| anonim_4396 a întrebat:

Sunt impreuna cu prietenul meu de 9 luni. Eu am 20, el 23. El a mai avut o relatie de 2 ani acum cativa ani,in care din ce povesteste(si il cred) se comporta exemplar. In sensul ca surpindea acea fata mereu,era atent cu ea,ii pregatea cine romantice,cand era singur acasa in weekend ii pregatea camera cu lumanarele etc. Si cu mine este foarte atent,dar nu la fel ca si cu ea. Asa simt eu. Simt ca parca i-a ramas acea relatie in suflet,ca inca isi aduce aminte mereu de acea fata, ca nu a uitat-o. Oare este normal? Am eu prea multe pretentii de la el la cele 9 luni de relatie? Si pe mine ma surprinde,dar nu asa cum o surprindea pe ea. De la o vreme il cam cicalesc si parca s-a schimbat, nu ii mai pasa asa de mine. Si el a zis candva ca ii este indiferent acum daca ne despartim la cat de des ne certam sad Oare mai are vreun rost relatia?

Răspuns Apreciat de Editori
| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună. "Îi este indiferent dacă ne despărțim", cred că ți-ai răspuns singură la întrebare. Dacă vezi că nu-ți mai oferă atenție sau nu te mai apreciază cum o făcea, cred că finalul relației e aproape. Și eu am avut astfel de gânduri cu fosta prietenului, ca tine, dar crede-mă că n-au rost. Ai grijă să nu te implici tu mai mult în relație decât el, sau să nu fii doar tu cea "obsedată" de a vă fii bine în relație. În locul tău m-ar fi durut enorm vorba "mi-e indiferent dacă ne despărțim". Totuși putea fi spusă și la nervi, și știi că atunci când suntem nervoși nu prea gândim înainte de a spune ceva. Încearcă să vorbești deschis cu el despre orice probleme care consideri tu că vă destramă relația, și încercați să ajungeți la un punct comun, orice lucru stricat să știi că se poate și repara! Asta doar dacă amândoi vreți. Baftă și, să vă țină! happy

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti s-a urat cu binele si vrei sa te paraseasca, continua sa-l cicalesti si sa-l necajesti cu invidia prosteasca care te domina.
Nu poti pretinde cuiva sa se comporte cu tine, cums e comporta cu o fosta. Evident ca, te iubeste pe tine, oadata ce-i cu tine si nu cu "fosta", asa ca, lasa prostiile si gelozia, ca nici o fata sanatoasa la cap, nu ar cere sa primeasca, ce a primit aia de dinainte.
Iata si reactia baiatului, satul de gelozie si cicaleala si daca continui, asteapta-te si la un sut in dos, fara sa te miri de ce ti-a dat papucii.
In viata, inveti sa respecti omul pentru ceea ce-ti ofera tie, nu altora. Il pretuiesti pentru cum se comporta cu tine, nu cu altii si nu judeci pe nimeni, pentru ceea ce ti se pare tie, ca risti sa ti sedea papucii, pe buna dreptate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil tipa respectiva il intelegea, iar tu nu.
E o mare prostie sa astepti sa primesti cel putin acelasi tratament ca si fosta lui. Daca pentru el acea relatie s-a incheiat prost, de ce s-ar mai comporta la fel si in urmatoarea?
Relatiile pot oferi confort si sprijin, dar "rost" nu au, decat atunci cand iti doresti o familie.
Pui problema gresit, si esti geloasa degeaba.
Tu ce i-ai oferit tipului?

| Freya1 a răspuns:

A fost mai demul si poate ca prima lui relatie serioasa iar oameni se mai schimba.
Nu pot sa ii ceri dupa nu stiu cati ani sa ramana la fel, sau sa dezvolte pentru tine instant ceia ce a simtit pentru ea in 2 ani de zile.
Nu cred neaparat ca o mai iubeste pe respectiva cat isi aminteste de clipele frumoase pe care si daca vrei nu ai cum sa le uiti. Daca nu te-ai mai certa cu el si i-ai aprecia gesturile alea cat ar fi ele de marunte poate nu s-ar mai gandi la cat de bine se simtea cu fosta.Acuma tu esti prezentul lui iar daca ceva nu functioneaza trebuie sa il ajuti sau spui.

| elaventurero a răspuns:

E perfect normal sa te schimbi, sa te upgradezi si sa evoluezi ca individ!
Daca ramai la fel de incuiat e o problema pe undeva!
Nu mai cicalii baiatul....nimanui nu ii place asta oricat de ar parea.
Dupa 9 luni de relatie pretentiile ar trebui sa se diminueze nu sa creasca laughing.

| Helpme99 a răspuns:

Aoleu. Dupa ce ca iti face mofturi de genul mai ai si tupeul sa gandesti in felul asta?

| UsersBoss a răspuns:

Poate ea îi făcea și ea surprize, prin simple gesturi sau prin nopți încinse. Tu cum îl surprinzi? Tu ești atât de atentă cu el cât vrei să fie el cu tine? Nu e un reproș, ci doar detalii care mă ajută să îți dau un raspuns concret.