| D33ad3d3 a întrebat:

Buna tuturor, am si eu o poveste destul de lunga, dar sper sa fie cineva care sa o citeasca in intregime si sa imi dea un sfat! In luna februarie a acestui an a inceput sa imi placa un tip din liceu, pot sa spun ca am fortat putin lucrurile, mi-am facut un nou id dandu-ma drept o colega de-a mea si i-am zis ca il place o tipa (dar din alt liceu care la vazut odata pe strada si cunoaste pe cineva care e cu el in liceu, ma rog am mers cu povestea asta o saptamana) dupa aceea m-am gandit sa-i zic adevarul si dandu-ma tot drept colega mea i-am zis: te place o tipa de la mine din clasa nu stie cum sa iti zica e timida, el ma stia asa din vedere putin si din auzite (nu stateam ff. departe si eu am fost colega cu varul lui in clasele 1-8), in fine eu fiind la olimpiada la info si el prelucrand filme aveam ocazia sa ne vedem, dupa tot ce-i ziceam pe id-ul prietenei a inceput sa ma caute, iar intr-o zi ma invitat in oras, in fine ne-am intalnit, am mers in parc (fiind prima intalnire, fara tineri de mana si etc.) si asa a inceput totul, dupa acea intalnire ne-am pus amandoi "in a relationship"pe facebook si cu fiecare zi ce trecea parca imi placea din ce in ce mai mult, pana au intervenit certurile, lui inainte ii placea o tipa care era la olimpiada si eu tot timpul ii faceam scandal ca inca o placea si chestii de astea, pana mi-am dat seama ca nu e asa si am devenit chiar bune prietene eu si respectiva, dar o luna numai in scandal am tinut-o din cauza ei ca elo saluta, ca mie mi se parea ca se uita nu stiu cum la el (acum mi-am dat seama ca faceam scandaluri din nimic), iar el numai iesea decat cu mine in oras si atat, renuntase la aproape toate activitalile lui de inainte (iesit cu baietii, prelucrat filme si etc) dar pana la urma a fost alegerea lui, eu m-am suparat intr-o zi cand a baut 2 beri si ma mintit zicand ca a baut cola si de atunci a zis ca numai iese cu baietii, iar la prelucrat tot el a renuntat zicand ca vrea mai mult timp epntru noi doi, a fost o relatie destul de ok (in weekend-uri ieseam la gratare cu ai nostri, a fost chiar ok o vreme) pana intr-o zi cand el a pierdut un concurs la care participase cu un filmulet, mi-a ascuns faptul ca a pierdut acel concurs si eu am crezut ca vrea sa ne despartim si nu stie cum sa imi spuna si am bagat id-ul fostei lui in lista sa o intreb cum s-au despartit, am vorbit cu tipa si dupa am sters arhiva, a mai ramas doar o mica parte din ea pe care a gasit-o el cand a intrat pe id-ul meu si s-a suparat ff. tare, a urmat o lunga perioada de certuri, colegele vazandu-ma suparata pe la scoala s-au luat de el si una din ele a facut o faza care nici mie nu mi-a comvenit, i-a zis de fata cu mine "in locul ei nici nu m-as mai uita la tine", fapt care ne-a mai distrus putin relatia, a venit ziua de vineri, se mai linistisera apele (asa mi s-a parut)pana cand ne-am vazut si el a zis "in weekend sunt la varul meu ca e singur acasa si putem sa ne facem de cap", i-am zis ai grija ce faci si am plecat si eu in weekend la matusa mea care sta in Severin (eu stand in Targu-Jiu)am vorbit prin mesaje dar am simtit ca ceva s-a rupt, i-am zis ca abia astept sa vin acasa ca nu ma simt bine decat langa el, el mi-a zis cum sa nu te simti bine lasa ca e ok, sambata seara mi-a trimis mesaj ca a terminat si a doua sticla de bere, i-am zis sa nu mai bea atat, mi-a raspuns "cum sa nu beau cand tu nu esti langa mine, abia astept sa vi acasa nu stiu ce sa fac sa treaca timpul mai repede" iar a doua zi nu a mai fost la fel, i-am zis ca urmatoarea zi vin acasa si vreau sa ne vedem, mi-a zis ca mai bine stau acasa ca poate sunt obosita, in fine in ziua in care trebuia sa vin acasa mi-a trimis mesaj ca a venit momentul sa imi spuna adio, ca dragostea lui pentru mine numai e la fel si chestii de astea, bineinteles ca nu vroiam sa se ajunga aici si am insistat pana l-am enervat, peste 2 saptamani si-a pus "in a relationship" cu o tipa din liceu care il placea si in timp ce eram eu cu el si e si pana in momentul de fata cu ea, mi-a dat unfriend pe facebook, ignore pe mess si cand avem ocazia sa vorbim da cu noroi in tot ce a fost mai frumos, tipa cu care e, e o fata mai "usuoara"pentru cine intelege ce vreau sa zic, nu-i prea pasa, desi ea se preface ca tine enorm la el, se da la alti tipi pe facebook, iese in cluburi, sta mai mult plecata, iar el o considera perfecta, imi zice mie in ultima vreme ( relatia noastra de 4 luni a fost frumoasa doar pentru tine si o lauda pe ea in fata mea de cate ori are ocazia sa vorbeasca cu mine pe net ( pe profile ale altor prieteni), mi-a zis ca si-a dat seama ca ce a facut nu a fost bine (probabil faptul ca a renuntat la iesitul cu prietenii, pentru ca unul dintre colegii lui avea ciuda pe mine datorita fapului ca eu nu il lasam sa iese si el nu avea cu cine sa se mai duca la bere) s-a schimbat radical, odata mi-a zis un coleg ca la vazut cu ea in club (el care nu se duce absolut deloc in cluburi) s-a schimbat radical de cand ne-am despartit, nu vrea sa mai auda de mine si dupa cum am zis arunca cu noroi in tot ce a fost mai frumos, insa ceva care ma surprins e ca s-a intalnit cu mama mea si din cate mi-a zis ea sa comportat cu ea exact ca inainte (dar nu a vorbit nimic despre mine) numai e tipul ala care la inceput imi zicea "te iubesc, ma crezi"cu lacrimi in ochi, care imi zicea, fac orice sa iti demonstrez ca tin la tine si ai lui i-au zis ca nu e alegerea perfecta sa se desparta de mine, nu stiu nici macar motivul pentru care ne-am despartit (poate fi faptul ca el chiar era indragostit de tipa cu care e acum, poate ca nu a mai suportat certurile, sau vroia mai multa libertate si a mai fost influentat si de colegul lui cu care se ducea la bere inainte sa fie cu mine) insa trecand peste toata situatia prezenta eu vreau un singur lucru, imi vrea inapoi baiatul cu care am fost 4 luni din tot sufletul crying dar nu stiu cum sa fac crying anul asta avem si eu si el ore dupa-amiaza, eu o sa fac si pregatire la informatica pentru olimpiada, o sa fie si el pe acolo probabil cu filmuletele pe care le face pentru liceu sad insa nu stiu cum sa fac sa il aduc inapoi langa mine stiind ca (il influenteaza colegul lui si e deja cu tipa aceea) ne-am despartit de aproape doua luni si am avut o relatie de 4 luni insa nu pot sa il uit, pur si simplu nu ma vad langa alt baiat crying astept sfaturi! sad!

