| anonim_4396 a întrebat:

Salut sunt inca minora si as vrea sa stiu daca am himenul elastic deoarece am facut o prima data si nu a sangerat, daca e sa merg la ginecolog, ma depisteaza ca nu mai sunt virgina, chiar daca am himenul?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, la un control ginecologul medicul poate sa vada ca nu mai esti virgina, odata ce deja ai avut sex, chiar daca himenul este elastic, deflorarea se poate constata.
Poti fii chiar insarcinata daca aia vut sex neprotejat...
Faptul ca nu ai sangerat la sex, poate fii din 2 motive: pentru ca ai un himen elastic, sau poate baiatul are puta foarte subire si nu atunci nu a avut cum sa rupa himenul.

| Goete a răspuns:

Asa cum spune UserOxyAlia

winking
Dar protejeaza-te

| orailibrail a răspuns:

Cel mai probabil himenul tău are fisuri, mici rupturi.

Foarte.multe fete cred ca au himenul elastic. Foarte foarte puține fete chiar au himenul elastic.

Lipsa sângerării la primul contact apare din mai multe.l motive:
- himenul rupt în copilărie

- himenul fisurat în urma masturbării și s.menetrarii cu propriul deget.

- himenul rupt treptat ( putin câte putin) prin petting și penetrare cu degetele sau degetul de către partener

Multe fete care au practicat petting și penetrare cu degetul nu prea sângerează la primul contact Sexual.
Lipsa totala a penetrării cu degetul de către partener de obicei duce la dureri mari (prima data) si sângerare abundenta dacă partenerul prelungește actul sexual pana obține penetrare totala.

| OxyAliA a răspuns:

UN MEDIC NU ÎȘI POATE DA SEAMA DACĂ EȘTI SAU NU VIRGINĂ. La primul contact sexual, nu trebuie neapărat să curgă sânge. Plus că himenul se poate rupe și de la exercițiile fizice. Este ok.

| Anonimalex6996 a răspuns:

Bună. În primul rand acum este interzis prin lege ca ginecologii sa efectueze consultul pentru a se pronunța dacă ești sau nu virgina. Acest lucru se mai face doar de către medicina legala în cazul unor probleme de natura juridică.
Despre himen, dacă nu ai inserat este posibil sa fie elastic sau sa se fi rupt în trecut cu ajutorul unor alți factori, mers pe bicicleta, gimnastica etc.