| username2468 a întrebat:

Am și eu o întrebare... sper să nu vă deranjez cu asta, dar mă simt jenant să vorbesc despre asta și aș dori un răspuns serios, cei care au chef de glume pot face bine să nu răspundă la această întrebare
Deci, sunt fete care nu poartă absorbante zilnice Discreet și nu se pătează deloc de la secrețiile vaginale? (am văzut fete care nu poartă și au lenjeria intimă curată)
Eu dacă nu port, mă pătez de la acele secreții, deși secrețiile mele sunt normale, nu anormale :'(
Nu este și altceva care să protejeze lenjeria intimă de secreții?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In functie de perioada ciclului menstrual in care esti, secretiile pot fi mai abundente sau mai putin abundente.Tot de perioada ciclului menstrual depind si textura si culoarea secretiei vaginale.
Poate acele fete la care ai vazut ca nu exista absolut nicio pata pe chilot se aflau intr-o perioada in care sa nu aiba atat de multa secretie incat sa fie vizibila.
In plus, nu toate femeile au aceeasi cantitate de secretie vaginala iar cele care au mai putin sunt mai predispuse la infectii vaginale pentru ca secretia vaginala ajuta la hidratarea vaginului si curatarea acestuia.Contactul sexual poate fi si el o problema atunci cand exista uscaciune vaginala.
O alta posibilitate pentru care tu iti vezi mai des lenjeria patata de secretie este ca partea aparatului genital extern numit "labia minora" este mai proeminent si poate facilita ca secretia vaginala sa ajunga pe suprafata chilotului si sa se fixeze un pic mai mult decat in cazul fetelor a caror "labia majora" este mai proeminenta si/sau acopera labia minora. Daca acesta este cazul tau si ai facut comparatie cu o fata in cazul careia labia minora este acoperita de labia majora, atunci se explica de ce intre voi exista diferente in ceea ce priveste acest aspect.

Secretia vaginala cu textura normala si lipsita de miros este un semn ca vaginul tau este hidratat si curatat, deci sanatos.
In afara de protej-slip (pe care eu personal nu le recomand din cauza ca folosirea lor zilnica impiedica pielea sa respire im mod normal, dar parerile sunt impartite) nu exista alte metode de a nu-ti mai pata chilotul.
Daca crezi ca este ceva in neregula cu secretia ta vaginala, ii poti face o vizita ginecologului tau si daca el va constata ca este cazul, iti poate prescrie o reteta cu ovule.
Numai bine!

4 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu stiu să existe si altceva, în afara absorbantelor zilnice.
Dar știu cât este de deranjant, insă, dacă nu vrei să te pătezi,
n-ai altă variantă.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, pampers happy
da, stiu ca nu iti place raspunsul, dar trebuie sa recunosti ca e validwinking
genetica difera de la persoana la persoana sunt femei care sufera zile in sir la ciclu, si altele care trebuie sa se uite in calendar sa isi aduca aminte sa isi puna tampon si nu simt nimic, cand le vine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiloti mai grosi?