| andreea3375 a întrebat:

Am și eu o întrebare pentru fete, sper sa aveți răbdarea sa cititi tot. Este in regula sa nu am ciclu menstrual deloc la 14 ani, având in vedere ca mamei mele i-a venit la aproape 13 ani? Pun aceasta întrebare pentru ca mama a spus ca dacă nu-mi vine pana la 15 ani o sa mergem la un control, iar mie mi-e foarte jena sa vorbesc mai ales cu medicul temele astea. Acuma nu o judecați pe mama ca vai ma duce prea devreme la control și nu e cazul, chestia e ca ea are niște probleme la ovare, iar sora mea mai mare de 17 ani are chist la ovare și recent doctorii au descoperit ca s-a născut cu de 2 ori mai multi hormoni bărbătești in corp decât trebuie și de asta mama se îngrijorează sa nu am ceva. Vreau sa mai zic ca de câteva luni secrețiile mele au început sa aibă un miros mai diferit și o consistentă nu,, gelatinoasa" dar mai,, cremoasă" și nu stiu dacă e de rau dau de bine, doar câteodată mai am secreții,, gelatinoase". Credeți-ma, mi-a fost foarte jena sa descriu toată aceasta poveste, dar am nevoie de ajutor. Va rog mult fetelor câte un sfat, însă nu jignitor. Va multumesc enorm tuturor pentru răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual vine cand este programat genetic de corpul tau. Intr-adevar, daca panala 15 ani nu vine, poate este cazul sa mergi la ginecolog, dar eu cred ca nu-i cazul, odata ce ai deja secretii vaginale normale, care apar inainte de menstruatie cu cateva luni.
Secretia vaginala descrisa de tine, este perfect normala si anatoasa, fiind de constistenta diferita, in anumite perioade ale lunii. Unoeri este mai branzoasa deoarece este mai groasa sis e depune pe chilot.
Igiena poponetului si a pasarici trebuie sa se faca zilnic, dimineata si seara, cu apa calda si sapun de bebelusi, preferabil, ca nu-i iritant pentru zona atat de sensibila. Chilotul, de semeni, se schimba zilnic.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce ți-ar fi jenă să vorbești cu doctoru wtf? Aude asta zilnic, astea-s normalități și banalități pentru el.

| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei procesul de maturizare a glandelor si organelor care formeaza aparatul reproducator feminin, in unele cazuri poate sa inceapa chiar si cu 1-2 ani inainte de producerea efectiva a primei menstruatii. De obicei acestea se manifesta prin aparitia unor modificari specifice privind atat aspectul extern al corpului fetelor, care sunt de natura fizica, dar si modificari interne care sunt de natura hormonala. De obicei apropierea momentului de incepere a primei menstruatii care este denumita MENARHA, este semnalata de aparitia scurgerilor de secretii vaginale care umezeasc zona vulvei (si interiorul vaginului) si provoaca acea neplacuta patare a chiloteilor in partea situata in contact direct cu "pasarica". Scurgerile vaginale reprezinta o stare absolut normala fiindca prevestesc aparitia menstruatiei intr-un viitor destul de "incert" insa nu foarte indepartat. Menstruatia este un proces fiziologic care incepe la varsta pubertatii, in jurul varstei de 10-12 ani si se va produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei care de regula se instaleaza in jurul varstei de 48-55 de ani. In majoritatea cazurilor menstruatia apare in momentul in care fetele ajunge la pubertate si sanii incep sa se dezvolte si apare pilozitatea de la subrat cat si la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa si mai devreme cu 1-2 ani sau si mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani sau in cazuri rare si la 17 ani. Daca fata intretine relatii sexuale inainte de a incepe prima menstruatie, activitatea sexuala nu va influenta cu nimic momentul in care va apare menstruatia la o data ulterioara.
Prima scurgere menstruala s-ar putea sa fie semnalata prin dureri abdominale si simptome premenstruale de intensitate variabila urmate de scurgeri de menstra care de regula sunt extrem de slabe si totul se poate reduce pur si simplu la cateva picaturi de sange de culoare mai inchisa la culoare, maronie si chiar urme/resturi de tesuturi mucilaginoase. Numai in cazuri rare scurgerea poate fi si mai consistente si sa curga 1-2 zile, dar aproape sigur cam acesta este modul de incepere a primei menstruatiei. Cind apar aceste semne este indicat sa ai pregatite si mereu la indemana tot timpul 2-3 absorbante, atat acasa cat si in geanta de scoala, deoarece menstruatia se poate porni in orice moment al zilei deci si cand esti la scoala. Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti. Pentru aceasta uterul se pregateste sa poata gazdui o posibila sarcina prin dezvoltarea unei mucoase uterine din tesuturi, mucoase si vase de sange. Aceasta "constructie" cu aspect de mucoasa se numeste endometru si imbraca/acopera, peretele intern al uterului. Daca ovulul nu este fecundat de catre un spermatozoid, provenit din sperma ajunsa in vagin in urma unui contact sexual neprotejat, atunci nu se formeaza o sarcina, mucoasa uterina adica ENDOMETRUL devine inutil, se destrama si este eliminat din corp, din uter prin vagin sub forma unui amestec de sange, mucus, resturi de vase de sange si tesut intr-o perioada de circa 3-7 zile. Acest proces se numeste MENSTRUATIE. Ciclul incepe din nou/se repeta cu un nou ou/ovul care incepe sa se maturizeze intr-unul din ovare si urmeaza acelasi proces descris mai inainte. Acest ciclu se numeste ciclu menstrual si este in general de 21-35 de zile. Daca vei avea ocazia, vorbeste si cu mama ta deoarece ea este cea care iti poate da cele mai bune informatii cu privire la modul de intretinere a igienei si tipul de absorbante de folosit. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Mie mi-a venit ciclul la 14 ani, deci încă nu ar trebui să te îngrijorezi.
Fiecare fată e diferită și e dezvoltă diferit, nu trebuie să îți fie jenă să vorbești despre astfel de subiecte.

| sofisis a răspuns:

Ar trebui sa te duca deja. Eu as fi dus-o pe fii mea daca facea 14 ani si nu ii venea menstruatia

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Buna! Nu are de ce sa iti fie rusine sa întrebi lucrurile astea aici.În primul rând nu-i deloc tarziu daca nu ti-a apărut încă menstruatia, se poate si mai tarziu, cât despre secretiile tale care iti provoacă anumite dubii, ar fi cazul sa faci totusi un control si sa vezi de pe acum despre ce este vorba. La medicul ginecolog nu trebuie sa iti fie teama sau rusine sa mergi, toate fetele o fac, si nu e o rusine, pur si simplu medicul va vedea ce si cum, iar tu si mama ta veti putea sta linistite stiind ca totul este ok. Numai bine!