu ce parerea ai despre asta?

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Am vorbit luni seara cu el, ieri, marti n-am mai vorbit! dar stiu ca ieri a avut multa treaba de facut.+ ca mai pleaca si in Italia...si,probabil mai are cate ceva de facut.sa vedem ce-o mai fi azi!happy

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Auslesse):

Eh, incepe si el sa dea ceva semne, dar nu sta chiar asa mult acolo, se intoarce. Puteti vorbii prin mesaje si de o posibila relatie, sa il intrebi daca are prietena, daca e interesat sa aiba una..Sau il intrebi daca o sa isi ia si prietena cu el, sau o sa plece singur? big grin si atunci o sa iti zica daca are sau nu big grinSper sa iasa ceva frumos si sa nu te dezamageasca, ca prea mult umbli dupa el. :*

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Prietena nu are, e plecat singur.+ ca daca ar fi avut, sunt sigura ca n-ar mai fi vorbit cu mine.in fiecare zi imi trimite mesaje,chiar si ieri in timp ce era pe drum si conducea,imi trimitea mesaje si vorbea cu minehappy
mi-a trimis si astazi mesaje,l-am intrebat daca a ajuns si daca e bine,si mi-a zis ca da.
si e deschis, adica daca-l intreb ceva, raspunde, nu schimba subiectul sau asa.
a ajuns azi dimineata in Italia, il las sa se odihneasca si vorbim mai pe seara.
+ ca mereu imi trimite pupicihappy:*

| Auslesse a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Mi se pare un gest foarte frumos din partea lui ca, fiind plecat sa-mi trimita mesaje.plus ca a ajuns dimineata si, in loc sa se odihneasca, el vorbea cu mine prin mesaje.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Auslesse):

big grin pai asa sa faca big grin si sa iti trimita pupici si cand e langa tine nu numai de departe big grin

| neutrino a răspuns:

S-ar putea sa te placa. Acum testeza terenul cum zici tu. Problema este daca este interesat de tine pentru o relatie normala sau pentru o noapte. Asteapta sa faca el primul pas. Daca este interesat de tine, il va face. Bafta!

| Auslesse a răspuns (pentru neutrino):

Sincer,cred ca nu ar fi interesat doar pentru o noapte..totusi,nu cred c-ar face asa ceva, avand in vedere ca tatal meu e prieten cu el..si cu tatal lui.
Si, sa speram ca va face pasul!
numai bine!happy

| FPI a răspuns:

Wow dit-a-mai romanu', frumoasa poveste, potential chiar are o sa iti zic ceva dar nu vreau sa iti pierzi increderea poate el te tot saluta fiind prieten bun cu taicato totusi taicato are 40 si ceva de ani nu? Ciudata prietenie sa zic asa intr-un fel dar daca zici ca trece de mai multe ori si eu zic ca ii interesat mai asteapta 2-3 saptamani maxim dca nu da nici un semn de viata i-ati inima in dinti si spune-i sa nu regreti la urma, sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| Auslesse a răspuns (pentru FPI):

Da,tata are 40 si ceva de ani.dar tatal meu e prieten si cu el, si cu tatal lui.
si treaba asta, cu salutul si tot asa.e de vreo luna.happy

| FPI a răspuns (pentru Auslesse):

Pai ce sa zic trebuie sa gasesti ceva de exemplu nu ii ziua ta de nastere prea curand?

| Auslesse a răspuns (pentru FPI):

Nulaughing

| FcRb1923Madalin a răspuns:

Sunt sigur ca te place, mai ales daca zici ca mereu te saluta si asa... cel mai bun sfat : incearca sa-l opresti odata pentru orice motiv si stai de vb fata in fata cu el, fa-i un apropo sa te scoata la un suc sau cv, da-i de inteles ca esti interesata si sigur va observa... restul e istoriewinking

| soriinaa a răspuns:

Eu zic ca sigur te place. Nici un baiat nu trece pe langa o fata de 7 ori si o saluta tot de atatea, doar asa, fara nici un motiv. E clar ca il atragi, dar probabil ca e mai timid. Daca chiar il placi asa mult, si esti sigura ca e un baiat de treaba, care chiar ar putea avea intentii serioase cu tine, fa tu primul pas, adica intra tu in vorba cu el, cand mai trece pe langa tine. Intreaba-l orice, numai sa vorbiti si voi. Daca vede ca esti interesata de el, o sa vezi ca o sa faca el urmatorii pasi. Dat fiind ca familiile voastre se cunosc si el stie ca tu stii ca pana acum nu a fost prea serios in legatura cu fetele, probabil ca pe tine chiar te place, si ii este teama ca nu cumva sa crezi ca se va comporta si cu tine l fel ca si cu celalalte. Dar nu mai pierde vremea, intra in vorba cu el, ca stii o treaba. Baftaa;*

| Auslesse a răspuns (pentru soriinaa):

Asa zicea si fratemiu..ca nu trecea el degeaba de atatea ori pe langa mine.
si da, chiar il plac, pentru ca stiu ce fel de om e.
dar, nu am cum sa vorbesc, cu el, pentru ca el trece mereu cu masina..si eu ce sa-i fac..sa-l opresc?laughing
dar tare mult imi doresc, sa-i arat intr-un fel sau altul, ca-l plac!happy

| soriinaa a răspuns:

Da, exact, opreste-l si intreba-l ceva, nu are importanta ce, oricum isi va da seama ca nu l-ai oprit doar asa, ca aveai sa-i pui o intrebare. Asa isi va da seama ca nu iti este chiar indiferent si va incerca si el sa vorbeasca mai mult cu tine. Fii tupeista, baietilor le place asta. Te pup;*

| Auslesse a răspuns (pentru soriinaa):

Eu inteleg ce zici tu, dar nu stiu.
crede-ma, mi-e oarecum asa, sa-l opresc degeabalaughinghappy