| PattyC a întrebat:

Tin sa specific ca nu mi-a intarziat menstruatia niciodata, ciclul meu este regulat. Deja mi-a intarziat 2 zile si nu am niciun semn ca e aproape. Sunt foarte stresata, acum intrebarea mea este: cate zile ar putea maxim sa intarzie ca sa nu fiu insarcinata sau daca conteaza daca intarzie. Am facut doar sex protejat in care nu s-a intamplat nimic, deci e imposibil sa fiu insarcinata. Si pe langa asta de 2 zile de intarziere secret mai multa secretie vaginala, poate fi acesta un semn de sarcina?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai facut doar sex protejat, atunci nu este risc de sarcina!
Cat privesc intarzierile menstruale, este normal ca uneori ciclul sa vina cu intarziere de 2-4 zile!

| corbulalbrosu a răspuns:

Uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, se poate produce dereglarea ca lungime mai mica sau mai mare din cauza unor dereglari hormonale imprevizibile, care pot afecta organismul femeii. Doar daca dereglarea lungimii ciclului depaseste 7-10 zile, numai in acel caz este indicat sa te prezinti la o consultatie giinecologica. Dupa trecerea a 7 zile de ''intarziere'' se poate efectua un test de sarcina. Multa sanatate!

| gabriielaaa a răspuns:

Deci de nu ai motive nu-ți fă griji mai întârzie.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Este o dereglare hormonala, intarzierea poate fi si din cauza stresului.