| anonim_4396 a întrebat:

va deranjez din nou. As vrea sa va pun o intrebare legata de contraceptie. adica sunt tot felul de pareri impartite cum ar fi ca in timp ce iei anticonceptionale poti ramane insarcinata! estie adevarat? poti ramane insarcinata luand anticonceptionalele la timp si luand fiecare pastila? ma nedumeresc aceste raspunsuri total diferite fiecare persoana da un raspuns total difert de ceea ce stiam eu. va rog lamuriti-ma si pe mine!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o metoda contraceptiva 100% sigura, asa ca ori de cate ori faci sex, indiferent cum te-ai proteja, poti ramane insarcinata. Anticonceptionalele folosite corect, la recomandarea ginecologului ofera o protectie de cam 99, 5%, deci ramane un risc de cam 0, 5% de sarcina.

| badgirl22 a răspuns:

Sansele sunt extrem de mici sa ramai gravida cat timp iei ac la recomandarea medicului de planning, le iei la aceeasi ora si nu omiti niciuna si nu le administrezi concomitent cu antiepileptice, antibiotice sau nu consumi suc de grepfruit sau ceai de sunatoare.