| rita a întrebat:

Luand anticonceptionale regulat, ce sanse ai sa ramai insarcinata? ( partenerul e stabil, anticonceptionalele sunt prescrise de ginecolog )

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cam 1%. La prezervative, cazurile de ruperi sau fisuri de fabricatie, precum si folosirea inadecvata (da, sunt oameni care nu stiu cum se pune corect un prezervativ)duc la 5% sanse. De curand au aparut contraceptivele injectabile, care sunt si mai sigure, au si avantajul ca se face injectia la fiecare 3-4 luni, insa au si efecte adverse sau pot provoca alergii.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca le iei corect, riscul este foarte mic (sub 1 la 1000). Nu exista metoda contraceptiva perfecta in afara de abstinenta.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

In principiu nu ramai... dar... dupa un an de zile de partener stabil si aceleasi anticonceptionale in cazul in care uiti sa le iei la aceeasi ora, risti foarte mult.

Bula
| Bula a răspuns:

Riscul e mic, dar nimic nu e perfect in lumea asta!

| MihaiA a răspuns:

Riscul e fooooooarte mic. Ia anticonceptionale regulat si o sa fie binehee hee 0.000001 exista sansa sa ramai gravida