| DaDy08 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri... Daca o minora de 16 ani vrea sa se mute cu prietenul ei de 19 ani,fara acordul parintilor,acesta poate patii ceva,din punct de vedere legal? Proces,dosar penal, corupere de minori?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general nu are ce pati, doar ca parintii pot solicita, pe calea unei actiuni in justitie, reintoarcerea minorei la domiciliul lor, conform Codului civil domiciliul minorului este la parinti. De asemenea, in cadrul actiunii, ar putea cere si daune morale.
Exista o singura ipoteza in care tanarul sa fie cercetat si eventual condamnat penal, respectiv daca ar fi acuzat si dovedit ca a comis infractiunea de seductie (art. Cod penal), citez:
"Seductia. ART.199
Fapta aceluia care, prin promisiuni de casatorie, determina o persoana de sex feminin mai mica de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala."
Va trebui sa se dovedeasca ca asa stau lucrurile, altfel cel care a facut denuntul penal va putea fi invinuit de denuntare calomnioasa. Numai bine!

| DaDy08 explică (pentru Ioandelasal):

Nu ar avea dovezii in acest sens, deoarece decizia apartine fetei, pentru ca s-a saturat de situatia ei din familie.Va multumesc foarte mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent de situatia de acasa,daca parintii depun plingere, baiatul poate avea probleme, mergindu-se chiar la condamnare pentru seductie sau corupere.Dl Ioandelasal, vorbeste in cunostiinta de cauza, cu legea in mina, ca sa fie mai clar.Numai bine.

| Pimpux a răspuns:

Dar de ce sa se mute de la varsta asta? e iubire de aia prunceasca...bineinteles ca poate pati ceva daca si parintii depun plangere. la 16 ani inca nu gandesti cum trebuie, nici la 19. dar ma rog.

| DaDy08 explică:

Vor sa se mute deoarece situatia fetei acasa nu e foarte buna, asista la prea multe certuri, scandaluri si tot felul de chestii de genul asta.Si mai exact, ce ar putea patii daca depun plangere? Si e nevoie de ceva dovezi? Va rogpuppy dog eyes