| Totui0verde a întrebat:

Buna tuturor!
Acum cateva zile am facut sex cu prietenul meu fara prezervativ. In timpul actului sexual si-a retras penisul si a ejaculat afara. S-a sters si am continuat actul sexual. Credeti ca asi fi putut ramane gravida?

Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| dariaelena a răspuns:

Atata timp cat nu a ejaculat in tine nu ai de ce sa-ti faci probleme!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sexul s-a petrecut in perioada fertila sau intr-o zi cat mai apropiata de ziua de ovulatie sansa de a ramane insarcinata creste proportional de la o probabilitate de circa 30% In prima zi fertila la una foarte mare de peste 85% in data de ovulatie. Intotdeauna dupa ejaculare in uretra (canalul din penis) ramane o anumita cantitate de sperma lipita de peretele uretrei. Aceasta sperma la inceput vascoasa dupa circa 5-10 minute incepe sa se fluidizeze, devenind lichida si invariabil se va scurge/prelinge din penis in vagin. In consecinta daca sexul a avut loc in perioada fertila probabilitatea de sarcina este foarte foarte mare daca nu a urinat imediat dupa ejaculare, chiar si in cazul in care si-ar fi spalat si nu doar sters penisul. Intro asemenea situatie nu exista sansa de a se forma o sarcina DOAR in cazul in care sexul a avut loc in afara perioadei fertile. Trist dar adevarat.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil. Pentru ca pe canalul penisului a ramas sperma care s-a scurs in tine in timpul celui de al doilea act sexual.Trebuia sa puna un prezervativ pentru a fi protejati de sarcina.

| ALLiNNaMiRRaBella a răspuns:

De ce crezi că este normal să faci sex fără prezervativ?
Sarcina ar trebui să fie ultima ta grijă.

De herpes și clamidya ai auzit până acum?

| PicakuElectr1ze a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine totul este ok.Stai calma.

| Neculai_Ecaterina_1972 a răspuns:

NICIODATA nu se procedează în acest fel. Răspunsul lui corbualbrosu este complet și adevărat. Șansele sunt destul de mari dacă erai în perioada de ovulație.