| Twister09 a întrebat:

Bună, sunt într-o relație de 10 luni cu o persoana. De ceva timp au tot aparut certuri mici. Am observat amândoi asta. Ea ieri mi-a cerut sa luam cateva zile o pauză, pentru ca numai ne tot certăm si sa nu se ajungă undeva mai departe. A zis ca o pauză de câteva zile sa se mai liniștească lucrurile, sa fim din nou asa apropiați și sa nu ne mai certam. Dupa aia cum am tot vorbit, mi-a spus că nu mai luam nicio pauză, nu ne despărțim, iesim si vorbim si vedem unde am gresit si sa fie bine pe viitor ca sa nu ne mai certam. Acuma sunt tot gândit. Le-am mai spus si altor prieteni si ei au zis ca nu ma mai iubeste, ca vrea sa ne despărțim si chestii de genul. Ca de aia a zis sa luam o pauza. Se poate sa fie si asta? Voi ce credeti?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Corect! Prietenii tai au inteles mai repede decat tine, sau au experimentat deja pe propria lor piele, d e stiu.
Cand apar pauzele in relatie, se apropie marea despartire!
Este clar ca nu mai exista dragoste si pasiune in relatia voastra, odata ce va certati des si cum in dragosta adevarat si sincera nu poti trai unul fara celalalt, cand dragoste nu mai este si apar certuri, pauze si despartiri.
Asta este, linistea de dinaintea despartirii definitive!

| doctorandus a răspuns:

Oamenii care stau impreuna se cearta. Asta nu poti sa eviti.

| Freya1 a răspuns:

O relatie nu o poti tine daca nu treci peste certuri.Nu rezolvi nimic cu pauza la nici 10 luni de relatie.
Eu cred ca ar mai trebui sa incerci, sa discutati si sa vedeti care este problema, sa lasati unul de la altul, sa faceti compromisuri iar daca nici asa nu merge va despartiti.Simplu.

| Emilian65 a răspuns:

Da, asa este, are un alt iubit.

| Andreeush a răspuns:

Dacă eram în locul tău o lăsam.
Când iubești pe cineva nu îi ceri acelei persoane să luați o pauză ci încerci să discuți, să rezolvi problemele.
Ar trebui să nu mai pierzi timpul cu ea, caută pe altcineva care să te aprecieze. Fete mai sunt.

| ywar a răspuns:

Nu exista intr-o relatie: "a lua o pauza!". Asta e un pretext si un alt mod de a-ti spune ca s-a plictisit, iar ce e omorat, omorat ramane.

| Andreea555555555555 a răspuns:

Asta depinde de la caz la caz. Îți spun din propria experiență, de multe ori am simțit că vreau o pauză de la relație când aveam nervi. Și eu tot așa am gândit, că va fi mai bine dacă luăm o pauză, că nu ne vom mai certa. Însă, nu a fost așa. Nu am putut sta unul fără altul nici măcar o zi. Și nici el nu m-a lăsat! Întotdeauna a luptat, așa trebuie să faci și tu! Lasă-i pe prietenii tăi, tu gândește-te la tine și la ea, la ce simți, la ce crezi că simte pentru tine. Într-adevăr, multe persoane care cer pauză înseamnă că vor pe altcineva. Dar nu e cazul la tine! Cum nu a fost nici la mine! E doar o decizie de moment și hai să-ți mai spun ceva, ea te încearcă să vadă dacă renunți la ea!
Încercați să nu vă mai certați așa mult, vedeți cauza problemelor și rezolvați-le. Luptă pentru relația ta dacă crezi că se merită!