| theboyinlove a întrebat:

Salut, am 18 ani, prietena mea 17. Am o mică problema. De când sunt cu ea totul e mult mai frumos și chiar o plac pe fata asta. Pb e ca ea e foarte populară, are mulți prieteni și asa eu nu prea. Adică ea zilnic are un program, asta vreau sa zic și din cauza asta ajungem in postura de eu o întreb dacă ieșim marți și ea spune ca nu poate nici marți, nici miercuri, nici joi. Normal ca pana la urma ieșim și chiar e super, dar ieșim cam de 2 ori pe săptămâna maxim și eu vreau mai mult. Ea spune ca se implica cât de mult poate deși ea nu prea se implica 100% in nimic dar totuși in multe momente nu poate sa ieșim ca iese cu prietenele. Adică nu simt ca îmi acorda prioritate sau ceva. Parca pentru ea e tot ca si cum ar ieși cu un prieten. Am promis ca nu o sa ma mai plâng pe tema asta dacă o vad măcar 5% mai implicată dar sunt momente in care simt implicare redusă. O întrebasem intr-o zi dacă ieșim și a zis ca nu stie dacă poate ca se vede cu o prietena și apoi merg, m-am întâlnit cu ele întâmplator intr-adevăr. O iubesc și vreau sa fiu cu ea și și ea vrea asta, dar îmi e greu sa accept in multe momente felul cum tratează anumite situații. Ce credeți ca ar trebui sa fac?

22 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu cred că te iubește, altfel ți-ar acorda și ție mai mult din timpul ei.

| theboyinlove explică (pentru Andreeush):

Cum pot fi sigur dacă ma iubește sau nu? Asta e o simpla presupunere

| sofisis a răspuns:

Nu reprezinti o prioritate pentru ea. E ok ca esti si tu pe acolo dar cam atat...

| theboyinlove explică (pentru sofisis):

Pot schimba cumva asta adică sunt prea Atașat de ea și o iubesc prea mult și ea ma place sunt sigur dar in felul ei. Am mai vb cu ea pe tema asta și a spus ca ea chiar face eforturi mult mai mari decât in alte relații și sa apreciez asta. Eu nu am amânat vreodată o întâlnire și am prioritizat-o mereu la ea am mai fost mom când a zis hai mai bine maine sau hai mai bine la 6 nu 5

| sofisis a răspuns (pentru theboyinlove):

Pisi, nu prea te iubeste. Sincer. Altfel ai fi si tu o prioritate pentru ea, nu o distractie.

| theboyinlove explică (pentru sofisis):

Și atunci ce ar trebui sa fac? INTR-o sapt plec cu ea intr-o tabăra la mare

| sofisis a răspuns (pentru theboyinlove):

Pai ori accepti asa cum e, ori iti revii si devii si tu barbatel si renunti la titulatura de catelus amorezat. Din pacate, ea e una din fetele care au parte de prea multa atentie si are impresia ca totul se invarte dupa cum misca ea. Fa o sa inteleaga ca nu esti la dispozitia ei mereu. Te refuza azi, refuz-o maine. Usor usor ori va distantati de tot si asta inseamna ca de la bun inceput nu a fost decat in capul tau, ori poate ai noroc si se trezeste si ea si isi da seama ca te pierde.
Tu nu faci decat sa ii reprosezi chestii, sa te milogesti de ea si practic, sa ii oferi o valoare mai mare decat are. E usor nesimtita din punctul meu de vedere. Un om care te iubeste gaseste o metoda de a te include in viata si activitatile lui. Nu te pune pe hold pana se decide ca are timp si pentru tine.

| theboyinlove explică (pentru sofisis):

Acum i-am spus sa ieșim azi ca asa ii zisesem și ieri da bine ploua torențial și a zis ca sa vin cu ea și o prietena și un prieten încă nu mi-a zis unde. Nu stiu dacă sa merg ca de obicei nu prea ma simt in largul meu când sunt cu mai mulți prefer sa fiu doar cu ea

| theboyinlove explică (pentru sofisis):

Nu pot sa spun ca nu m-a mai inclus in activitățile ei in câteva situații adică la un moment dat mi-a zis sa vin cu ea și o prietena la film ca ele mergeau sau acum de exemplu eu voiam sa ieșim noi 2 dar ea ma întreabă dacă vin cu ea o prietena și un prieten

| sofisis a răspuns (pentru theboyinlove):

Pai da scuza ma dar si tu esti antisocial...de ce te simti aiurea cand sunt mai multi? Pana mea., ...nu i normal.

| theboyinlove explică (pentru sofisis):

E doar chestia ca de multe ori nu stiu ce discuție sa deschid și ei vorbesc anumite lucruri la care eu nu stiu neaparat ceva sa spun asa ca stau mai tăcut. Plus ca ma simt un pic ciudat sa o ating când mai sunt prietenele ei de fata sau asa,

| theboyinlove explică (pentru sofisis):

