| natallieed a întrebat:

Sper să nu râdeți de subiect dar am o mare problemă. Așa cred eu.
Cred că sunt lesbiancă, de fapt bisexuală. Adică îmi plac și băieții și fetele dar mă simt mult mai atrasă de fete. Și nu știu ce să fac. Am o prietenă cu care m-am sărutat. pe gură. Și îmi place foarte mult de ea dar nu știu dacă ea simte la fel sau este lesbiancă. Ne-am sărutat de câteva ori și mi-a plăcut foarte mult. Vă rog să nu vă bateți joc. Chiar nu glumesc.

Răspuns Câştigător
| SMA a răspuns:

Nu este ceva de ras sau de luat in gluma. E ok sa simti ce simti, bisexualitatea e ceva normal. Problema celor care rad si acuza e mentalitatea incuiata, asa ca ignora criticile si traieste asa cum iti place. Daca te-ai sarutat cu ea, atunci sunt sanse foarte mari ca ea sa simta la fel ca tine. E posibil sa fie si ea bisexuala. Nu e usor sa pui o asemenea intrebare directa..deoarece cum spuneam, in caz ca ai inteles intentiile ei gresit e posibil sa apara judecata aia cu pacate si anormalitati, dar nu e cazul. Esti normala, e normal. Incearca, intreab-o..si fii sigura pe tine. Daca iti place de ea, mergi inainte. Mergi inainte si nu asculta ce zic altii, parerea lor e zero, sentimentele tale sunt totul.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In foarte multe studii stiintifice sa constat ca bisexualitatea femeiilor este desa, experimentele pe femeii a demonstrat ca ele prefera filme p0rno cu acelasi sex si au fantezii foarte multe, nu e nimic anormal

| RAY a răspuns:

Studiu
Un studiu arată că femeile devin lesbiene la maturitate şi că schimbarea preferinţelor sexuale este mult mai răspândită decât se crede. Două treimi dintre femeile care simt atracţie pentru reprezentantele aceluiaşi sex au devenit lesbiene până la urmă. Cercetătorii americani au devenit interesaţi de fenomenul schimbării orientării sexuale la maturitate studiind exemplele din istorie, printre care şi cel al scriitoarei Virginia Woolf, care a avut o aventură cu poeta Vita Sackville-West, scrie cotidianul „The Daily Telegraph". Christan Moran, cercetător la Southern Connecticut State University din SUA, crede că multe dintre femeile care îşi dau seama, în partea a doua a vieţii, că sunt atrase de alte reprezentate ale sexului frumos refuză să recunoască asta de teama reacţiilor societăţii. Cele care se află de foarte mult timp într-o relaţie heterosexuală, în special cele care au şi copii, au şi mai mari probleme în a accepta noua lor identitate, spune ea. După ce a făcut interviuri cu peste 200 de astfel de femei, Moran a concluzionat că „există o foarte mare probabilitate ca femeile heterosexuale să experimenteze atracţia pentru o persoană de acelaşi sex pentru prima dată chiar la maturitate". Cercetătoarea spune că, de obicei, „posibilitatea ca o femeie heterosexuală să facă o tranziţie spre o identitate pe deplin lesbiană" este interpretată greşit sau ignorată. Încercând să descrie traumele prin care trec aceste femei, Moran adaugă: „Să părăseşti o căsnicie heterosexuală în favoarea unei relaţii cu o altă femeie înseamnă să renunţi la multe lucruri". Unul dintre exemple este Portia de Rossi, actriţa dintr-un rol secundar în serialul „Ally McBeal", care s-a căsătorit cu Ellen DeGeneres la nouă ani după ce a divorţat de un bărbat. Cum se petrec schimbările Lisa Diamond, profesor la Universitatea Utah, arată că orientarea sexuală a femeilor nu este la fel de stabilă ca a bărbaţilor. Pentru a demonstra cum fluctuează orientarea sexuală în jurul vârstei de 30 de ani, cercetătoarea a urmărit comportamentul a 100 de femei care au spus că s-au simţit atrase de o alta. Cele mai multe au declarat că se simt mai degrabă lesbiene sau bisexuale, în timp ce celelalte nu au vrut să fie etichetate. Timp de 10 ani, două treimi dintre femei şi-au schimbat orientarea sexuală, câteva dintre bisexuale devenind lesbiene, iar cele care spuneau că sunt lesbiene s-au întors la heterosexualitate.

Citeste mai mult: adevarul.ro/life-style/stil-de-viata/orientarea-sexuala-pusa-indoiala-30-ani-1_50bd44e17c42d5a663c99246/index.html

| Lawliet14 a răspuns:

Lesbiana nu te nasti, ci devii! E impotriva Lui Dumnezeu.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Ai atractie pentru prietena ta, nu e ca si cum ai fi atrasa de o caramida, e normal ca doua fiinte sa conecteze. Daca te-a sarutat de mai multe ori inseamna ca nu degeaba a facut-o si a 2-a oara. Nu? smug Bafta

| natallieed explică (pentru TheLoveDoctorr):

Nu ne-am sărutat de 100 de ori laughing, de 4-5 ori :-s

| MrLucas a răspuns:

Cata romanul ti-a insirat Ray laughing))
Eu o sa fiu scurt: nu e ceva rau si nemaintalnit sa fi bisexuala, insa nu totul e ceea ce pare a fi. Poate fi atat o chestie trecatoare cat si un rezultat al performantei masculine slabe.
Am prietene care faceau tot felul de grozavii acum cativa ani, insa odata cu trecerea timpului s-au calmat si nu au mai simtit nevoia/nu le-a mai placut.

| RAY a răspuns (pentru MrLucas):

Mai vrei un studiu?

| Robi1444 a răspuns:

Wrrr, mi-ar placea un trio

| Akira88 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu e o problema. Genul acesta de preferinta a fost oprimata in trecut deoarece scopul imperecherii dintre 2 indivizi (de sex opus) era procreerea. Intr-adevar ca a fost candva considerata drept boala psihica dar aceasta preferinta o dobandesti din mediul tau inconjurator (adica de viata). Traieste-ti viata in asa fel incat sa fii fericita si ignora rautatile celor din jur.

| BlackOath a răspuns:

Ok, ti-a placut. Mergi mai departe si vei vedea clar daca esti sau nu. Apropo, care a fost intrebarea?

| elenaelena120 a răspuns:

Bun este o problema delicata ...nu cred ca o persoana de pe TPU poate sa-ti dea un raspun potrivit pentru tine gandeste-te bine, poate este ceva trecator o simpla curiozitate, este mai bine sa mergi la psiholog si acolo sa-ti spuna daca esti sau nu bisexuala.Noi de aici nu iti putem oferii sfaturi la lucruri de genul asta pentru ca eu nu vreau sa ma simt responsabila pentru ce se va intampla cu tine in caz ca iti dau un sfat nepotrivit, si iti spun sa mergi la psiholog nu la psihiatru doamne fereste, aculo o sa-ti dai seama ce se intampla cu tine mult succes pe viitor am folosit un psiholog dupa o relatie veche, si chiar a meritat