| lolitawiki a întrebat:

stiti, am deja 18 ani, dar nu vreau sa-mi incep viata sexuala. Colegii mei imi spun intr-una ca nu stiu ce pierd...si alte prostii de-ale lor. stiu ca nu e bine sa ii ascult pentru ca tot eu as avea de pierdut. ceea ce ma deranjeaza e faptul ca un coleg de liceu, de banca si cel mai bun prieten imi cere sa am relatii cu el, dar asta pentru ca ma place. insa de ce nu vrea sa fim impreuna, de ce tocmai sex? si nu vrea cu nimeni altcineva, adica zice ca vrea cu mine, ca i s-a pus pata pe mine si a zis ca daca o fac cu altcineva inaintea lui o sa se supere pe mine sau ceva de genu si ca el ar vrea sa fie primul. De ce? In fine! ideea e ca el ma place, eu il plac, dar nu vreau sa-mi incep viata sexuala, cel putin nu acum, consider ca sunt prea mica si trebuie sa mai astept! Voi ce credeti?
FUNDA:X:X:X

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Gindesti foarte bine. In legatura cu ce zic colegii tai, poti sa le spui ca tu oricind poti fi ca ei, insa ei ca tine nu vor mai fi niciodata.
Cit despre "prietenul" tau, vei vedea cit de prieten iti este dupa mai multe refuzuri, probabil ca nici nu te va mai baga in seama, caci ceea ce pretuieste el cel mai mult la tine e doar corpul tau, nu si sufletul, altfel ar dori sa fiti impreuna, prieteni. Te place doar asa, pentru o aventura, si nimic mai mult. Insa, daca tu ai ramas fecioara, e mai bine sa ramii asa cum esti, de ce sa nu te daruiesti total doar celui care va sti sa pretuiasca darul tau, care va sti sa merite ce ai sa ii oferi, pentru ca va dori sa isi traiasca intreaga viata alaturi de tine?
Si am sa iti spun o chestie care am observat-o la altii: cind incepi cu sexul, nu mai ai timip pentru adevarata relatie, pentru ca tot ce conteaza sunt saruturile, imbratisarile, etc, si devii superficial, te rezumi doar la atractia fizica, insa daca astepti si intirzii in mod deliberat aceste lucruri, poti descoperi ca ai mai mult timp de comunicare, de cunoastere a celuilalt, de stabilire a unei punti cu el care sa duca la o incredere serioasa, care va fi si baza relatiei de mai apoi.
Nu asculta de cel ce vreau doar sa faci sex cu el, baga-l in seama in schimb pe cel ce stie sa te pretuiasca intrutotul, cel ce stie sa vada valorile tale emotionale, cel ce iti stie talentele, dorintele, aspiratiile, cel ce stie sa puna in valoare si te ajuta sa rezlizezi ceva frumos din viata ta, si care iti stie punctele slabe si le acopera, ajutindu-te sa treci cu bine peste situatiile unde te dovedesti a fi slaba. Acela merita atentia ta! Si cind va fi momentul pentru facut dragoste, va fi visina de pe tort, totul va fi cit se poate de frumos! iar daca ai de gind sa astepti pina in ziua nuntii, cel ce iti va fi sot, daca e un baiat de treaba, va sti sa aprecieze enorm acest lucru.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu te mai lua ce zic colegii si ar trebui sa ti incepi viata sexuala atunci cand te simti pregatita

Răspuns utilizator avertizat
| LilGh0st a răspuns:

In primul rand, vreau sa te felicit ca pana acum ai avut maturitatea de a ramane virgina.
Din punct de vedere sexual esti deja matura, adica fizic si mental esti pregatita pentru a-ti incepe viata sexuala. Lucrul de care trebuie sa fii sigura este ca doar TU decizi cand va fi asta si cu cine. Poate sa fie azi, peste o saptamana sau peste un an, indiferent de ce zic prietenii si colegii tai. Pe langa decizia ta, conteaza sa ai parte si partenerul potrivit, nu de oricine zice ca el vrea sa fie primul tau barbat. Alea-s idei de copii. Daca vine cu faze de-alea ca se supara daca o faci cu altcineva, acela nu se poate numi prieten si mai bine renunti la el de pe acum. E clar ca el te tine pe langa tine doar pentru a face sex. Noua, barbatilor, ne place ideea ca o fata sa-si inceapa viata sexuala cu noi, sa fim primul lor barbat din viata ei, sa o invatam ce e dragostea. Nu zic ca ar fi ceva rau in asta. Problema apare cand barbatul isi face o obsesie din asta si nu se gandeste decat cum sa puna mana pe acel "trofeu". Eu unul nu cred ca el vrea sa aiba relatii sexuale doar cu tine, din moment ce el vrea direct sex, nu sa se plimbe pe strada cu tine de mana, nu sa te tina in brate neincetat. Iti zic eu ca incearca sa te duca cu zaharelul. Cand mai vine cu ideea asta sa faceti sex, propune-i sa o luati incetisor. O intalnire, o cina romantica, o relatie...vezi cum reactioneaza. Poti sa vii cu discutia la TPU, in calitate de reprezentant al baietilor as putea sa te ajut mai mult, sa-ti "traduc" ceea ce vrea el de fapt sa spuna.

| Antoonel a răspuns:

Felicitari ca inca esti virgina! Rar mai gasesti fete asa. El te vrea doar in pat, atat.

| IonutBaws a răspuns:

Eu sunt baiat si am 14 ani dar nu am ce zice in fine...
Scuze ca o spun dar e un ticalos eu cred ca el a vrut sa fiti prieteni doar pana ce implinesti tu 18 ani.El incerca doar ca se dea la tine pentru sex si cred ca dupa ce faci relatii sexuale cu el te va lasa de izbeliste si nu te va mai baga in seama si isi va bate joc de tine.
Nu fa relatii cu el si inca un lucru ai dreptate esti cam micuta pentru asta
si nu asculta colegii.
Bafta si sper ca ti-am fost de ajutorwinking.

| lolitawiki explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi, va sunt recunoscatoare!