I-am spus ca încerc sa ajung la întâlnire și imediat m-a întrebat ce treaba am

| sofisis a răspuns (pentru theboyinlove):

Fa i mai des chestii d'astea

| theboyinlove explică (pentru sofisis):

I-am spus ca i-am promis lui taicămiu ca îl ajut la ceva. Sa vad ce spune. Da totuși îmi e dor de ea și as vrea sa o vad da vb ta nu mereu când decide ea

| Crackman a răspuns:

Fa tu sa ii spargi fundul si lasa-o in voia sortii. Daca esti fetita si nu vrei asta, cauta alta

| Rrrtttytygds a răspuns:

Adevărul e ca nu pot sa Îți înțeleg pe deplin sentimentele, dar nu ar trebui sa te mulțumești doar cu atât, nu asta însemana o relație sănătoașa. Discutați problema serios, vorbeste-I despre sentimentele tale. Poate ca îi se vor deschide ochii și lucrurile se vor îmbunătăți. Dacă nu, în ciuda sentimentelor, sa știi ca poți sa găsești o persoana care te merita cu adevărat, la fel de devotata și implicata ca și tine. Iar atunci o sa experimentezi aceste sentimente de iubire cu adevărat, nu doar cu ce îți oferă ea, ci pe deplin. Cred ca meriți mai mult.

| theboyinlove explică (pentru Rrrtttytygds):

Omule mersi mult de sfaturi dar in momentul asta îmi e foarte greu sa renunț la ea ca sa nu spun imposibil deși sunt de 3 luni cu ea m-am Atașat enorm. Nu e vina ei ca are mai mulți prieteni da uite și acum nu am mai văzut-o de o sapt și o zi când fusesem cu es și o prietena la film. Ne-am mai întâlnit întâmplator weekendul trecut la mall atât. Duminica făcusem 3 luni și trebuie sa ne vedem da pana la urma ea a mers la un concert cu prietenele, luni a plouat iar ieri nu stiam sigur dacă pot ca trebuie sa îl ajut pe taicamiu asa ca am zis ca încerc sa ajung pentru ca ma chema la o întâlnire in 4 cu încă o prietena și cineva iar acum spune ca nu poate nici miercuri nici joi ca merge ba la școala ba in oraș. De vineri a zis ca poate. Nu vreau sa fiu single iar pentru ca am luptat atâta pentru fata asta și i-am oferit atâtea și m-am Atașat super mult și o sa sufăr mult prea mult

| lovelyyyangell a răspuns:

Ar trebui sa nu mai pui la suflet asa mult pentru ca asa sunt multe fete. Pan la urma nu i vina ei ca nu ai tu atat de multi prieteni incat sa iesi si tu cu baietii cand iese ea cu fetele. E ok sa i dai libertate, s o lasi sa stea cu prietenele ei din cand in cand. Poti discuta cu ea totusi si sa i spui ca ti ai dori sa ti acorde mai mult timp pentru ca tu chiar tii la ea si probabil ca o sa inteleaga si o sa schimbe situatia n bine. Daca se supara si nu intelege sau daca nu te simti in largul tau in relatia asta si mai mult suferi eu zic sa pui punct. Acum ramane la alegerea ta ce o sa faci, asta a fost doar un sfat.

| theboyinlove explică (pentru lovelyyyangell):

Am mai discutat și a spus ca nu știe dacă o sa se schimbe treaba asta poate in timp și ca totuși ea se implica mult mai mult decât in alte relații. Ai dreptate chiar nu e vina ei asta spun da sunt și zile când as putea ieși cu un prieten și nu o fac gândindu-ma ca ies cu ea dar ea când are planificat ceva cu o prietena nu poate spune pas și sa ieșim noi

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru theboyinlove):

Atunci e clar. Își iubește mai mult prietenii decât pe tine!
Ori încerci să fi mai distant, ori o lași în „bula" ei de „prieteni" până se trezește la realitate, dar în timpul ăsta, tu te îndepărtezi și „pleci". Știu, știu că e greu! Dar trebuie să accepți realitatea, nu totul e „lapte și miere"!
Ori faci și tu așa „da sunt și zile când as putea ieși cu un prieten și nu o fac gândindu-ma ca ies cu ea dar ea când are planificat ceva cu o prietena nu poate spune pas și sa ieșim noi". Nu accepți să mergi cu ea și te duci cu prietenii.

| theboyinlove explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Asa as pierde-o definitiv si nu as mai putea comenta ca dc nu ne-am vazut cand eu nu am putut

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru theboyinlove):

Da' și ea ce face? Doar pe tine trebuie să se bazeze relația asta? Las-o dac-o pierzi, mai există fete care te-ar putea iubi mai mult! Nu pune la suflet, ridică, capul sus și fi puternic.