| micheilla a întrebat:

Sunt impreuna cu un baiat de 3 luni desi nu suntem de foarte mult timp impreuna tinem foarte mult unu la altu si ne iubim. Problema e ca desi imi arata ca tine la mine si mi-a spus ca nu vrea sa ne despartim si chestii de genul, eu parca nu am incredere in el, uneori simt de parca mi-ar ascunde ceva, am vorbit cu el, ne mai certam el era cel care isi cerea scuze si promitea ca nu o sa se mai repete. Acum nu stiu ce ar trebui sa fac voi ce credeti? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...gandeste-te putin: daca el ar fi atat de gelos si posesiv, cu siguranta ca te-ai simti sufocata si l-ai evita.
Daca vrei sa il tii langa tine, alunga toate gandurile "negre" cauzate de gelozie.
De fapt, cred ca frica de a fi inselata cauzeaza aceasta neliniste.
Dupa cum i-ai descris comportamentul, eu cred ca te iubeste muly si sunt sigura ca nu te-ar insela.
Nu mai fi suspicioasa...crezi ca are vreun motiv sa te insele? happy Daca ar fi gasit vreo fata pe care sa o placa mai mult, s-ar fi despartit de tine...nu ar fi riscat sa va piarda pe amandoua!
Deci, calmeaza-te si ai incredere in el! Increderea consitutie 75% din baza unei relatii (sau chiar mai multhappy ).

11 răspunsuri:
| DracusorImpielitat a răspuns:

Foarte simplu: daca nu te simti comfortabil in relatia asta, atunci desparte-te de el, pentru ca nu se poate dragoste cu sila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce nu îi spui ce te deranjează?
Spune-i că, din cauza aşa ziselor 'probleme minore' tu nu ai sută la sută încredere în el.Ţi-e oarecum frică să nu dea greş, să nu fugă la alta.e normal.
Discută cu el.Comunicarea e printre cele mai importante lucruri într-o relaţie, dar sunt sigură că ştii asta.
Încrederea vine treptat.Pentru asta, trebuie să-l cunoşti mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O relatie se bazeaza pe dragoste si incredere (in principal).
Eu zic sa il testezi (ca sa te asiguri daca iti este fidel sau nu). Roaga o prietena de-a ta (pe care el nu o cunoaste sau nu stie ca e prietena ta) sa flirteze cu el, adica "sa se dea la el".
Atunci, vezi daca ar fi in stare sa te insele.
Nu e bine sa fii atat de posesiva, pana la urma, e o relatie (nu casatorie). E imposibil sa nu se uite si dupa alte fete.straight face. Serios, tu cand vezi un baiat dragut nu il admiri, chiar daca ai prieten? laughing
In fine, lasa gelozia deoparte pentru ca de cele mai multe ori strica cele mai frumoase relatii, si nu merita!straight face.
Conteaza ca tot la tine se intoarce. Chiar daca ar fi cu alta, tot tu esti cea mai importanta si tot la tine se intoarcehappy.
Bafta!

| micheilla explică (pentru anonim_4396):

Da..ai dreptate, dar cum sa indepartez nelinistea asta?! Imi da o stare de suparare..si ma pune pe ganduri.big grin

| micheilla explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru sfaturi si nu numai tie tuturor!:*

| anonim_4396 a răspuns (pentru micheilla):

Pai...gandeste-te putin: daca el ar fi atat de gelos si posesiv, cu siguranta ca te-ai simti sufocata si l-ai evita.
Daca vrei sa il tii langa tine, alunga toate gandurile "negre" cauzate de gelozie.
De fapt, cred ca frica de a fi inselata cauzeaza aceasta neliniste.
Dupa cum i-ai descris comportamentul, eu cred ca te iubeste muly si sunt sigura ca nu te-ar insela.
Nu mai fi suspicioasa...crezi ca are vreun motiv sa te insele? happy Daca ar fi gasit vreo fata pe care sa o placa mai mult, s-ar fi despartit de tine...nu ar fi riscat sa va piarda pe amandoua!
Deci, calmeaza-te si ai incredere in el! Increderea consitutie 75% din baza unei relatii (sau chiar mai multhappy ).

| Demonull a răspuns:

3 luni spui, pai ar trebui sa il cunosti destul de bine, si spui ca va certati insa nu spui motivele e cam greu sa imi dau seama si sa iti dau tot odata si un sfat. poate sunt doar certuri copilaresti pe care sa nul le bagi in seama sau chestii serioase de care sa scapi.thinking detaliaza, ai vazut doar ca pe TPU se scriu romane.

| micheilla explică (pentru Demonull):

Am zis sa nu scriu asa de mult sa va plictisesc.big grin. In mare parte ne certam pe niste chestii care lui i se par minore..cum ar fi ca pleaca cu prieteni lui care eu nu-i agreez deloc pentru ca is mai golanasi si mi-e frica sa nu faca si el prostii. Cand iese afara si eu nu sunt cu el am o stare foarte aiurea am impresia ca se intalneste cu alta laughing. Recunosc ca eu sunt cea care starneste cearta sau daca el incepe ma calmeaza foarte usor. Zilele astea am vorbit si mi-a spus sa o luam de la inceput sa uitam toate certurile si neintelegerile dintre noi si sa nu mai incerc sa ma schimb (eu am vrut sa ma schimb pentru ca simteam ca eram prea indulgenta) pentru ca el nu s-a indragostit de micheilla asta ii place de mine asa cum sunt. Deci intr-un cuvant simt o neliniste cand e afara fara mine.

| CrazyKiss a răspuns (pentru micheilla):

Toti simtim neliniste cand iese, sta prea mult, uita sa ne sune, sau vine mirosind a parfum de femeie, e.t.c.In primul rand cred ca sunt doar ganduri de ale tale pentru ca il iubesti si nu vrei sa il pierzi.Ai incredere in tine dar si in el.Da'i o sansa si pe parcurs vezi ce se intampla. Poate ar fi bine sa iesi si tu, cu prietenele tale.Adica; cand vezi ca vrea sa iasa singur spune'i ca esti si tu, o sa se gandeasca mai bine si o sa ramana acasa, cu tine.Nici el nu o sa vrea sa te piarda.Sau propune-i sa iesiti impreuna.Totusi,cati ani ai?happy

| Demonull a răspuns (pentru micheilla):

Haha posesiva mica.calm draguta ca daca vrea pe alta iti gaseste de treaba si tot se duce, altfel vorbind anturajul strica omul.am avut si eu in adolescenta golanasii mei dar am stiut sa pun stop la timp sa spunem. POti vorbi deschis sa-i explici ca pur si simplu nu esti linistita cand este cu ei. Daca e sa inteleaga bine bine daca nu tot bine. prea multe nu sunt de spus pana nu il prinzi in „fapt„ asa e doar vorbarie multa pentru nimic.Inteleg situatia si prietenele mele erau la fel pe moment nu intelegeam mai tarziu imi era mai clara treaba. Sper ca te-am lamurit, cand e ceva mai clar apeleaza la TPU happy

| MariCarmen a răspuns:

Ca vrea mai multe de la tine...e clar big grin