| anonim_4396 a întrebat:

Ultima data cand am avut menstruatie a fost in 18 septembrie.luasem 7 pastile de Yasmin din cauza unui chist si a trebuit sa le intrerup deoarece aveam un nodul la san si am fost la medic.totul e in regula.dar la 1 zi dupa intreruperea ac am avut un fel de sangerare maronie.neagra.cateodata rosu proaspat. Medicul a spus ca e din cauza intreruperii la 'mijlocul' foliei de Yasmin.Acum in 16 octombrie ar trebui sa imi vina menstruatia dar nu am semne ca vine deloc.E normal sa nu vina dupa intreruperea ac si pentru cat timp?! Multumesc mult.

5 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

E normal sa iti intarzie menstruatia dupa ce faci un tratament de genul acesta. Stai calma, daca intarzie sa zicem o luna ar trebui sa revii la medicul ginecolog sa ceri niste sfaturi, dar acum e prea devreme.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deoarece ai întrerupt AC "în mijlocul foliei", au apărut DEREGLĂRI hormonale care au generat această întârziere menstruală.

Mergi la ginecologul respectiv pentru investigaţii şi tratamentul adecvat ( probabil că o să-ţi prescrie Duphaston pe 5-10 zile )!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Deocamdata la medic nu pot ajunge.dar voiam sa stiu ..cam la cat timp ar veni menstruatia? Nu voi avea menstruatie 3-4 luni? Am citit multe pe net si sunt cam ingrijorata sad

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este o "regulă generală" pentru acest aspect!

Menstra poate întârzia chiar şi 1-2 luni ( sau, mai RAR, chiar 3-4 luni ) atât din cauza chistului respectiv, cât şi din cauză că ai întrerupt administrarea AC "în mijlocul foliei"...

Multă sănătate.

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in ceea ce iti spune medicul de specialitate, nu te baza pe gura lumii.