| Artemis25 a întrebat:

Bună tuturor,am nevoie de un sfat din partea voastră și anume e faptul că fostul meu iubit îmi scrie,mi-a cerut de câteva ori să ne vedem și am refuzat pentru că nu m-am simțit pregătită emoțional, am greșit dacă am reacționat așa?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai procedat bine. Motivul este ciudat, el fiind fostul. Probabil este singur acum.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu consider ca ai procedat corect.Si ca fapt divers, cand iti intalnesti iubirea vietii simti un sentiment de calm si de acasa, ca si cum va revedeti dupa mult timp, in niciun caz o tornada de sentimente, printre care si dispret, asa cum zic unii sau cum vezi prin filme.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru dullcat):

Acei "unii" nu l au numit dispret. Si ba da, asa se manifesta indragosteala happy Sentimentul de acasa vine atunci cand deja ai o familie cu persoana aia. Sentiment de acasa nu l are nicio fata cu vreun baiat deoarece sentimentul de acasa e langa ma sa si tacsu. De fapt din filme e relatia de care vorbesti tu. In viata reala, fostul cu care te ai certat GROAZNIC candva iti poate deveni sot. Seara frumoasa!

| dullcat a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Citez,,Simti dispret, iti bubuie inima de sentimente''. Nu vorbesc de sentimentul de acasa simtit langa familie, ci sentimentul ca te-ai regasit cu sufletul pereche, de care ai fost despartit la facerea lumii. Ca si cum va stiti de o eternitate dar acum va intalniti. Indragosteala pe care o descrii am resimtit-o in liceu si acolo a ramas, fiind nimic serios, matur.Eu cred complet diferit, ca scenariul descris de tine e din filmele romantice mediocre.Nu astfel mi-am intalnit eu viitorul sot.In general, relatiile din acele filme au oricum niste tipare destul de toxice.

De citit
https://subconsciousservant.com/how-it-feels-when-you-meet-your-soulmate/

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru dullcat):

Fiecare relatie se desfasoara in felul ei. In filmele mediocre de care vorbesti, relatia e PERFECTA in niciun caz cum am descris eu! Mi se pare de bun simt sa spui ca e din filme mediocre atata timp cat eu am descris cum am un copil cu barbatul pe care l am intalnit astfel! laughing Nu e nimeni obligat sa aiba aceeasi poveste, fiecare e liber sa faca ce vrea! Din moment ce eu iti spun ca la mine asa a fost si incurajez toate femeile sa faca ce isi doresc si ce simt, tu vii si imi zici ca nu exista asa ceva poate doar in filme?!

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru dullcat):

De citit?
Wtf? Cine traieste astfel?! De fapt, daca iubesti un om adevarul e ca ajungi sa ii accepti MULTE lucruri iar fostul fiind poate deveni mult mai mult. Fiecare femeie gandeste, simte, traieste diferit! Nu toate traim dupa carti motivationale. Tu ti ai intalnit viitorul sot in tipare, eu nu. Eu nu il suportam pe sotul meu, eram mai libertina si nu voiam sa ma casatoresc de tanara. Toxic e sa traiesti o viata de basm scrisa de niste scriitori, nicidecum o viata simpla pe care s o simti chiar si cu certuri fiind. Sa inteleg ca sunteti din categoria alora care cinati la lumina lumanarilor? Haha

| Andreea99911818181 a răspuns:

Si eu m-am revazut cu fostul iubit candva atunci cand m-a cautat iar acum sunt insarcinata si mi-a devenit sot. Indiferent ca e fostul sau un necunoscut, tu fa ce simti.

Eu la sotul meu am simtit ca e ceva, mereu ziceam " e ceva cu baiatul asta de ne reintalnim noi mereu" si exact asa a fost. El era "alesul" laughing Tu ca femeie simti. Nici eu nu am fost pregatita emotional, doar ca viata m-a tot readus in locuri unde sa dau de el. Nu am 40 de ani si e o poveste ca a parintilor nostri, probabil sunt de varsta cu tine deci asta se mai intampla si in zilele noastre. Ce simti cand vine vorba de el? Simti dispret, iti bubuie inima de sentimente ba sa razi ba sa plangi? Atunci el e laughing Eu il uram, nu intelegeam de ce ma tot cauta si nu ma uita odata. De fapt nici eu nu il uitasem, mintea mea doar refuza sa accepte faptul ca el e pentru mine restul vietii si ca l am gasit. Eu nu o sa regret niciodata si o sa incurajez de fiecare data femeile sa faca ce simt! De ce sa nu te vezi cu el pentru ca e fostul? Ce, e un monstru? E "fost" poate si din cauza ta. E "fost" poate pentru ca asa a fost sa fie.

Daca suferi din nou, face parte din frumusetea vietii! Nu exista om care sa nu fi suferit dupa alt om. Asta e viata buna si rea.

| RIGeorge a răspuns:

Buna, ai procedat corect, daca el nu intelege si insista sa nu te simti rau sau obligata sa te vezi cu el, te vezi cu el cand esti pregatita sau daca nu vrei nu te mai vezi cu el, ar trebui sa il faci sa inteleaga ca nu esti oblgata sa te vezi cu el.