| gerila a întrebat:

Sunt o persoana cat de cat credincioasa. Problema mea este ca nu stiu de la cine is date visele in timpul somnului. De fiecare data inainte sa adorm spun o rugaciune, si dimineata cand ma trezesc mi-e rusine de persoana mea deoarece visez foarte porno noaptea. Nu ma culc cu gandul decat la prietena mea, iar eu visez diferite colege de scoala dezbracate. Este un pacat ca visez porno fara voia mea? Cine imi da mie visele astea?

10 răspunsuri:
| PreaSfintitu a răspuns:

Da o laba

| seagate a răspuns:

"Sunt o persoana cat de cat credincioasa"
Bun bun bun.
Adica un ca.cat cu aroma de prajitura sau invers?

| Anonimgirltpu a răspuns:

Visele sunt imagini suprapuse ale gandului tau si a ceea ce ai vazut in viata reala. Noi visam doar ce am vazut sau ne-am imaginat. De ex daca ai vazut azi pe strada un caine si apoi te-ai intalnit cu o prietena, la noapte poti visa un caine cu fata prietenei tale. Sau poti visa oameni care nu i-ai vazut niciodata. Asa crezi tu. Dar de fapt i-ai vazut pe strada sau in autobus, etc. Nu poti tine minte fetele tuturor oamenilor si de aceea spui ca nu i-ai vazut niciodata, dar in subconstientul tau sunt multe lucruri pe care tu nu le sti, nu iti mai aduci aminte de ele. Asta a fost doar un ex simplu. Pentru un vis complet ti se pot suprapune sute de imagini. Toate astea le face subconstientul tau si nimeni altcineva.

| Archdaemon a răspuns:

Visele pot veni de la Dumnezeu dar si de la Lucifer sa te duca in eroare...nu le baga in seama big grin

| Wehrmacht a răspuns (pentru Archdaemon):

De ce totul vine de la zei? Daca acum xxxxc ani cand toti erau redusi in comparatie cu noi unul visa si pentru ca nu stia ce e ala visul spunea ca e creatia unui zeu rau/bun si scrie asta undeva(cred ca a scris cineva ceva de asta) noi de acum il credem?!?

| Archdaemon a răspuns (pentru Wehrmacht):

Poate nu toti sunt atei pe aicihappy

| Archdaemon a răspuns:

Satana si Diavolulul sunt acelasi lucru:Lucifer

| remusmy a răspuns:

Visele sunt create de propria imaginatie. In general cea ce visezi are legatura cu cea ce ai vazut/auzit/gandit in ziua respectiva. Nu poti sa dai vina pe Diavol pentru cea ce tu gandesti. In principiu e pacat sad

| Archdaemon a răspuns (pentru remusmy):

Ai dreptate dar nu cred ca ea ti-a cerut o explicatie stiintifica...

| NoChanceForUs a răspuns (pentru Archdaemon):

Deci sugerezi că EL(e un el)vrea o explicație cu basme? Defapt...ai dreptate,doar își spune rugăciunea seara și se sperie că are vise eroice, deci da. Good point, wolf.