| Diana19Madalina a întrebat:

Buna TPU :*

Sunt Diana si am nevoie de cateva sfaturi. Sunt cu iubitul meu de 2 ani, amandoi suntem clasa a12a, dar situatia este putin incurcata, el nu prea are sanse sa ia bacalaureatul, deoarece mai mereu nu la interesat scoala. Fata de el, eu am sanse foarte mari ca sa-l iau. Am avut multe discutii pe tema asa si ninic.

Eu vreau sa urmez o facultate apoi, dar iubitul mereu doreste sa plece in Germania, pe el nu prea il intereseaza scoala ca are o situatie financiara foarte buna, parintii lui au o mica afacere acolo in Germania.

Acuma nu stiu ce sa fac, el mi-a zis sa merg cu el si sa nu ma duc la facultate. Il iubesc si imi doresc sa merg cu el, dar pe o alta parte as vrea sa ma duc la facultatea de medicina. Un sfat ar fi bine venit.

15 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Du-te la facultate!
Clar, nici macar sa nu te gandesti sa nu mergi la facultate!
Cine stie daca o sa dureze sau nu relatia voastra, de aceea trebuie sa pui viitorul tau pe primul plan.
Te sfatuiesc sa ramai si sa mergi la facultate, daca nu ar exista posibilitatea sa faci facultatea in Germania. Solutia asta ar fi si mai convenabila!

| nesuferit a răspuns:

Eu zic sa Faci facultatea. de asta va depinde viitorul tau, plus cum zice si madalina, e trist ca femeia sa depinda de barbat.

| William a răspuns:

Daca faci medicina in Romania nu ai nicio sansa sa gasesti un loc de munca bine platit. Pana la urma o sa trebuie sa mergi in alta tara. Cred ca cel mai bine ar fi sa faci facultatea in Germania.

| relian a răspuns:

Mergi pe burta, adica tu mergi la facultatesi daca intri atunci aia e tii legatura, va vedeti stiu si eu din an in paste etc. Daca nu intri la medicina, mai ales canu stiu cum se intra atunci mergi cu el.Deci ai de unde alege, dar fara sa-i spui ce faci.Normal este daca tu esti o tipa desteapta si ai vise, vrei ceva maimult de la vaiata ta atunci este bine sa ai o facultate mai ales de medicina.Ca urmare eu asa as face.Intri la medicina asta este viitorul tau, pentru ca cu iubitu tau nu se stie ceva fi. Poate cindva o sa te lase si atunci ce vei face? Acum daca arati f bine probleme nu ar fi ca gasesti altu si cu bani.Dar daca esti o persoana intelegi tu cum atunci e bine sa fii pe picioarele tale.Si o facultate te face mai stilata, mai altfel, vezi viata in alte culori etc.Deci fa ce se poate face.Bafta

| Emilian65 a răspuns:

Stai si termina liceul, da BAC-ul si apoi hotarasti ce vei face in viitor.

| h3r a răspuns:

Dacă el pleacă momentan în Germania și tu ai grijă de tine aici, fiind la facultate, asta nu înseamnă adio.
Aveți grijă de voi, dacă nu are șanse la bac nu înseamnă că nu e demn de tine, important e să te iubească.

| Cristiann25 a răspuns:

Sa iti spun ceva foarte sincer dar si foarte dureros! Daca el o sa plece in Germania si tu vei ramane aici usor usor drumurile voastre o sa se desparta.Nu vreau sa te descurajez dar asta e adevarul.Stii ca poti sa fii alaturi de el si poti sa faci facultatea acolo? Daca simti ca e baiatul cu care vrei sa ramai pleaca si fa acolo facultatea de medicina nu te opreste nimeni.Sa aveti amandoi succes la bac! Te pup.

| Xenya a răspuns:

Buna! Daca doresti sa pleci cu el poti sa faci facultatea in Germania. DAca nu doresti sa pleci, nu pleca si ramai sa continui studiile aici.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Daca e iubire adevarata intre voi veti mentine relatia la distanta pana ce tu termini facultatea. Continua-ti studiile, sa nu regreti peste ani cand va fi oricum prea tarziu sa mai faci ceva. E vorba de viitorul tau, nu are nicio legatura cu baiatul pe care il iubesti si care, daca te iubeste va trebui sa inteleaga. Sa fii independenta din punct de vedere financiar e o mare realizare si te va ajuta mult in viata indiferent daca vei ramane cu acesta sau vei gasi un altul. Muuult succes!:*

| xClementine a răspuns:

In primul rand, cel mai mult ar trebui sa iti pese de viitorul tau. Gandeste-te ca poate acolo, din intamplare, in Germania, lui ii va veni sa te paraseasca. Si de acolo ce poti sa faci? Nu zic neaparat ca ar fi adevarat, dar ia si posibilitatea asta in calcul. Eu ti-as propune sa-ti continui studiile, pentru ca nimic in lumea asta nu-i permanent, nici macar relatia pe care noi o credem infinita si vesnica, cel mai important este ca tu sa-ti formezi un viitor cu mainile tale. Cel putin mie asta imi ofera fericire. Plus ca medicina este o alegere mai mult decat buna, si, daca intr-adevar tine la tine, te va astepta sa-ti termini studiile, indiferent de deciziile tale, dupa care poti sa te muti cu el in Germania si sa-ti asiguri si un loc de munca bine platit acolo. Go for it! happy

| mary4048 a răspuns:

Facultatea bineinteles. Daca te iubeste iti va respecta decizia si veti fi impreuna si peste x ani.

| mihnea123abc a răspuns:

Urmeazati calea inimii happy

| madalina00 a răspuns:

Nu trebuie sa depinzi de cineva, eu zic sa iti urmezi visul, du-te la facultate!

| stronzzo a răspuns:

Cred ca ai primit raspunsuri destul de concrete,DAR,sa luam in considerare FACULTATEA in Germania,cunosti putina germana?
Nu te gandi ca o sa fie la fel ca in Romania.
O sa intri intr-o lume total diferita.
O sa duci lipsa prietenilor etc.
In plus,punem ca ai terminat facultatea de medicina,crezi ca o sa gasesti asa usor un sevici?
Eu te sfatuiesc sa iti continui studiile in tara ta, apoi sa iti cauti in strainatate un sevici.
Majoritatea care nu cunosc strainatatea, considera da e mai bine bine, DAR, iti trebuie cel putin 3 ani sa inveti limba germana, iar 1, 2 pentru experienta.
Presupun ca nici el nu stie ce zice cand zice Germania, sau hai cu mine.O zi buna!

| crazygirl6 a răspuns:

Invata, du-te la facultatewinking de baieti ai sa ai timp toata viata