| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine!
Deci vacanta asta am bagat distractie la greu si am uitat de puteri, firar sa fie as vrea si eu sa stiu cum se aduna, scad, inmultesc, impart puterile care nu au acelasi bazesad sad sad sad sad sad sad
ATENTIE: doar puterile cu baze di ferite EX:2 la a 4-a +3La a 5-a! si tot asa... please ca pe cele cu aceeasi baza le stiubig grin :p va rog sa dati si exemple sisa argumentati astfel incat sa-mi amintesc Reeeeepedeeeee va roooooooooog din suflet!kisskiss-*

crying crying crying sad
scuze categoria dar e cea mai accesata multumesc anticipat

1 răspuns:
| yhsay a răspuns:

In cazul adunarii/scaderii, n-au nimic special, pur si simplu le calculezi la puterea respectiva si aia e.
In cazul inmultirii (/impartirii), daca ai aceeasi putere, se inmultesc bazele si rezultatul final va fi produsul la puterea respectiva.
De exemplu : (2^3)*(5^3)=(2*5)^3=10^3=1000; unde 2^3 inseamna doi la puterea a treia.