| lolyta111 a întrebat:

unde pot face un chierotaj in Bucuresti fara acordul parintilor sunt minora, prietenul meu este major poate semna el? Va rog daca stiti sa ma ajutati

5 răspunsuri:
| Wihox a răspuns:

Ahh. nu am nici o idee dar iti urez succes. Te anunt asa ca idee ca in urma unui chiuretaj se poate sa nu mai faci copii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poate semna el, atat timp cand esti minora trebuie sa fie prezent un parinte

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai sub 16 ani din cate stiu este nevoie de acordul parintilor daca ai peste 16 ani poti merge si insotita de o persoana oarecare. Solicita sa ti se faca intreruperea de sarcina prin metoda cu aspirare. Este mai putin dureroasa si teoretic fara riscuri. Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Avortul se poate face fara a afla parintii daca ai varsta peste 16 ani, in conformitate cu Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii in care este prevazut citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat):Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:

a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;

b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.
Te incadrezi la punctul b. si in acest caz se specifica foarte clar : daca o minora peste 16 ani doreste avort, medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Mai mult decat atat, luand in calcul problemele de confidentialitate, anuntarea parintilor ar fi ilegala in absenta consimtamantului pacientei. Multa sanatate.

| doctorandus a răspuns:

Vezi ca risti ca tot restul vietii sa dai banii pe popi si pelerinaje. Nu se intampla intotdeauna, dar e un risc.