| AndreeaCarina96 a întrebat:

TPU! Va rog sa ma ajutati. Pe data de 3 ianuarie mi-a venit menstruatia si m-a tinut pana pe data de 8. La o saptamana, adica pe 15 ianuarie, mi-a venit iarasi menstruatia, si nu mi se pare normal. Tin sa mentionez ca intre 8-15 am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu, si ca in timpul actului sexual ma durea foarte tare pe vagin, abia de puteam suporta. Iubitul meu nu a ejaculat in mine, dar totusi ma gandesc sa nu fie vorba de o sarcina normala sau extrauterina, acest lucru fiind posibil din cauza lichidului preejaculator. Sa stiti ca urinez cam des.Va multumesc anticipat! :*

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere ID-ul tău, presupun că ai 18 anişori :)

În acest caz NU este normală situaţia menţionată de tine!

Faptul că urinezi des NU are legătură cu celelalte aspecte şi poate indica o răceală abdominală, chiar o cistită sau o infecţie urinară ( dacă mai ai şi alte simptome )...

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, etc.

Având în vedere că ai 18 ani, NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control urgent la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

Toate cele bune.

| Chamberlin a răspuns:

Ar trebui sa faci un test de sarcina ca sa te lamuresti. E ceva normal sa iti dea menstruatiawinking

| AndreeaCarina96 explică (pentru Chamberlin):

Este ceva normal, dar nu la o saptamana dupa terminarea celei anterioare... :\