| Maria_Emilia__WRFI a întrebat:

Bună tuturor!

Am o problema în relatie, iubitul meu nu ma cauta, nu inițiază planuri sa iesim impreuna, nu inițiază subiecte de discuție. Are o perioada grea la munca și-l stoarce intelectual dar totuși parca nu e interesat deloc de mine și nu ne acorda timp.I-am zis ca ma doare și nu zice nimic.Eu inteleg si mereu eu îl bag în seama..raspunde la mesaj doar dacă inițiez eu ceva sau sa facem când vine vorba de el, n-are timp, implicare doar când ma implic eu.Sa-l tratez la fel? Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum pune te in situatia lui, tu ai spus singura are o perioada grea la munca, la un loc de munca daca nu sti nu ai voie sa stai pe relefon, unii șefi iti inchid telefonul in vestiar sub cheie si nu il mai vezi 8 ore telefonul pana la terminarea programului, la serviciu nu te duci ca sa stai pe whatsap cu gagica sau cu nevasta, pentru discutii cu gagica sau nevasta le faci după program, iar cand ajunge el acasa după 8 ore de munca ce crezi ca face? Se culca ca e terminat, nu o sa stea inca 3 ore de vorba cu tine, si tu la fel ai face, sa lucrezi 8 ore cand ajungi acasa dormi de rupi patul, asteapta weekendul simbata duminica si suna l vezi ce face ca atunci este acasa se trezeste la 9 sau 10 odihnit si are chef de vorba, tu intrebi daca sa il tratezi si tu la fel? Nu, pune te in situatia lui si gindeste te ca nu din rautate nu iti raspunde tie la mesaje, ci ca are foarte mult de munca la serviciu. Tu muncesti sau esti la scoala? Sau nu faci nimic? Ce varsta ai tu? Dar el?

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mi se pare o porcărie să pretinzi ca muncești 8 ore fără vreo pauza de o ora sau 10 minute, să fim serioși.
În timpul ăla poate să îi scrie " uite sunt la munca, vorbim după ".
Nu de alta, dar pentru persoana " draga " faci și acest minim de efort, după să nu se plângă domnul, ca ajunge singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Iubitul tau isi cauta pe alta, fiindca nu mai are dragan la tine, de aceea este atat de rece si distant.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, tratează-l la fel dacă nu se poate comunica. Dacă nu e un wake-up call pentru el, o să fie măcar pentru tine.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Da, lasă-l și pe el să inițieze ceva dacă mai are " chef", de atâta " treaba" și " stres" laughing).
Dacă nu îți scrie, nici în weekend, este clar.
= rupi relația, de ce ai sta cu o persoana care nu îți oferă ce tu oferi?