| Oanix21 a întrebat:

Se poate să ai menstruație de 2 ori pe lună?-Pe data de 18 iulie mi-a venit menstruația
-perioada fertila 31-6 august
Sâmbăta 5 august(19 zi de ciclu)
Duminica 6 august (20 a zi de ciclu și 13 zile pana la următoarea menstruație )
Pe data de 9 am avut avut contact sexual neprotejat dar fără ejaculare deloc în vagin
Iar pe 19 august ar trebui sa-mi vina următoarea menstruație. Astăzi, 12 august, am avut o pata de sânge destul de groasa pe absorbantul de zi. Se poate sa mi fi venit menstruația prea devreme sau se poate sa fi rămas însărcinată? Precizez că am dureri de burtă

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ti-a mai venit menstruatia pe luna august?

| relian a răspuns:

Cine spune ca menstruatia este odata pe luna? Vad bagi cifre, d eja praf neai facut. Ciclu menstrual nu se calculeaza dupa calendar, se numara din prima zi de cand singerezi, pana la urmatoare singerare.

Numeri asa cateva cicluri si daca toate au acelasi nr de zile, atunci ai un ciclu regulat.
Nu are dea face cu calendaru, sau cu mai stiu eu ce luna din calendar sau Luna de pe cer.

Tu crezi ca ciclu tau are 30 sau 31 de zile, ai verificat tu? Daca ti-a venit pe 18 iulie, nu are cum sa iti vina pe 19 august, vad numeri deja 33 de zile laughing ne lesi

Asa se face, uita de calendar, uita de luna si de stele.
Calendarul se foloseste doar sa tii minte data cand ti-a venit, nu are legatura cu prefectura.

Cum ai spus tu pe 18 iulie ti-a venit menstruatia, pana aici e bun, vezi cand o sa vina urmatoarea menstruatie, ziua aia nu o pui, bifezi ziua din urma.

Apoi numeri de pe 18 iulie toate zilele pana la o noua menstruatie si ala este un ciclu.
Poate avea nu mai stiu intre 14 si 31 de zile, cred, nu-s sigur.

Apoi notezi iar prima zi de menstruatie, vezi iar cand apare urmatoarea si la fel numeri zilele cate sunt.

Faci asa de cateva ori 4-5 ori, apoi stii daca ciclu este regulat sau neregulat.

O luna are 27 de zile, alta 30, respectiv 31 zile, unele 28, 29 zile, cum am spus uita de calendar si alte povesti.

Daca in urma verificarii a 4-5 cicluri nr de zile difera, atunci ai ciclu neregulat, asa ca nu mai ai ce numara, o sa vina cand i se scoala lui laughing
Va trebuie sa folosesti metode de fiecare data, daca nu vrei sa ramai cu balonu l; a centru, sa spui ca esti la CM de fotbal la femei laughing

Nu esti insarcinata, problema e ca nu stii tu cum ai ciclu, faptul ca nu esti gravida, este pentru ca ai avut noroc chior, ori nu ramai asa de usor, trebuie sa muncesti ceva mai mult.

| MariannN20 a răspuns:

Da se poate sa ai menstruatie de 2 ori pe luna

| Oanix21 explică (pentru MariannN20):

Mersi de răspuns. Doar etan curioasă, în cazul meu doar mi-a venit mai devreme