8 răspunsuri:
| TheSupreme a răspuns:

Inainte de toate, vreau sa-ti zic ca esti buna sa te faci scriitoare, scrie un roman.
Sunt 2 posibilitati:
In primul rand, se poate ca el sa fi observat ca nu-i merge prea bine de cand e cu tine, la mom asta il intereseaza mai mult distractia dar si viitorul lui, e un tanar rebel dar caruia ii pasa de ziua de maine, se pare totusi ca nu a prea avut timp de tine, iar tu vroiai prea mult (cam asa fac toate fetele, nici acum n-am inteles de ce trebuie sa fie tot asa cum vor ele, daca nu esti perfect, se supara). El nu a avut suficient timp pentru tine fiindca nu ai ajuns in ochii lui ceva atat de important, din cauza divergentelor pe care le-ai descris probabil.
In afara de alte motive evidente(inselat etc.), baietii pleaca de langa fete din cauza ca ele nu arata cat de mult ii doresc, iar fetele pleaca fiindca ei nu le fac sa se simta dorite.
Daca e asa, poate poti apela la constiinta lui, poate chiar la mila! incearca sa pari suparata dar, mai degraba sadica (nu neaparat tot timpu, doar cand e el prin preajma), coboara usor privirea cand va intalniti si nu-i spune nimic.In timp, se va simti vinovat, chiar daca nu de la inceput.
Nu cred ca o sa-l tina prea mult relatia asta, oricum daca esti asa disperata, poti sa o urmaresti o vreme pe "usuratica", si o poza postata pe net il va face sa o dea afara in suturi.
Cum pe net nu poti vorbi, poate poti sa il intalnesti odata singur undeva, si incepi prin a-ti cere scuze (n-am idee pentru ce dar suna bine in asa situatii, de fapt ai putea spune "Inainte sa plec, vreau sa imi cer iertare pentru tot ce ti-am gresit" etc.). Si pleci rece.
Daca tine vreun pic la tine, va veni dupa tine, daca e socat va sta pe loc, oricum il poti observa in continuare si sa vezi in ce stare e.
In fine, nu pot sa-mi dau seama printr-o simpla poveste ce s-a petrecut in 4 luni, dar ar trebui sa-l cunosti destul e bine asa ca poate ii stii punctele sensibile( morale mai exact), si-l poti induiosa cumva.

