| Necunoscuta1999 a întrebat:

Bună, TPU!
Sunt nedumerită in legatura cu himenul meu. Țin să menționez că nu am întreținut relații sexuale de niciun fel. Nu stiu daca am sau nu himen. M-am documentat acum câteva zile despre tipurile de himen și am vrut să aflu dacă am si eu himen și in care "clasă" se încadrează. Nu am reusit sa vad, nu mi-am dat seama daca am sau nu himen, nici nu stiu daca l-am localizat cum trebuie. Am aflat cand am citit pe internet ca poti sa te naști fără himen, ca poti avea himenul elastic sau ca in urma unor accidente (ciclism, gimnastica etc ) himenul poate sa se fi rupt. As vrea sa spun si ca in copilărie am avut o cazatura cu bicicleta si m-am lovit acolo jos, tin minte ca ma ustura cand imi făceam nevoile mici, însă nu mai stiu daca am sangerat sau nu. Cand am intrebat-o pe mama a spus că nu e posibil sa se fi rupt atunci.
As vrea sa ma ajutati cu niște răspunsuri, mi-ati fi de mare ajutor. Ma repet, nu am întreținut relații sexuale de nici un fel, am 17 ani. Cum pot sa aflu dacă am himen si sa il vad? Nu vreau răspunsuri care se refera la ginecolog, nu mi-as putea permite si imi este rusine.
Multumesc frumos!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

,,Himenul reprezinta acea membrana subtire care acopera PARTIAL sau TOTAL orificiul intrarii vaginului, asa cum este el definit in terminologia de specialitate.''
Himenul privit frontal, are aspectul unei ''CORTINE'', ''DRAPERII'' situate intre VULVA si INTRAREA IN VAGIN, care are rolul de a proteja interiorul vaginul. Pielita HIMEN este situata in afara/ exteriorul vaginului si poate fi privita si observata vizual printr-o simpla desfacere (in parti) a labiilor mici. Formele de HIMEN cel mai des intalnite sunt prezentate in imaginile care se regasesc in urmatorul articol :
https://www.i-medic.ro/......-himenului
Cu ajutorul unei oglinzi sau prin poze facute cu telefonul iti poti vedea si aprecia atat forma cat si starea himenului tau. Multa sanatate!

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Daca nu ai avut niciun contact sexual, esti virgina, cu himen sau fara.
Dar de ce te stresezi atat in privinta asta?

| Necunoscuta1999 explică (pentru MademoiselleCosmina):

Nu ma stresez, doar ca ma speriasem putin in legatura cu asta. Ma gândeam ca nu pot avea himen, iar cand o sa am primul contact sexual sa nu simt nimic, iar partenerul sa nu creada ca sunt virgină. Multumesc pentru răspunsul acordat!

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru Necunoscuta1999):

Indiferent daca ai himen sau nu,tot te va durea, pentru ca e prima oara cand se introduce un penis.
Cat despre partener, daca te va iubi, va trebui sa aiba incredere in tine, indiferent de situatie. Nu trebuie sa-ti faci griji.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Necunoscuta1999):

Sunt fete cu himenul intact care nu sângerează deloc și sunt fete care sângerează foarte mult sau câțiva stropi. Partenerul tău se va prinde dacă ești sau nu virgina în funcție de multe alte lucruri. În funcție de cum te comporți tu, îți va vedea mișcările, ca ești stinghera, ca te va durea la început, ca nu știi sa faci anumite chestii etc. Tu nu ai oricum de demonstrat nimic nimănui. Băiatul care va fi al tău te va crede și oricum își va da seama. Oricum sexul va fi neplăcut la început, posibil sa te doara și va fi puțin mai greu o perioada pana descoperi ce îți place și ce funcționează la tine sa poți întreții relații intime în condiții optime.
Ma bucur ca te ai liniștit și sa nu te mai gândești la asta ca himenul ala e ceva nesemnificativ. Nu din cauza lui te doare în timpul sexului sau sunt dificultăți ci din cauza ca nu ai mai întreținut relații pana atunci. O seara frumoasa sa ai?

| CristianaMaria a răspuns:

Din pacate nu il poti vedea.himenul e destul de adang ca tu sa il vezi de acasa si nu prea exista modalitati sa il poti vedea fiind situat atat de in interior.de asemenea nici daca ai introduce un deget sa spun, nu ai putea sa iti dai seama.ca sa iti faci o idee despre ce vorbesc, himenul este o pielita care se prinde de vagin pe toti peretii dar in mijloc este gaurita pielita respectiva.acolo intervin modificarile la toate fetele. unele au gaura aceea mai mare astfel ca daca tu bagi degetul si nimeresti fix in gaura, treci usor de el si ai impresia sau te poti pacali ca tu nu ai himen, ca nu ai ajuns la el, nu ai simtit un stop la deget.himenul(gaura lui) are o anumita elasticitate in sensul ca daca bagi penisul el se largeste fara sa se rupa pentru ca e elastic, ca si cand bagi degetul intr-un balon prin protiunea unde suflii. efectiv degetul tau intra si orificiul se largeste si nu se rupe.in schimb, la majoritatea femeilor cand se introduce penisul, se rupe pielita din jur, se desprinde cu tot.nu iti inteleg nevoia de a afla daca ai sau nu ai himen, nu are nici o relevanta.sexul tot ne placut va fi la inceput si pielita respectiva nu te ajuta cu prea multehappy

| Necunoscuta1999 explică (pentru CristianaMaria):

M-ai lămurit si linistit in acelasi timp! Ma speriasem putin deoarece credeam ca in viitor cand voi avea primul contact sexual și nu voi simti nimic si sangera, prietenul sa nu creada ca sunt virgină. Multumesc inca o data ca ti-ai facut timp sa răspunzi!