| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
Am o problema cam grava, am fost la ginecolog in luna decembrie si mi-au gasit vaginita bacteriana.
La testul Papa Nicolau mi-a iesit o inflamatie.
Doctorii au spus ca trebuie sa refac.
Nu am mai intretinut relatii intime cu prietenul meu din luna decembrie deoarece ne-am despratit.
Pritenul meu mi-a trimis astazi mesaj ca i-a iesit HPV pe analize.
Ce ma sfatuiti sa fac pentru sanatatea mea?
Care sunt sansele sa am si eu HPV?
Va rog frumos sa ma ajutati! crying
Sunt tare speriata!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Sansele sa ai si tu HPV sunt extrem de mari, totusi majoritatea tulpinilor nu provoaca displazii (sau cancer), daca la asta te gandesti.Doar 6 tulpini din peste 120 sunt foarte agresive, iar altele 4, moderat de agresive.

In general, un sistem imunitar sanatos va elimina virusul, fara alte complicatii, in decursul urmatorilor 2 ani de la infectare.

Totusi, discuta acest aspect cu medicul ginecolog. Daca va fi cazul, vei fi indrumata sa faci vaccinul anti-HPV, daca inca nu l-ai facut, sau ti se va recomanda monitorizare periodica.

Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ai toate sansele sa ai si tu HPV, ca doar ai facut sex fara protectie si absolut toate bolile pe care le are iubitul tau, le ai si tu!
Atentie, fa-ti analize de urgenta!

HPV-ul are peste 200 de tulpini, din care 6 sunt cancerigene, altele produc bube pe organele genitale (negi genitali) si tot asa.

Sexul fara prezervativ asta inseamna, sa luati boli unii de la altii si sa suferiti, fiindca de HIV, HPV, hepatita Bsi C, nu semai scapa, alea trec temporar dar ramana pe veci in corpul tau si atunci cand sistemul imunitar este slabit, ele se reactiveaza si fac rau in corp.