| Ramo137 a întrebat:

Am o problema urgenta. Din moment ce sunt in alta tara, nu ma descurc sa vb la ginecologie si la doctori foarte bine. Problema este ca menstruatia nu mi-a venit timp de 3 luni. Nu e vorba de o sarcina fiindca am facut un test si a iesit negativ. Am 21 de ani.

M-au trimis la un doctor generalist eu spunandu-le ca vreau la un doctor ginecolog. Si dupa ce i-am spus simptomele si ca in Romania am mai avut chist etc, mi-a dat anticonceptionale pentru chist.
Insa nu s-a uitat sa vada daca am sau nu chist si cat de mare e sau daca trebuie operat. Eu simt ca stau cu o bomba in burta de atataa timp, oricand putand exploda. Sunt cu tata si prietenu meu aici dar daca eu nu fac ceva, nu face nimeni nimic, ma lasa asa.

Eu acum iau pastilele acelea, dar cu frica ca o sa imi explodeze chistul acela la cat de mult timp a trecut si nu a venit menstratia, nici macar nu stiu ce am acolo, dar ma doare din momentul in care am inceput sa iau anticonceptionalele RIGEVIDON.

Stiu ca trebuie sa iau o pastila pe zi timp de 21 de zile, dupa 7 pauza. Daca in aceste zile imi vine menstruatia, mai trebuie sa le iau zilnic? Sau pauza pana ce imi trece menstruatia si reincep ce au mai ramas dupa?

Ajutor va rog! Daca cineva a intampinat probleme la fel, ce ati facut? Nu pot spune ca am bani sa merg la un consult pe bani si nu stiu daca se face si pe gratis. Sunt in Scotia de o luna de zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca tu stii ca ai avut contact sexual in ultima perioada, mai repeta testul de sarcina.
Medicul a zis sa iei 21 de zile si apoi sa faci pauza de 7 zile pentru ca in general din prima zi in care faci pauza ar trebui sa iti vina menstruatia. Nu iti poate da cineva indicatii cum sa le iei fara sa te consulte, fara sa iti faca o ecografie... Cum ti-a pus diagnosticul de chist fara o imagine ecografica?
Chistul nu explodeaza daca nu ti-a venit menstruatia.

| MihaelaDart a răspuns:

Căuta pe internet în orașul tău medici ginecologi români și aceștia te vor ajuta. Daca stai in Londra găsești la sigur și ginecologi români. Când vine vorba de medici intra pe grupul Facebook cu români din orașul tău și sunt mămici care te vor ghida foarte bine.

| Donsavas a răspuns:

Nu te lua dupa medicul generalist, mergi la un ginecolog sau mergi in urgență dacă se poate!

| Demidol a răspuns:

Esti in Scotia de o luna, dar menstruatia nu ti-a venit de trei luni. Ce ai facut in cele doua luni cat erai in tara?
Mergi la medic si ia cu tine iubitul, sa-ti traduca. Daca o faci pe ascuns, nici noi nu credem povestile tale.

| Ramo137 explică (pentru Demidol):

De obicei imi intarzia si nu am bagat in seama, nu am de ce sa spun povesti ca "nu am ce face".

| noname2021 a răspuns:

Draga mea, in primul rand testele de sarcina nu intotdeauna arata adevarul, iar anticonceptionalele ar trebui luate mereu, si in timpul menstruatiei, adica zilnic fara pauza.Ar trebui sa iti faci totusi un control, mai cu chin mai cu vai dar nu e ok ce ti se intampla.Noi nu te putem ajuta prea mult, un doctor ginecolog iti trebuie sa se uite la tine sa te verifice complet.

| Ramo137 explică (pentru noname2021):

Ginecologul din Ro mi-a spus ca anticonceptionalele se iau 21 de zile si dupa 7 zile pauza, asta mereu. Intrebarea era daca pot lua dupa ce imi vine menstruatia asta odata sau nu, sa stiu daca mor sau nu, si asta e.

Mi-ar fi de ajutor raspunsurile daca cineva a fost in situatia mea, nu sa ma incurce. Nu am momentan bani pentru ginecolog, nu stiu nici sigur daca trebuie platit. In RO era 300 lei consultul la ginecolog...

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ramo137):

Vreo 50-60 lire posibil sa fie o consultatie fara asigurare medicala, cel putin asa e in Germania. Cineva care nu a avut asigurare a platit 50 de euro. Ti-am zis cauta medici ginecologi din orasul tau si vei gasi si medici romani. Intreaba pe grupurile Facebook cu romani din Scotia si o mamica iti va recomanda unde sa mergi. Nu sta pe TPU, nu gasesti nimic aici, doar de sfaturi, dar de medici nu o sa ai parte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ramo137):

In RO e maxim 200 consultul... deja la 300 fie mergeai la un hot ordinar, fie iti mai facea si ceva investigatii suplimentare. In alta ordine de idei, ai putea sa mergi la urgente acolo sau sa cauti ceva chestii moca.

| Ramo137 explică (pentru GabiDumitrescu):

La privat la PULS mie mi-a cerut 300 lei in RO

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ramo137):

Http://pulsmedica.ro/tarife-clinica/ - consultatia e 230 vad. Daca ai mai avut analize suplimentare, atunci da. Si oricum, din ce descrii tu problema, aici nu e treaba de bani. Zi-le lui taica-tu si aluia pe care il numesti "iubit" ca sunt saraci cu duhul, ca sa nu le zic altfel ca nu ma lasa sa postez scriptul TPU dupa aia. Sint sigur ca ei au bani de bere si tigari...

| noname2021 a răspuns (pentru Ramo137):

Si eu am avut chist draga si stiu foarte bine cum am luat anticonceptionalele si ce mi s-a zis, le-am luat timp de 2 ani non-stop fara pauza si sunt total ok, si pe menstruatie si dupa si inainte si tot asa.Nu ai bani, strangi, n-ai ce sa faci.Eu am dat 100 lei in Rowinking

| simpluone a răspuns:

In primul rand linisteste-te ca chistul nu este ce-ti inchipui tu o punga gata sa explodeze. In general chisturile se fac din cauza unei neregularitati hormonale produse de o viata sexuala neregulata sau dereglari ale glandelor cauzate de stress sau altceva. Ti-a recomandat anticonceptionale pentru a regla aceste dezechilibre si menstruatia. Cand te intorci in tara poti sa faci un control aici, precum si o ecografie pentru a vede clar dimensiunile chistului si numarul lor, recomandat sa faci si niste analize hormonale (doctorul cred ca oricum ti le va da) Apoi peste un timp dupa tratament mai faci o echografie sa poti urmari evolutia in timp si in special daca tratamentul isi face efectul. Deci nu mai te gandii ca ai o bomba in burta ca nu ai de ce!

| Ramo137 explică (pentru simpluone):

In Ro nu ma mai intorc cel putin 1 an. O sa il bat pe tata la cap sa mergem la spital, daca acolo nu se plateste. Nu suntem ok acum cu banii. Multumesc de raspuns