| Antonia32anto a întrebat:

Buna tururor.
Am facut-o cu iubitul meu de exemplu sambata si miercurea mi-a venit ciclu, mai devreme cu o saptamana(specific, nu imi venea regulat)si in aceeasi luna (daca ati putea sa-mi spuneti de ce se intampla asa ).
A fost prima data dupa 8 luni de cand n-am mai facut-o.
El a spus ca nu a facut nimic ..pentru ca nu a fost cu prezervativ, insa ma ingrijoreaza ca a venit ciclu mai devreme.
Si inca ceva, de ce nu se poate scula la baieti penisul atat de usor? Adica ce motive ar putea exista?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual are aceasta caracteristica ''principala'' de a fi de tip NEREGULAT, in acel caz diferentele de lungime ca numar de zile chiar si a ciclurilor consecutive poate fi foarte diferita. Se considera ca fiind cicluri menstruale NORMALE toate ciclurile a caror lungime se incadreaza intre 21 si 35 de zile, chiar si daca sunt succesive si diferenta de lungime este de peste 1 sau 2 saptamani. Daca lungimea ultimului ciclu a fost de peste 21 de zile, in acel caz a fost un ciclu NORMAL chiar daca a inceput mult mai devreme decat data la care a fost calculata sau prognozata pornirea ei. Daca lungimea ultimului ciclu menstrual a fost mai mare de 21 de zile (minim posibil) in acel caz, in mod absolut sigur adica in proportie de 100% NU ai fi putut sa ramai insarcinata fiindca actul sexual a fost intretinul in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual anterior, adica intr-o zi care a facut parte din perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA cea in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. Intrarea penisulu in erectie depinde de existentasau lipsa unei intregi serii de factori care pot fi de natura, psihica, mintala, fizica, medicala, oboseala, stres, etc. Sau poate fi si din cauza rutinei instalate ceea ce poate provoca disparitiei atractivitatii exercitate de femeie. Multa sanatate!