| Adelacrinavava a întrebat:

Bună TPU, vă rog din tot sufletul să îmi răspundeți la acesta întrebare. Am 15 ani, merg aproape în fiecare seară la slujba la Catedrala de la mine din județ. Sunt o fata bună și credincioasa, dar de o jumătate de an m-am îndrăgostit de băiatul care cântă în strană. El are 18 ani și nu are prietena, mi-aș dori din suflet sa fiu împreună cu el, nu am vorbit niciodată cu el, dar din câte am auzit este foarte de treaba și chiar m-am atașat de el. Nu știu ce să mai fac, până și noaptea mă visez cu el 24 din 24 îmi este gândul la el. Nu am cum sa vorbesc cu el deoarece el canta în strană, l-aș putea aștepta după ce se termina slujba, dar apoi m-ar vedea oamenii și preoții și sigur nu ar fi bine. Eu tot mă rog să vină el la mine să vorbească cu mine. Tot m-am gândit să îi spun la parohul Catedralei că îmi place de el și să mă îndrume, dar nu prea știu cum să îi spun și îmi este frică că am să mă fac de râs. Vă să mă sfătuiți.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La terminarea slujbei, il astepti si cand iese baiatul din biserica, te apropii de el asa ca din ''intamplare'' (vorba aia ca nimeni sa nu-si dea seama) si intr-o clipita ii dai un biletel cu numarul tau de telefon. Daca este interesat sa discute cu tine... te va cauta. Bafta!

| Andreeush a răspuns:

Ce vârstă ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te faci de ras? In fata preotului? Imposibil. Ar trebui sa-i spui orice problema ai, desi am auzit un preot odata oferind sfaturi de relatii unei fete de 16 ani, si n-am fost incantat. Pe scurt, i-a spus ca e ok, daca se simte pregatita, sa-si faca o familie, la varsta aia. Mi-a venit sa vomit, si i-am spui si lui ca e rusinos ce a putut sa spuna.

Parerea mea: esti mult prea mica pentru a te gandi la asa ceva. In plus, diferenta de varsta e foarte mare, avand in vedere ca tu ai 15. El, la 18, se gandeste la alte lucruri, care sunt dintr-o alta lume, nu a ta, deocamdata.
Iti sugerez sa-ti vezi de treaba, sau cum am vazut azi ca a spus o fata pe aici: il pastrezi drept "crush" si atat, te bucuri de scenarii din mintea ta si gata. DAR, e mult mai ok sa nu faci nici asta, ci sa te axezi pe treburi demne de varsta ta.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar în Biblie la ce vârste își făceau familii? :d

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Mai fetito, ti-am spus clar ca dezaprob ideologia aia despre relatii. Daca se coboara Iisus in fata mea, si-mi spune ca e normal la 15 ani sa ai relatii, o sa ii spun "Te rog, nu ma face sa vomit, Doamne." si as incepe sa-i explic de ce eu am dreptate, nu El.

Trebuie sa pastram de la trecut doar ce e bun, benefic. Fiecare epoca a avut plusuri si minusuri si, oricat de intunecate ar fi parut vremurile atunci, pe termen lung au ajutat lumea sa se dezvolte. Ar fi pacat sa pierdem lectii pentru care s-au sacrificat generatii, si ar fi pacat sa respingem evolutia pe care ne-o ofera, prin eforturi uriase, actualele generatii.

M-am obisnuit sa fiu asociat cu religia, dar tot n-am reusit sa inteleg de ce. Probabil ca ati dezvoltat ceva mecanism, oricine se opune desfranarii sa fie bagat la "fanatic religios".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum 2000 de ani greu gaseai fete de 15 ani fara copii. Dar sa vorbim si mai recent si la inceputul secolului 20 era ceva absolut comun ca fetele sa se dea la maritis la varsta aia, nici nu mai vorbim la varsta aia de "prima relatie". Sa nu mai spun ca baietii la 14 ani erau dusi la munca fizica in industria confectionarii, sau in mine la munci ce azi nici adultii nu fac fara a fi revoltati. Desigur in ziua de azi sunt alte norme sociale, dar normele sociale nu pot modifica legiile biologiei.
La finalul zilei suntem tot Homo Sapiens degeaba ne cream iluzii etice, morale tot nu putem reprima dorintele ce ne sunt imprimate in ADN, Suntem impinsi de acelasi impuls biologic de la aparitia noastra adaptata la secolul 21. Insa Adaptat nu este egal cu Suprimat

In jocul meu preferat:Total War ce recreaza situatua istorica medievala : printesele la 15 ani pot fi date la maritis cu celelalte fractii, la 16 ani mostenitorul masculin poate prelua Conducerea regatului happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, deci ar trebui, in cazul asta, sa mergi sa dai la schimb niste camile, sau pamant in schimbul fetei, nu?
Sau mai intai sa invingi pe cineva intr-un duel, iar ea sa-ti dea batista?

Totodata, daca e sa facem cu zici tu, ar trebui sa mergem pana la capat: ok, se marita la 15 ani, face cati copii vrea sotul, face mancare, curatenie, se ocupa de casa, copii si animale, paraseste gospodaria doar cu acordul sotului, acelasi sot care o scufunda in injuraturi si imbraca in dosuri de palma.
Asa era, nu? Fetele alea nu ieseau in oras, nu-si faceau toata ziua manichiura, familia era toata viata lor.
Oare asa le-ar conveni? Ma indoiesc. Nici n-ar trebui. Deci haide sa ne gandim de doua ori inainte de a promova cultura medievala in ceea ce priveste relatiile.

| gintamauniverse a răspuns:

Nu e adevarat, nu esti deloc mica pentru sa ai prieten si diferenta de 3 ani nu e mare mai ales daca el e un baiat bun. Eu zic mai bine il astepti dupa ce se termina slujba si ii spui ca iti place foarte mult cum canta si ca are o voce foarte frumoasa chestii de genu asta si asa incerci sa te apropii de el. Voilà, curaj ca nu e chiar asa de greu