| Andreeaioana20 a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu cateva intrebari in ceea ce priveste starea mea, intrucat sunt foarte nelinistita si sper sa ma ajutati. Ciclul meu menstrual este neregulat, iar ultimele menstruatii au fost in perioada 24-29.03, 1-06.05, 2-07.06, 7-12.07. In luna august, menstruatia a venit pe data de 5 si a tinut pana in 11. Eu am o aplicatie de monitorizare a ciclurilor mele menstruale, iar aceasta a aproximat ca in data de 10 august ar fi trebuit sa imi vina, dar iata, a venit cu 5 zile mai devreme.
In 20 iulie, eu si prietenul meu am avut un moment mai intens si anume mi-a introdus degetul in vagin pentru vreo 2 minute maxim. Nu a fost vreun contact sexual, insa eram in perioada fertila conform aplicatiei. Inca de atunci am o stare de greata dimineata, care persista destul de mult si pe parcursul zilei. Aceasta stare de greata a persistat de atunci si pana pe data 5, cand mi-a venit menstruatia. Mentionez ca luna iulie a fost o luna stresanta pentru mine, cu cautat de chirii si altele, iar eu sunt si foarte panicoasa de fel...
Azi, 18 august, am avut o durere de cap foarte puternica, iar ulterior chiar am si vomitat.
Imi este teama de o eventuala sarcina, desi nu a existat un contact propriu zis. Totusi, nelinistea mea e in legatura cu acel moment din perioada fertila a lunii iulie, cu degetul introdus in vagin. Daca, din absurd, prietenul meu ar fi avut lichid preejaculator pe deget, desi e cam imposibil pentru ca nu cred ca si-a atins penisul, as putea ramane insarcinata? Totusi, ceea ce m-a speriat pe mine este faptul ca mi-a venit menstruatia, dar mai devreme cu cateva zile fata de cum ma asteptam. Mentionez ca aceasta a fost normala ca si cantitate, cu cheaguri (ca de obicei), insa starea aceasta de greata ma sperie foarte tare.
Este vorba de o sarcina si, implicit, de o menstruatie peste sarcina (care a durat 6 zile, normal)?
Sper sa ma ajutati, va rog, pentru ca sunt foarte speriata. Eu sunt si foarte panicoasa de fel, si cred ca mi le si autoinduc cumva.
Va multumesc anticipat pentru ajutorul si atentia acordata!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1. Cand ciclul este de tip NEREGULAT aceste aplicatii sunt inutile.
Evita sa mai folosesti ceva ce pentru tine nu va fi niciodata de folos, cum este aplicatia asta, fiindca nu-ti va arata niciodata cand se va produce ciclul urmator si te poate incurca teribil aratandu-ti total eronat ovulatia si perioada fertila.
Tine minte: sexul sa-l faci intotdeauna cu prezervativ, fiindca ovulatia la tine nu e poate stii niciodata, ca atare nici perioada fertila.

2. Un deget bagat in vagin nu te poate lasa insarcinata, niciodata!
O sarcina se poate produce NUMAI prin SEX cu penetrare vaginala si NUMAI DACA fata este in perioada fertila.

3. Starile de greata sunt datorate probabil stresului prin care treci, sau ceea ce ai mancat.

4. Nu exista menstruatie peste sarcina!

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Aplicatiile (ca si metoda clasica a calendarului) functioneaza strict in cazul ciclurilor regulate deoarece nimeni nu poate ghici cat va dura ciclul in curs in cazul unui ciclu menstrual neregulat.Neputand derermina ziua in care va incepe urmatorul, devine absolut imposibil sa se calculeze perioada fertila.In concluzie, metoda calendarului (deci si aplicatia) este total inutila in cazul unui CM neregulat.

Insa, menstruatia peste sarcina nu exista.Este un mit prostesc, nascut pe baza ignorantei unora.Menstruatia este garantia absoluta ca nu exista o sarcina instalata in uter.
In cazul tau, fiindca ciclul este neregulat, nu exista "mai devreme", sau "mai tarziu". Ciclul va incepe atunci cand este programat hormonal sa inceapa si va avea mereu lungimi diferite.Numai ca nimeni nu poate prezice cand se va initia acesta.Nici tu, nici aplicatia...

| Lauramee a răspuns:

Nu ai cum sa fi insarcinata dar acele cicluri neregulate nu sunt ok, ar trebui sa te duci la un control

| Mariaa005 a răspuns:

Nu puteai ramane însărcinată, stai calma

| Andreeaioana20 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile oferite. M-am mai linistit acum. happy