| Jigsaw a răspuns:

E doar vina ta.

| loveandlove a răspuns:

Buna Deea! Ti-am citit povestea (si mi-a luat ceva timp), dar din cate am inteles tu chiar il iubesti si el simte sau cel putin simtea la fel.Nu stiu ce decizie o sa iei tu,dar iti spun ce as face eu in locul tau: as vorbi deschis cu el,si l-as face sa inteleaga ca ne potrivim si ca il iubesc, si ca stiu ca si el ma iubeste si ca fata langa care e el nu e potrivita, etc. Daca asta nu merge, inseamna ca el chiar vrea sa treaca peste relatia cu tine si eu nu prea v-as mai da sanse...imi pare rau dar daca el chiar are sentimente pentru tine cred ca in acest moment sufera si e, deci chiar ar trebui sa vorbiti deschis sa ii explici ca multe lucruri se pot rezolva daca sunteti sinceri unul cu altul si daca va iubiti.Mult succes, te pup! Sa imi spui si mie cum a mers ok?

| ILoveMyBed a răspuns:

Uite cei, poate ca ai dreptate, baiatul si fata poate il influenteaza, tu ar trebui sa vorbesti cu el, dar nu cand e cu baieti sau cu fata, prindel singur, si daca nu vrea sa vorbeasca cu tine, insista, dc il iubesti cu adevarat roagal, dc el chiar a tinut la tine, poate te va asculta, incercati sa o luati de la zero, ar fi bine sa te imprietenesti cu amici lui, nu cu acel baiat, ceilalti, trebuie sa existe vreo doi care sa aiba o parere buna despre tine, incearca sa comunici cu el, sper sa te ajute sfatul meu, mult succes, eu am trecut prin acelasi lucru, daca mai vrei sfaturi, id meu este cristina_nicole_jido, mult succes.

| BalonashCuHeliu a răspuns:

Dupa parerea mea este vina ta.Ar fii trebuit sa'i dai mai multa libertate.Sa'i spui ca nu are rost sa renunte la filmulete pentru tine.Si ce daca a baut 1-2 beri cu colegii? Mi se pare ceva normal.

Eu zic ca ar trebui sa iti schimbi mai intai partea asta de comportament[cu gelozia](baietilor nu le prea plac fetele geloase) si sa vorbesti cu el serios despre asta.Sa'i spui ca te'ai schimbat pentru el.Ca nu mai esti la fel de geloasa, ca poate continua cu filmuletele, ca il vei lasa sa iasa cu colegii la 1-2 beri si eventual ii poti spune ca nu ar trebui sa intreaca masura [si ca sa nu il vezi tu beat sa iasa la bere abia dupa ce iesi tu cu el in oras-sa zicem ca pana la 7 stay tu cu el afara si pe la 7 merge cu colegii la bere]. Sper ca te'am ajutat.Succes cu el si Numai bine!>big grin

| marlanuu a răspuns:

Mai,dupa parerea mea o parte din vina o ai si tu pentru ca prea il tii sub papuc,poate putin cam geloasa,dar stii cum se zice:daca nu iubesti,nu esti gelos,in fine... daca il vrei inapoi, vorbeste cu el promite-i ca te schimbi pentru ca problema o vad la tine, faptul ca ti se pare ca se uita mai asa cand o saluta pe tipa repectiva sau mai stiu eu cum...tot felul de nimicuri dar care se aduna si la un moment dat rabufnesc intr-un mod mai putin placut! Neincrederea unul in celalat starneste aceste lucruri! A trecut destul de mult timp de cand v-ati despartit,dar daca te iubeste asa cum il iubesti tu, exista si impacare! Sper ca nu te-am descurajat, asta e parerea mea!

| Yannaa a răspuns:

Unele lucruri trebuie intai sa le pierzi ca sa le poti aprecia cum trebuie poate asa s-a intamplat si cu dragostea ta nu ti-a apreciat-o cum trebuie. daca zici ca alea 4 luni va legau asa de mult eu sunt sigura ca mai devreme sau mai tarziu o sa va impacati.din ce ai povestit esti o tipa foarte de treaba care il merita pe baiatul asta si celalta fata nu prea.succes:*

| pitics a răspuns:

Pfff sad aiurea straight face *** e fraier happy nu a stiut sa te apreciezewinking si din ce am citit de aici pare ca poate a renuntat la tot pentru tine dar in final si.a batut joc de tine oh go on nu are rostlaughing funda? :]