| SimonaAdina a întrebat:

Va rog mult sa imi dati un sfat, sau pur si simplu sa va spuneti parerea.Sunt cu un baiat pe care il iubesc enorm de mult, suntem impreuna de un an si cateva saptamani parintii au aflat de curand de relatia noastra.Eu am 16 ani iar el 18.Parintii lui nu au nimic impotriva acestei relatii dar ai mei nu sunt de acord cu el, ei spun ca acest baiat nu este potrivit pentru mine.Si de cand au aflat ca sunt cu el nu ma mai lasa sa ies afara pentru ca sunt constienti ca atunci cand ies ma vad cu el, suntem din acelasi cartier si locuim foarte aproape unul de celalalt.Despre relatia noastra pot sa spun ca este una destul de frumoasa, chiar daca am trecut prin multe, amandoi ne-am gresit si am suferit mult, dar totodata m-a facut si fericita de multe ori, si chiar daca nu mai pot avea acees incredere pe care am avut-o la inceput in el il iubesc foarte mult.Nu am mai iesit prea des afara dar el venea dupa mine la scoala si ma conducea acasa, uneori mai inventam o poveste si ii pacaleam pe parintii si reuseam sa ies, dar, lui ii place foarte mult sa iasa cu prietenii lui iar eu sunt foarte geloasa si ne-am certat din cauza asta...si de fiecare data cand ma suna eu eram suparata ca el iesea in oras pentru ca eram foarte geloasa...si pana la urma s-a saturat si mi-a zis imi pare rau dar nu mai suport asa, si ne-am despartit, parca a cazut ceru pe mine cand am auzit ce spune, am zis ok daca asta vrei.Si in acea zi la pus pe unul din pr lui sa ma sune sa ma invite in oras sa vada ce reactie am.Eu am refuzat, si el mi-a dat sms si mi-a zis `vad ca deja ai prieteni noi`. Apoi m-a sunat, si am povestit pana dimineata l-am intrebat daca are pe cineva, si mi-a zis ca nu, mi-a zis ca vrea sa stea un timp singur daca tot s-a despartit de mine, dar peste o luna o sa vina acasa fosta lui iubita si mie teama sa nu se impace, i-am spus acest lucru dar a zis ca nu mai vrea sa aiba o iubita.Nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac il iubesc foarte mult, si nu vreau sa il pierd, stiu ca nu mai suntem impreuna dar, nu mai pot sa rezist sa stau fara el, mie foarte dor de el, i-am zis ca eu il iubesc enorm si nu stiu ce sa fac sa ne impacam.Aseara mi-a dat un sms si m-a intrebat ca daca pot sa vb, dar nu am vazut sms pentru ca eram la dus. l-am citit doar peste o ora, si i-am trimis sms in acel moment inapoi si i-am zis ca nu am putut sa raspund pentru eram la baie, nu mia mai dat nici un raspuns inapoi, nu stiu ce sa fac, as vrea sa-l sun acum, dar mie cam teama sa nu sufar mai tare.Va rog sa imi dati un sfat, o idee, orce.
Imi cer scuze pentru greseliile gramaticale!

Răspuns Câştigător
| benefit96 a răspuns:

Salut.permitemi sa te ajut.am trecut si eu prin asa ceva.te inteleg ce simti... daca iai spus de intentiile tale sincere, bine ai facut.Dar pina la iubire nati ajuns...trebuie sa fii un timp singura fara el sau alti ca sa poti lua singura decizii.Gindestete daca merita sa mai fii cu el sau daca merita sa mai suferi de la el.Nu te gindi prea mult la asta ca o sa plingi si o sa suferi tot mai mult.Este o chestie de timp.Afla daca intr-adevar are sentimente fata de tine.Cind parintii sunt o piedica asta tot e o problema.Trebuie si cu ei sa vorbesti daca vrei sa depasesti asta.Decizia ramine a ta.Afla mai multe despre el, ca sa poti sa-ti dai seama daca vrei sa mai ramii impreuna cu el.Succes.Pentru intrebari suplimentare : private@metacinema.net sau skype cyberxc.

5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Draga mea! Nu iti dau nicio idee, ci, pur si simplu, te sfatuiesc, sa il lasi, nu te merita, si da-mi voie, sa dau dreptate parintilor tai, chiar daca nu esti de acord cu mine.
De ce te chinui tu la 16 ani, cand viata imboboceste odata cu tine, cu aceste probleme si mai ales cu aceasta boala/pentru ca este o boala/ GELOZIA. S-a oprit universul tau la acest baiat? Ai doar 16 ani, esti tanara, esti frumoasa, de ce iti chinui inimioara cu un asemenea individ. Te rog, fii mandra, stiu, iti va fi greu, dar ridica fruntea sus, cat mai sus, lasa-l si uita-l pe acest baiat, vine vacanta, fa-ti un cerc de prieteni, mergi la distractii, plimbari, teatru, film si fii sigura, ca va veni in intampinarea ta un alt baiat, iar experienta trista pe care o traiesti acum, va fi o lectie pentru tine pe care va trebui, sa nu o mai aplici niciodata. Peste 2 au 3 ani vei rade de aceasta situatie, crede-ma penibila, si iti vei da seama, ca ai pierdut din tineretea ta, o buna perioada de timp cu un neica-nimeni, cand puteai sa faci altceva mult mai interesant. Si inca ceva, vei mai iubi de multe ori, pe alti baieti/barbati, si de fiecare data dragostea va fi mai puternica decat prima data. Te rog, nu dispera, ai o viata inainte...o zi buna si, deocamdata, ai grija de tine!

| Picasso a răspuns:

Ok data aviatoare sa faci rezumattongue
pai in primul rand,parintii tai nu stiu daca este el potrivit sau nu, ci tu sti asta! spune-i si tu la parinti ceea ce ai zis aici despre el! important este ca tu sa fi fericita si cred ca aici sunt si ei de acord!
in al doile rand, km orice parinte reactioneaza asa, tu fiind mica "naiva...etc" nu vor ca tu sa ai de acum prieten intalniri bla-bla-bla etc,adica "cica" ei iti vor binele,scoala si altele, unii parintzi "compara" ceea ce au facut ei inainte sau ceea ce au vazut, auzit de la altii! tu incearca sa vb cu ei, si spune-le ca asta te face fericita, si ca nici pe ei nu o sa ii dezamagesti! succes! aaa si inca un sfat NU FI NAIVA!

| liviu89 a răspuns:

Sunal incearca sa ii explici ca nu mai esti asa de geloasa ca te ai schimbat( si nu mai fi asa geloasa )o sa vezi ce iti raspunde daca mai este atasat de tine o sa fie bine daca nu il lasi balta si treci la altul asa o sa ii aranjeze si pe parintii tai

| luana1 a răspuns:

Daca viata s-ar opri la prima iubire...Ce ne-am face? Nu-l mai suna si lasa-l in pace.Ai lucruri mai importante de facut.V-a mai trece ceva vreme pana cand vei intelege ce anume iti doresti de la persoana iubita.Ce iti ofera el de nu poti merge inainte fara el? Putin orgoliu nu ti-ar strica.

| adrian062 a răspuns:

Lasa ca trece.Or sa fie si altii.