| Larisaconstanti a întrebat:

Buna tuturor, am o intrebare, daca faci sex neprotejat cu ejaculare dupa o zi de la terminarea perioadei fertile poti ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este determinat foarte exact si cunoscut faptul ca OVULUL poate fi fecundat de catre un spermatozoid numai in perioada cat este VIABIL, adica in cele 12-16 ore (in cazuri rare maxim 24 ore) de dupa expulzarea sa din foliculul ovarian. Este cunoscut faptul ca dupa trecerea a 24 ore (sau in cazuri cu totul exceptional de rare pana la 36 de ore) de la momentul eliberarii ovulului din folicul, membrana celulara a ovulului devine cu totul impenetrabila si fecundarea imposibila. Dar pentru a se putea determina cu o precizie maxima momentul exact al eliberarii ovulului, ciclul menstrual in mod obligatoriu trebuie sa fie unul perfect reglat si scrupulos de regulat. Daca sperma este ejaculata in vagin in mod sigur in ziua urmatoare celei de producere a ovulatiei, adica dupa ce ovulul isi pierde viabilitatea, formarea sarcinii devine IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| domnuleu23 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Spermatozoizii traiesc in corpul femeii in jur de 48-72 de ore, foarta rar si 5 zile, deci are destul timp sa ramana gravida.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru domnuleu23):

Daca ai fi citit atent ai fi inteles ca sexul a fost intretinut DUPA TERMINAREA PERIOADEI FERTILE, adica la 1 zi DUPA eliberarea ovulului din foliculul ovarian. Fiindca au trecut cele maxim 24 de ore in care ovulul putea fi fecundat, in momentul sexului OVULUL era deja NEVIABIL, NEFECUNDABIL, adica "MORT". Daca OVULUL nu este fecundat in cele maxim 24 ore cat poate fi fecundat, spermatozoizii ajunsi in uter dupa "moartea" ovulului, pot sa traiasca pana la "adanci batraneti" 2, 3 sau 5 zile fiindca NU MAI AU CE FECUNDA. In concluzie cele 2 raspunsuri sunt neavenite deoarece sunt complet ERONATE, GRESITE.

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Există un oarecare risc, mai ales dacă fata n are un ciclu foarte regulat.

| Larisaconstanti explică (pentru mihai69):

Este un ciclu regulat

| mihai69 a răspuns (pentru Larisaconstanti):

Oricum, ceva-ceva tot poate merge greșit în sensul teoremelor lui Murphy.

| Larisaconstanti explică (pentru mihai69):

Adica este posibila o sarcina?

| mihai69 a răspuns (pentru Larisaconstanti):

Aș spune mai degrabă că nu e imposibilă. Dar șansele sunt minuscule (sub 1 la 1.000.000 sau chiar și mai puțin).

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramai gravida.

| domnuleu23 a răspuns:

Poti ramane gravida oricand.