| Paranormal12 a întrebat:

Salut.M-am decis sa cant in strana singur.Eu cantam in strana la cantarile corale(ca Doxologia), dar de exemplu la cantarile din minei nu ma bag deoarece nu prea stiu sa le cant.Intrebarea mea este cum pot canta cantaretii bisericesti daca nu au partituri in fata(stiu sa cant dupa partiuturi).Eu as dori sa pot canta si individual si cum pot invata rapid(nu imi dati cursurile de pe internet cu cursuri de gramatica deoarece repet, stiu sa cant partituri psaltice dar cantarile din minei nu sunt scrise cu partitura nicaieri).

P:S-Pot sa le invat dupa ureche dar nu o voi face deoarece sa ne gandim ca cei dupa care ma iau nu sunt la strana in ziua aceea si trebuie sa cant eu toata slujba. straight face

4 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Pai intreaba-i pe cei de la Strana. Daca exersezi, inveti sa canti fara partitura.
Cred ca cantarile din Minei au o melodie standard...

| dani145 a răspuns:

Pai depinde la ce te referi, vrei sa zici ca vrei sa ti ingroase vocea sau nu sti acele cantari din "minei"( habar n-am ce-s alea).

| Paranormal12 explică (pentru dani145):

Da,nu stiu cantarile ca cele din Minei care nu au partitura.

| Anonim123i a răspuns:

Trebuie să ascultați multă muzică, multă repetiție și muncă și veți reușii