| CristianJKDR a întrebat:

Sper sa gasesc cateva raspunsuri care sa ma lamureasca aici pentru ca presimt ca am pornit pe un drum fara sa stiu ce fac, fara sa ma documentez inainte, fara sa aflu, sau sa ma interesez.
Am o relatie stabila de 1 an si de 1 luna de zile prietena mea a inceput sa ia anticonceptionale (prescrise de medic, luate cum trebuie, analizele facute) de cand facem sex neprotejat, eu ejaculez in ea, iar dupa ce ejaculez (cu riscul de a suna oarecum ciudat) eu nu ma opresc, si continui actul pentru ca inca "se mai poate" (intelegeti despre ce vorbesc).
Exista riscul ca ea sa ramana insarcinata?
Mentionez ca a facut un test de sarcina inainte de a incepe sexul neprotejat doar sa fim siguri ca e totul ok.
Va rog, raspundeti cu seriozitate.
Multumesc.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Tabletele anticoncepţionale previn 99-100 % din eventualele sarcini dacă sunt luate corect ( la aceeaşi oră, fără a uita vreo tabletă, etc. )!

Deci, POŢI ejacula liniştit în vagin ( nu contează de câte ori o faci, sau dacă mai continui după ejaculare ) că NU va rămâne însărcinată.

| relian a răspuns:

Pai din ce spui tu voi faceti sex protejat.Omenii de fapt ce intgeleg prin sex protejat? Doar ca folosesti prezervativ? Sexul protejat e refera la multe chestii, depinde doar cu cine practici acel sex.Cand faci sex cu o persoana necunoscuta e bine sa te [protejezi cu prezervativ impotriva bolilor.Cand faci sexu cu iubita cu nevasta etc cu o persoana stabila si cu care stai e bine sa te protejezi doar atunci cand nu vrei sa faci copii.protejarea se face cu prezervtativ, folosind calendarul de catre EA sau tot EA sa foloseasca anticonceptionale.Mai recent au aparut si anticonceptionale pentru barbati.Cam ata inseamna protectie.Si atata timp cat tu folosesti cele demai sus nu ai cum ramane.Adica EA nu are cum ramane insarcinata.Sa raspund concret la ce tu ai intrebat nu este nici o problmea daca iubita ta foloseste anticonceptionalePoti sa faci sex non stop daca te tine.Deco voi faceti sex protejat asa cum am mai spus pentru ca ea este iubita ta.Protejat pentru a nu face copii nedoriti sa zic asa.Atata timp cat ia anticonceptionale nu exista riscul sa ramana.Anticonceptionalele nu te protejeaza doar 10 minute sau 30 de minute.Protectia este toatala pe timp nelimitat atata timp cat foloseste pilulele astea. Dupa ce tu ejaculezi zici nu te opresti? Uite o chestie noua ce nu o stiam.Esti tare daca poti face asa ceva.Am scris cam mult in speranta sa intelegi cum stau lucrurile. Pilulle alea de aia se ia in fiecare zi cate una.Protejeaza total referitor la timp.24 de ore pentru fiecare pilula.Asa ca daca e poti sa nu te mai opresti deloc.Sau poate e nevoie sa te opresti macar sa ia iubita ta pilula sa nu te trezesti cu surprize.Bafta

| CristianJKDR explică (pentru relian):

Am inteles tot. Multumesc mult de tot.
Chiar nu consider ca am varsta necesara pentru a deveni parinte.
Evident ca sunt mai multi factori gen stabilitatea unei situatii financiare, un camin, etc...
Inca odata multumesc frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai?

| CristianJKDR explică (pentru anonim_4396):

Am 20 de ani. Stiu ca pana acum trebuia sa ma interesez despre asta insa nu am facut o, spre rusinea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristianJKDR):

Acele anticonceptionale trebuiesc administrate dupa sfatul medicului, nu orice conceptionale sunt compatibile unei persoane, nu este nici o rusine daca mergeti la medicul ginecolog sa va informati, si iar nu este nici o rusine ca ai 20 de ani si intrebi, sanatate si multa dragoste!