| pavele a întrebat:

Cum se aduna/scad doua puteri cu aceeasi baza

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pupi moastele sfintei Parasheva si te rogi la mormantul lui Arsenie Boca! toate se rezolva prin credinta! in plus : bagi la cutia milei, de la manastirea Stavropoleus cateva mii de euro si primesti sfatul competent pentru orice nedumerire.

| volumexd a răspuns:

Daca vrei sa aduni puterile si ai aceeasi baza atunci inmultesti cei 2 termeni, iar daca vrei sa scazi puterile, imparti cei 2 termeni.
ex: a la puerea 2 x a la puerea 3 = a la puterea 5.

| CosminIonut77 a răspuns:

De ex. daca ai 5/6 (adica 5 supra 6) la puterea 6 si 5/6 la puterea 4 faci 5/6 la puterea 6-4 si iti iese 5/6 la puterea 2. Funda?

| EdEddEddie a răspuns:

Nu exista nicio regula in acest sens. Pentru simplificarea calculelor poti sa iei unul dintre termeni ca factor comun, de ex: a5+a7=a5(1+a2).

| ANASTASIA2009 a răspuns:

Se aduna/scad puterile