| angel1797 a întrebat:

vreau sa stiu care este parerea voastra ...Am un prietenu el are 17 ani si eu fac 16 luna asta sunt cu el de 2 ani si anul acesta in ianuarie m-am culcat cu el mentionez ca era prima data si pentru el si pentru mine am fost foarte speriati a doua zi pentru ca nu ne-am protejat si atunci pe moment nu ne-a prea pasat in fine am trecut peste tot pentru ca ne-a explicat sora lui cum sta traba cu durerile.pot sa spun ca pe fiecare luna suntem stresati ca nu cumva sa raman..sora lui imi spune tot timpu stai linistita ca esti doar racita de aia te doare burta numai asta stie sa zica..luna trecuta ne-am protejat tot timpul si tot timpul am verificat prezervativele dar mi-a intarziat 11 zile si de cand mi-a trecut ma doare intruna burta spatele uneori si stomacul am facut un test si a iesit negativ prietenul meu imi spune tot tipmul stai linistita ca nu esti.mentionez ca ma mai dor si sanii si am scurgeri vaginale foarte des si foarte mult nu stiu ce sa mai cred am fost acum cateva luni la ecograf si mi-a spus ca am un chist foarte mic.la medic nu pot sa mai merg in cauza mamei care nu stie nimic din toate astea si singura ma incercat sa ma duc da nu am putut de ea... spuneti-mi va rog si parerea voastra

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Seif ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Apoi, durerile de ovare ( burtă, spate, etc.; care sunt doar dureri de ovare care „alunecă" spre celelalte organe, de acolo „senzaţia" că te dor şi acelea ), precum şi DEREGLAREA ciclului menstrual ( întârzieri ale menstrei ) sunt generate de acel/e chist/chisturi ovariene – care TREBUIE tratate ( aşa cum spuneam în celălalt răspuns )!

De asemenea, acele „scurgeri" vaginale pot fi „normale" sau pot fi semnul une INFECŢII ( depinde de aspectul lor şi de simptomele care le însoţesc, eventual o „răceală" abdominală ) – şi pentru acelea TREBUIE să mergi la un CONTROL ginecologic : o să-ţi facă o analiză a secreţiei vaginale şi, dacă se descoperă un microb, vei primi tratament!

Cam asta ar fi...

| anonima1995 a răspuns:

Scurgerile pe care le ai sunt din cauza acelui chist pe care il ai. Ar fi foarte bine sa faci cumva sa mergi la ginecolog fara sa afle mama ta si sa iti prescrie niste anticonceptionale, asa vei putea sta linistita si nici nu iti va mai fi frica de sarcina.

| Ozdogan a răspuns:

Mai bine ii zici mamei tale.Ea stie cel mai bine ce sa faca!

| angel1797 explică (pentru Ozdogan):

Cred ca nu m-as mai intelege cu ea. daca ai fii in locul meu nu ai face nici tu chestia asta

| Ozdogan a răspuns (pentru angel1797):

Ai dreptate:n`as face`o.Dar ea poate iti recomanda un ginecolog mai bun sau te va linisti in cazul asta.
Faci cum crezi tu ca e mai bine!

| Issabela26 a răspuns:

Maie foarte bine ca va protejati asta inseamna ca sunt sanse foarte foarte mici sa ramai gravida. u poti fii predispusa la chisturi (ca si mine). pentru tratarea acestora sunt recomandate anticonceptionale care nu le mai da voie sa se formeze(cred) si iti regleaza si menstruatia si durerile (eu am durerei groaznice in primle2 zile din cauza acestor chisturi). cat despre doctor daca zici ca sora iubitului tau stie de asta de ce nu o rogi sa mearga cu tine la un doctor (nu la cel de familie) si sa faci un control si sa ii spui acelui doctor simptomele talewinking daca nu se poate cu mama facem fara mama corba aia laughing) am glumit mergi la doctor ca e mult ai binewinking